301 zeeland Welke boerderij is het OerZeeuwen, Fiats brieven Kies uw favoriete boerenerf in de Erftrofee Publiekswedstrijd ERFTROFEE WEDSTRIJD De PZC organiseert samen met landschaps- en landbouworganisa ties de Erftrofee Publiekswedstrijd. Wedstrijd erftrofee vrijdag 30 april 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Dow FNV bezorgd over opsplitsing (krant 27 april). Al sinds eind jaren negentig splitsten Shell, Akzo en DSM Geleen hun bedrijven. In Per nis en Geleen zie je geïsoleerde be drijven waarvan sommige al drie maal werden doorverkocht, naast nieuwe fabrieken voor 'fine chemi cals', en plants onder het onkruid. Zoals we geen schepen en locomo tieven meer maken, komen in de toekomst bulkchemicaliën ook niet meer uit Nederland. Dow is mogelijk zelfs l^at op pad. Industrie schijnt helaas minder in onze groene ethiek te passen. Nieuwe productie-initiatieven zo als bij Yara, zijn er volgens econo men te weinig. Liever steken we miljarden in groenprojecten, de kweek van tong achter dijken en energievormen, die zonder subsi die nooit floreren. Misschien moet het groene subsi diebeleid krachtig worden omgebo gen richting een vernieuwende in dustrie, die geen geld kost, maar oplevert. Wachten tot gesubsidieerde onren dabele groenprojecten geld opleve ren, waarmee andere zaken gesub sidieerd kunnen worden, wordt misschien wel de doodsteek voor onze economie. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Bruse inlaag Het ontgaat me volkomen waar dit dure speeltje voor dient? Heeft de provincie geen andere prioriteiten? Overigens al deze dijkverzwarin gen aan de binnenzijde (verwaarlo zing is wat anders) roepen ook de vraag op waarom we deze kering aanlegden. Bij extreem hoog water wordt hij immers afgesloten. Is de milieugek- te ook al bij de provincie toegesla gen en is de patatgeneratie nu echt aan het bewind? Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Wilde oesters Ooit heeft de overheid toestem ming verleend voor import van uitheemse oesters. Dat dit soort faunavervalsing grote problemen veroorzaakt, was en is allang be kend. In 2006 heeft men een krak kemikkige poging gedaan om de overlast te beperken, hetgeen uiter aard mislukt is. Nu wil men particulieren en ge meenten inschakelen om de stom miteit op te lossen. Zo snel weet ik geen beter idee dan op kosten van de vervuiler blijven opvissen en bij voorbeeld gebruiken als wegverhar ding, bij voorkeur rond rijksgebou wen, zodat men door de geur her innerd wordt aan wat men heeft veroorzaakt Kees Baaini Wijdauplantsoen 29, Middelburg Schilders 2 Op 21 april stelt Eef Misilje uit Cad- zand dat de schilders ondergewaar deerd zijn omdat ze geen vrij heb ben op Bevrijdingsdag en een inko Amsterdam men hebben gelijk aan het be staansminimum. Altijd fijn als je niet gehinderd door kennis, zo maar beweringen kunt uiten die nergens op gebaseerd zijn. Via Cao-onderhandelingen is de eens per vijfjaar vrije bevrijdingsdag ge ruild tegen de elk jaar terugkeren de Goede Vrijdag. In overleg is vrij nemen op 5 mei altijd mogelijk. Het uurloon van een gediplomeerde schilder be draagt 15,43 euro. Ter vergelijking 10,50 euro in de schoonmaak en 4,05 tot 5,68 euro voor de bijstand. In heel Zuidwest-Nederland is er bijna geen zich inspannende schil der te vinden die niet 5 tot 10 pro cent prestatietoeslag ontvangt. Waarmee deze ruim boven een modaal inkomen van 32.000 euro zit, 208 procent boven het mini mumloon en 400 procent boven het bijstandsniveau voor een al leenstaande. Voorwaar geen slech te inkomensgroep dunkt me. J. Trlmpe (werkgeversorganisatie F.O.S.A.C in de Schildersbedrijfstak Schroeweg 8, Middelburg Hedwigepolder Woensdagvond kon men zich in dorpshuis De Kauter in Nieuw-Na- men laten voorlichten over de in vulling van een ontpolderde Herto gin Hedwigepolder. De ambtena ren waren blij met de opkomst en vertelden enthousiast over de waanzinnig groene plannen, zoals die pal onder de rook van de Ant werpse haven - een slechtere plek is niet te verzinnen - zullen worden uitgevoerd. Waar zij hei melijk aan voorbijgingen is het feit, dat er noch met de eigenaar van de polder, noch met diens pachters, gesproken is over de ver werving van de benodigde gron den. Andermans bezit dus. Dat is in strijd met de grondrechten voor de burger. Een kort geding tegen deze voorbarige handelwijze valt dus ernstig te overwegen. Grond- roof is nog altijd een ongeoorloof de bezigheid in dit land. Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Brand in papiercontainer Pas na 18 minuten was de brand weer ter plaatse bij een brand in een papiercontainer van de plaatse lijk voetbalvereniging ZSC'62 in Scharendijke. De container met in houd is volledig in vlammen opge gaan. Het vuur is vermoedelijk aan gestoken. Een inwoner van Scha rendijke meldde de brand via 112. Afgezien van het feit dat het lang duurde voor er contact met 112 ge legd kon worden, duurde het bij zonder lang voordat de brandweer ter plaatse was. De oorzaak is dat de brandweer van Scharendijke, waar zes personen klaarstonden, niet mocht uitrukken. De reden: er was geen bevelvoerder aanwezig. Daardoor moest de brandweer he lemaal van Burgh-Haamstede ko men. Dat duurde na de alarmmel ding 18 minuten en dat terwijl de brandweer van Scharendijke er bin nen 5 minuten had kunnen zijn. Stel je voor dat er een huis in brand had gestaan met mensen er in, die er niet uit konden. Is dit de nieuwe regeling waar we met zijn allen voor betalen? Ik hoop dat na het lezen van dit stuk iedereen weer eens wakker wordt, want wij hebben op Scharendijke gezien waar dit beleid toe kan leiden. Piet van der Horst Platteweg 27, Scharendijke Wie heeft het mooi ste, groenste, rijk ste, lieflijkste boe renerf in Zeeland? Die vraag leggen we aan de lezers van de PZC voor. U kunt tot en met zondag 23 mei laten weten welke boerderij u het mooiste sie raad voor Zeeland vindt. De Publieksprijsvraag Erftrofee Zeeland 2010 wordt georganiseerd door Zeeuwse landschaps- en land bouworganisaties in nauwe samen werking met de PZC. De prijs vraag maakt deel uit van een gro ter evenement, dat vrijdag 28 mei met de bekendmaking van de prijs winnende erven wordt afgesloten. In feite worden er twee erftro- fee-wedstrijden gehouden. De eer ste heet Erftrofee Zeeland, en wordt opgezet door de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Zij hebben een jury samengesteld, die de voor de erftrofee aangemel de boerderijen beoordeelt op streekeigenheid, flora en fauna, bruikbaarheid voor de landbouw en inrichting van. het erf Naast die eerste erftrofee is er een tweede prijsvraag uitgeschreven, waar de stem van de PZC-lezers bepalend is. Een door de drie orga nisaties samengestelde jury heeft zes boerenerven geselecteerd, die voor de publieksprijs in aanmer king komen. Op deze pagina vindt u foto's met een korte beschrijving van de boerenerven waarop kan worden gestemd. Meer informatie vindt u op de website van de PZC (www.pzc.nl/erftrofee) of op www.landschapsbeheerzeeland.nl. U kunt uw favoriete boerenerf kie zen op de website www.pzc.nl/erftrofee f Ook schriftelijk kan er gekozen worden: PZC-erftrofee, Postbus 91, 4330 AB Middelburg v U kunt uw stem uitbrengen tot en met zondag 23 mei. Welke boerderij de meeste stem men heeft gekregen wordt vrijdag 28 mei bekendgemaakt. Nog tien dagen en de Giro d'Italia fi nisht in Middelburg. Vandaag: tita nenstrijd op de Markt, roze fietsen in Westkapelle én, wie heeft nog een klassieke Italiaanse auto of scooter? door Theo Ciele Natuurlijk, de Giro gaat om wielrennen, maar in de da gen voor ïo mei is het vooral Italia dat de klok slaat in en om de route van de Ronde van Ita lië. Van de Brouwersdam tot de Dam in Middelburg worden 'roze' activiteiten georganiseerd. In de ro ze PZC van komende maandag komt een uitgebreid overzicht van alle grote en kleinere evenemen ten. Richard Dirven uit Grijpskerke be reidt een titanenstrijd voor op de Markt. Op 5 mei, Bevrijdingsdag, gaan twintig krachtsporters van 11.00 tot 17.00 uur de strijd aan om de titel 'OerZeeuw' in de wacht te Erf van familie Aarnoutse te Kwadendamme: Middel Zwake ligt vlakbij na tuurgebied de Zwaakse Weel. Op het erf (1743) zien we streekeigen be planting en een erf met een Zeeuwse zwarte schuur met witomlijst klinket en een rieten dak. De oude drinkput heeft een wip om water te putten. In een van de knotbomen broedde vorig jaar een steenuil en in het bosrijke weiland is een ransuil gespot. In de Zeeuwse heggen en windsingels huizen tjiftjaffen, groenlingen en zangvogels. De takkenril is een prima schuilplaats voor egels. Een hoogstamfruitboomgaard maakt het plaatje compleet. Erf van familie Van der Tas te Hengstdijk: dit erf ligt in de bocht van de dijk in een mooi landschap. De schuur is typisch achttiende-eeuws. Het vroeg twintigste-eeuwse huis heeft door aanbouwsels minder allure. Voor de komst van de familie Van der Tas was het erf verwaarloosd. Dina vertelt hierover: „De prachtschuur is weer helemaal opgebouwd. De cultuurhisto rie op het erf hebben we zoveel mogelijk hersteld en teruggebracht. Er ko men zoveel mensen het erf op met de vraag: Mag ik even kijken?" Het streekeigene komt terug in knotbomen, hoogstamfruitbo,men en in poelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74