binnenland7 niet naar DNB' Pastoor weg om seksueel misbruik MIVD'er valt vaker door mand Gescheurd, verkleurd, versleten? resultaten onderzoek naar teloorgang bank ROOSTEREN Man zegt spijt te hebben Korpschef moet in eigen regio wonen Rechter legt Alberto Stegeman boete op Rapper achter tralies voor ontvoering Trio verhoord om fraude SP-kies lijst Klink: proef met tandartstarief Ventilatie school vrijdag 30 april 2010 DEN HAAG - De Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (MIVD) heeft vorig jaar vijftien keer een 'werkvergunning' ingetrokken van iemand die bij Defensie een ver trouwensfunctie vervult of via een bedrijf voor Defensie werkt. Dat was negen keer vaker dan in het jaar ervoor. Ook weigerde de dienst op basis van een veiligheids onderzoek 144 keer zo'n verkla ring van geen bezwaar af te geven. In 2008 gebeurde dat nog 89 keer. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde jaarverslag van de MIVD over 2009. Zonder de verklaring kan iemand geen vertrouwensfunctie uitoefe nen. De MIVD kreeg vorig jaar het verzoek om ruim 30.000 veilig heidsonderzoeken uit te voeren, terwijl de dienst capaciteit heeft voor 25.000. Daarom is prioriteit gegeven aan sollicitanten bij Defen sie en aan militairen die op missie gaan. Door onderbezetting kon de MIVD slechts 70 procent van de veiligheidsonderzoeken binnen de wettelijke termijn van acht weken afronden. De doelstelling ligt op 90 procent. De MIVD zal ook dit jaar weer veel energie steken in dreigings- en veiligheidsanalyses voor de militaire missie in Afgha nistan. Het zwaartepunt ligt daar bij in Uruzgan, waar de Nederland se militairen zich vanaf augustus terugtrekken. De Taliban zijn vo rig jaar grootschalige gevechtsop eraties in Uruzgan uit de weg ge gaan, constateert de MIVD. Wel verwacht de dienst dat de. gebie den Deh Rawod, Chora, Mirabad en Tarin Kowt belangrijke doelwit ten van de Taliban zullen blijven. De MIVD constateert dat door de deelname van Nederland aan inter nationale militaire operaties Neder landse belangen in binnen- en bui tenland een doelwit kunnen vor men. Zo zijn in het grensgebied tussen Pakistan en Afghanistan ji- hadistische netwerken actief die volgens de dienst een bedreiging vormen voor de Nederlandse mili tairen in Afghanistan. leend van Plopsa in België, werd op 2 april gestolen. Kabouter Plop is, afgezien van een paar klei ne beschadigingen, nog helemaal heel. Op de foto: de echte Kabouter Plop gisteren bij de opening van Plopsa Indoor Coevorden. foto Ade Johnson/ANP windsman stelt zich voor dat die checks door DNB, AFM en leden van de commissie-Scheltema sa men worden gedaan, 'zodat de Ka mer er vervolgens in alle openheid een oordeel over kan vellen'. Weekers is er niet gerust op dat die procedure yoldoende waarbor gen biedt. „Daar hoeft men dan toch geen drie weken over te doen?", moppert hij. De liberaal zal De Jager na het reces - in de week van 10 mei - naar de Kamer roepen om uitleg te geven. Naast een rapport over de onder gang van de DSB Bank wordt ook nog een rapport over de rol van be stuurders bij de bank verwacht. De onderzoeken naar de oud-be stuurders Gerrit Zalm en Robin Linschoten zijn al openbaar ge maakt. DNB en AFM zullen geen onderzoek doen naar de oprichter van de bank, Dirk Scheringa. De Ja ger zal zich hierover later uitlaten. Oud-klanten van DSB die door ho ge schulden in problemen zijn ge raakt, worden intussen steeds wan hopiger en zelfs agressief richting curatoren en incassobureaus. Dat blijkt uit e-mailwisselingen die in het bezit zijn van het Eindhovens Dagblad. Eén brief wordt afgeslo ten met de zin: „Slaap zacht mijne heren curatoren, u hoort nog van ons." Bidom Roermond heeft het Openbaar Ministerie ingescha keld omdat een pastoor in Roos teren zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. De priester is volgens het bisdom inmiddels opge stapt. WESSEM/ROOSTEREN - Het bisdom Roermond heeft gisteren bij het Openbaar Ministerie (OM) mel ding gemaakt van mogelijk sek sueel misbruik door de pastoor van Roosteren. Het misbruik zou in de jaren negentig hebben plaats gevonden in Wessem. De priester heeft inmiddels zijn functie neer gelegd. De nu 74-jarige pastoor was tot 1994 werkzaam in Wessem. Hij werd destijds vrij plotseling overge plaatst naar Roosteren. Vorig jaar vierde hij in zijn nieuwe parochie nog groots het veertigjarig priester schap. De geestelijke zelf wilde gisteren niet diep ingaan op wat er is ge beurd. „Natuurlijk heb ik er spijt van", stelt hij. De zaak kwam volgens het bis dom aan het rollen na vragen van de krant NRC-Handelsblad eerder deze week. „Vervolgens zijn we bij pastoor op bezoek geweest. Tijdens dat gesprek legde hij zijn functie neer. Vanochtend hebben we melding gedaan bij het openbaar ministerie en de Stichting Hulp en Recht (een meldpunt voor misbruikgevallen, red.) gevraagd de zaak te onderzoe ken." De woordvoerder ontkent dat het bisdom eerder van de zaak wist. De toenmalige deken in Wessem, Van Tulder, zegt echter in een reac tie: „Ik heb destijds wel geruchten gehoord, maar ik ben zelf nooit bij die zaak betrokken geweest. De plotselinge overplaatsing naar Roosteren zal een kwestie van het bisdom zijn geweest." Ook de opvolgers van de pastoor in Wessem - deken Willemssen en emeritus-pastoor Meijs - zeg gen dat ze destijds al geruchten over misbruik door hun voorgan ger hebben gehoord. Justitie onderzoekt de melding nog. De pastoor was al een tijdje overspannen. Volgens het bisdom kwam dat mogelijk door de toege nomen aandacht voor misbruik binnen de katholieke kerk in Ne derland. Op 12 april kwam het Vaticaan met een richtlijn die stelt dat burgerlijke autoriteiten altijd moe ten worden ingeschakeld in gevallen van seksueel misbruik van minderjarigen door geestelij ken. Volgens het bisdom Roermond was het al beleid om bij de officier van justitie melding te maken van mogelijk seksueel misbruik door pastoors, zegt de woordvoerder met grote stelligheid. „Déze bis schop zal dat altijd doen, ook bij enkel geruchten over seksueel mis bruik." Hij weet niet hoe vaak bisschop Frans Wiertz geruchten over mis bruik door geestelijken heeft ge meld. DEN HAAG Korpschefs moeten in de regio van hun eigen korps wonen. Minister Ernst Hirsch Ballin (Binnenlandse Zaken) gaat dit verplichten. De korpschefs mogen alleen nog bui ten hun regio wonen met toestem ming van de minister. In de Kamer ontstond eerder opschudding over declaraties en woonwerktoeslagen van de politietop. SCHIPHOL De rechtbank op Schiphol heeft gis teren SBS-undercoverjournalist Al berto Stegeman veroordeeld tot een boete van 1.740 euro. Hij kreeg de straf voor het vervalsen van een KLM-pas en omdat hij op verbo den bedrijventerreinen kwam bij Schiphol en op Schiphol-Oost. De journalist wilde aantonen dat het mis was met de beveiliging van de terreinen. Hij gaat in hoger beroep. Rapper Brace foto CPD AMSTERDAM Rapper Brace is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroor deeld tot zestien maanden celstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk. De rechtbank acht bewezen dat de 23-jarige artiest zich in januari medeschuldig heeft ge maakt aan vrijheidsberoving, afper sing en het overtreden van de wa penwet. Justitie had 24 maanden celstraf geëist. JOURE - De politie heeft drie voor malige SP-leden opgepakt op ver denking van valsheid in geschrif te. Het trio word:: ervan verdacht met een valse handtekening in de gemeenteraad van de Friese ge meente Skarsterland te hebben willen komen. Burgemeester Bert Kuiper heeft daarvan aangifte ge daan. Het partijbureau SP had de werk groep in Skarsterland geen toe stemming gegeven mee te doen aan de verkiezingen. Toch lever den de leden een kandidatenlijst in met een - vervalste - handteke ning van partijleider Jan Marijnis- sen. Justitie onderzoekt of de drie strafrechtelijk moeten worden vervolgd. Het gaat om de num mers één tot en met drie op de oorspronkelijke kandidatenlijst De drie zijn geroyeerd door het landelijke bestuur van de SP. DEN HAAG - De proef om tandart sen zelf hun prijs te laten bepalen begint niet in 2011. Demissionair minister Klink vindt het niet ver antwoord om het experiment dan al te beginnen. Door de vijf jaar durende proef zouden klanten be- DEN HAAG - Scholen moeten beter ventileren. Dat concludeert de Ge zondheidsraad in een rapport. In de winter zijn klaslokalen vaak be dompt en in de zomer is het er vaak veel te warm. De raad vindt dat de overheid betere eisen moet stellen aan de bouw van scholen zodat de kwaliteit van de lucht er standaard wordt verbeterd. Het ad viesorgaan van de regering wil on derzoek naar de gevolgen voor kin deren met astma, leerproblemen en chronische hoofdpijn. ter kunnen beoordelen welke kwa liteit de tandarts biedt en welk prijskaartje daaraan hangt. Klinkt betwijfelt of tandartsen al op zo'n korte termijn een goede transpa rantie van prijs, kwaliteit en presta tie kunnen waarborgen. StofFeerderij Brouwer Tel.: 0113 - 2i 36 42 www.stoffeerderijbrouwer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7