61 binnenland 'Rapport DSB Handel in excellente studenten Bijleveld: rampenbestrijding nog niet helemaal op orde in Zeeland ONDERGANG DSB WD vreest censurering van Drugstoerist blijft weg uit West-Brabant OM 'ontslaat' stagiair na overval supermarkt Donner eist meer informatie werklozen Gaslek bij rioleringswerk Kabouter Plop is terug vrijdag 30 april 2010 ARNHEM - Een jongetje is getuige van een metershoge steekvlam die gister middag voor consternatie zorgde in de Arnhemse wijk Malburgen. De vlam ontstond na een gaslek. Niemand raakte gewond. Het incident gebeurde nadat een medewerker van een bedrijf dat rioleringen vernieuwt, in de fout ging bij een poging enkele leidingen te verbinden. Er ontstond een lek in de gasleiding, dat vrijwel onmiddellijk resulteerde in een steekvlam pal voor een rijtje woningen. foto Hans Broekhuizen groningen - Universiteiten ma ken in hoog tempo werk van oplei dingen voor topstudenten. Op dit moment volgen bijna vijfduizend bachelorstudenten een speciaal ontwikkeld opleidingstraject voor studenten die meer kunnen en meer willen. Dat is ruim drie procent van het totaal. De grootste opleidingen zit ten bij de universiteit van Utrecht en van Maastricht. Daar gaat bijna tien procent van de bachelorstu denten naar een honours college. Het is voor de eerste keer dat het aantal topstudenten in kaart is ge bracht. De cijfers werden gisteren gepresenteerd bij de aanstelling van Marca Wolfensberger tot lec tor Excellentie aan de Hanzehoge school in Groningen. De aantallen voor het hoger onderwijs zijn nog niet bekend. Die cijfers komen in een rapport over excellentie in het hoger onderwijs dat deze zomer verschijnt. Het ministerie van Onderwijs heeft voor de komende jaren zes tig miljoen euro beschikbaar ge steld aan het hoger onderwijs om toptalent uit te dagen. Mede daar door moet Nederland het vijfde onderwijsland van de wereld wor den. Nederland staat op dit mo ment tiende, Zwitserland is het beste onderwijsland ter wereld. Het ministerie wil dat vijf tot tien procent van de beste Nederlandse studenten mee gaan doen aan zo geheten honours programma's. Het aantal onderwijsprogramma's voor excellente studenten gaat de komende jaren dan ook fors toene men. Twaalf van de dertien Neder landse universiteiten bieden al zo geheten honours programma's aan, maar nog niet voor alle oplei dingen. Dat wordt uitgebreid. Ook de hbo's ontdekken de excellente studenten. In 2004 waren er nog maar drie programma's in Neder land, nu zijn dat er veertig. De Hanzehogeschool breidt het aantal programma's voor topstu denten in september uit van 7 naar 45. DALEN - Het beeld van Kabouter te pretpark. Dit zei Henk de Jon- Plop is gisteren, de dag dat Plopsa ge van Stichting Dalen Promotie Indoor Coevorden de deuren open- gisteren. Het twee meter hoge de, weer opgedoken bij het overdek- beeld, dat de stichting had ge- Liberaal Kamerlid Weekers vreest dat De Nederlandsche Bank rapport wil censureren. De Jager wil uitstel varr publica tie rapport. Oud-klanten DSB worden steeds wanhopiger en agressie ver tegen curatoren. door Ap van den Berg DEN HAAG - De WD accepteert niet dat De Nederlandsche Bank (DNB) inzage krijgt in het onder zoeksrapport van professor Michiel Scheltema naar de onder gang van de DSB Bank. „Als be trokkene bij de ondergang laadt DNB de verdenking op zich, dat het de boel censureert en kritiek in de doofpot wil stoppen. Dat is onbestaanbaar", zegt WD-Kamer- lid Frans Weekers. Hij legt zich om die reden niet neer bij het uitstel van publicatie van het rapport. Demissionair mi nister van Financiën De lager meldde eerder dat het rapport niet op 19 mei kan worden gepresen teerd, zoals eerder was beloofd aan de Tweede Kamer. De Jager zei dat DNB louter checks zal doen op 'toezichtsver- trouwelijke informatie'. De be- bergen op zoom - Een forse terug gang van het aantal drugstoeristen en een afname van illegale drugs handel en -overlast. Dat is het resultaat van het sluiten van alle coffeeshops in Bergen op Zoom en Roosendaal in septem ber. Beide West-Brabantse ge meenten maakten gisteren de tus sentijdse resultaten van een me ting bekend. In 2008 bezochten wekelijks nog duizenden drugstoeristen Roosen daal (13.000) en Bergen op Zoom (12.000). In de eerste maanden van dit jaar waren dat er nog maar enkele honderden per week. Tijdens het onderzoek volgde de politie ook drugstoeristen op weg naar 'verdachte bestemmingen' waar zij illegaal drugs kopen. Het stoppen van het gedoogbeleid heeft zelfs geleid tot een geringe af name van de illegale drugshandel. door Marcel Modde DEN haag - De organisatie van de rampenbestrijding is nog niet over al in Nederland op orde. Van de 25 veiligheidsregio's voldoen er slechts acht bijna volledig aan de gestelde eisen. Daar zit Zeeland niet tussen, zo blijkt uit een brief die staatssecreta ris Ank Bijleveld van Binnenland se Zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De staatssecretaris baseert zich op een rapportage van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid. Directeur Frans Captijn van de Vei ligheidsregio Zeeland kent het rap port nog niet. Volgens hem is het echter geen ver rassing dat zijn regio nog niet bij de beste acht hoort. Frans Captijn: „Bij het ministerie was al langer bekend dat wij wat betreft het informatiemanagement en multidisciplinair werken een kwaliteitsslag hadden willen ple gen. Daarvoor is ons eerder al een extra bijdrage van 1,6 miljoen euro toegezegd. Alleen wilde het be stuur van de veiligheidregio eerst van alle gemeenten weten of zij het convenant met de minister on derschrijven. De laatste gemeente raad (Sluis) heeft daar op 23 de cember positief over beslist. Het geld is nu binnen en als straks al die grote evenementen achter de rug zijn, kunnen we daarmee aan de slag." Overigens zijn diezelfde evene menten (Koninginnedag en de doorkomst van de Giro d'Italia en de Tour de France) volgens Cap tijn hét bewijs dat op papier de multidisciplinaire samenwerking misschien nog niet volgens de re geltjes is vastgelegd. „In de voorbe reiding en straks ook in de uitvoe ring wordt die samenwerking van de verschillende hulpdiensten vol op en op een uitstekende wijze in de praktijk gebracht." Staatssecretaris Bijleveld wil dat de rampenbestrijding in Nederland in de loop van 2011 op orde is. De Inspectie Openbare Orde en Veiligheid heeft onderzocht of de 25 veiligheidsregio's in ons land voldoen aan de eisen die onder meer worden gesteld in de Wet op de veiligheidsregio's. Deze wet treedt dit najaar in werking. Voor r mei wil staatssecretaris Bij leveld afspraken maken met de vei ligheidsregio's over de verbetering van de informatievoorziening. Ook kondigt zij aan dat ze de in spectie zal vragen periodiek onder zoek te doen naar de 'staat van de rampenbestrijding', zo blijkt uit haar brief aan de Tweede Kamer. ALKMAAR Het Openbaar Ministerie (OM) in Alkmaar heeft dinsdag een 21-jari- ge stagiair de laan uitgestuurd. Dat is gisteren bekendgemaakt. De Alk maarder wordt verdacht van be trokkenheid bij een gewapende overval op een supermarkt in Enk huizen. De OM-stagiair werd maan dag samen met drie medeverdach ten op heterdaad betrapt. DEN HAAG Minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) gaat gemeenten onder druk zetten als zij onvoldoende informa tie aanleveren over de resultaten van re-integratietrajecten, die werk lozen aan een baan moeten helpen. Vanaf volgend jaar gaat hij de maandelijkse bijdrage voor 'het par ticipatiebudget' aan een gemeente opschorten als deze onvoldoende rapporteert over de re-integratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6