'Pension drankverslaafden nodig' XAAlnnrl Leve de koningin én voetballen Inwoners krijgen kaarten Renessetour Pïlotenjack 1 MM mmi CS 1 fei %B SCH0UWEN-DQ1VELAND 30 en 31 2S 26 en 27 ZELFSTANDIGHEID Oudere alcoholist heeft behoefte aan begeleid alleen wonen almanak Zeeuwen kiezen mooiste boerderij van de provincie Vrijdag 30 april 2010 Kunstschouw brengt nieuwe variaties op beleven van kunst Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De werkgroep versla vingszorg acht een sociaal pension op Schouwen-Duiveland dringend nodig. De werkgroep signaleert verder een toenemend combige- bruik bi) 12 tot 15-jarigen en een groeiend aantal drankverslaafde 50-plussers. Dat staat in het jaarverslag Zorg- coördinatie Verslavingszorg 2009. De werkgroep verzoekt dringend BRUINISSE - Het kleurde al vroeg in de avond oranje gisteren in Brui- nisse. De Bruse Nacht van Oranje in 't Durps'uus begon immers al om 18.00 uur met een druk be zocht discofestijn voor kinderen tot 12 jaar. Aan de oproep verkleed naar het feest te komen, was massaal ge hoor gegeven. De jeugdige feest gangers lieten zich niet belemme ren door het vrij warme weer zich uit te dossen met oranje pruiken, kroontjes, boa's, sjaals,en petten. Disco bleek leuk, maar polonaise nog veel leuker. Luidkeels zingend Het is stil aan de overkant hoste het kroost in optocht door de zaal. Di verse ouders vatten hun eerste pintje voor deze avond en keken geamuseerd toe. Het 'leve de Koningin' werd in de Bruse Nacht van Oranje behoor lijk verdrongen door 'leve het voet ballen'. Het aanstaande Wereld kampioenschap voetbal gold dan ook als thema voor de avond. De spelquiz stond uiteraard in het teken van de WK. 'Wanneer wordt de eerste wedstrijd ge speeld; 11 juni of 11 juli?', Hoeveel elftallen doen er mee, 32 of 33?' Hoeveel ploegen zitten er in een groep; 3 of 4?" Daarop moest je dan. je vlaggetje omhoog steken of naar beneden houden. om een sociaal pension. Het pro ject begeleid wonen voor verslaaf den aan het Gat van West-Noord-West in Zierikzee wordt niet afdoende geacht. Het concept van verplicht samenwo nen met gedeeld gebruik van keu ken en sanitair, voldoet volgens de werkgroep niet meer. 'Een groot deel van de cliënten is aan het ver ouderen en er bestaat een sterke behoefte aan eigen woonruimte onder toezicht.' „We sturen men sen door naar Goes, Vlissingen of Terneuzen", licht beleidsambte naar zorg Jos Schlicjier toe. „Dak en thuislozen zijn hier niet te huis vesten. We hebben alleen de nood opvang van twee of drie dagen bij het Leger des Heils." De wens voor een sociaal pension wordt volgens Schlicher bij de poli tiek neergelegd. De gemeente zou dan een gebouw moeten aanwij zen of bouwen. Het gaat om een groep van 37, voornamelijk drank- verslaafden. De groep bestaat uit 26 mannen en n vrouwen. Drie er van zitten in het Zierikzeese woon project. Vorig jaar heeft één bewo ner een huurhuis gekregen. Van twee uit de groep van 37 is het toe zicht verscherpt omdat ze voor overlast bleven zorgen. De werkgroep zegt ook 'zorgwek kende signalen' te ontvangen over gecombineerd gebruik van drank, cannabis en/of cocaïne bij een steeds jonger worden groep jonge ren. „Vooral de jongeren van Brui- nisse worden met nadruk ge noemd." Schlicher zegt dat de pre ventiebus van Emergis in Bruinis- se 'niet prettig' is ontvangen in het dorp. De werkgroep signaleert verder toenemend drankgebruik onder 50-plussers, die vaak ook ouders van probleemkinderen zijn. Ook zorgwekkend noemt de werk groep de toenemende vermenging van soft- en harddrugsgebruik. De Schouwse dealers kopen in Rotter dam op adressen waar zowel soft- als harddrugs aan de man-worden gebracht. door Melita Lanting RENESSE - Inwoners en onderne mers van Renesse kunnen twee gratis toegangskaarten krijgen voor de Renessetour, het pinkster feest in de badplaats. Daarmee is een van de bezwaren tegen de Renessetour nieuwe stijl weggeno men. Veel inwoners lopen 's avonds een rondje door het dorp om het feest mee te maken. Drie weken voor Pinksteren heeft het college van B en W de vergun ning afgegeven. Daar is veel over leg aan voorafgegaan en tot het laatste moment zijn wijzigingen doorgevoerd. Aan het begin van de Helleweg wordt een overloopterrein inge richt om wildkampeerders op te vangen. „Maar alleen als alle ande re terreinen vol zitten", zegt burge- mester Gerard Rabelink. Om ge bruik te ontmoedigen moet voor dit terrein 50 euro per nacht wor den betaald. „En we controleren streng op wildkamperen." In het dorp wordt een evenemententer rein ingericht waar 15.500 mensen op kunnen. Rabelink verwacht niet dat er zo veel mensen komen. Mochten er toch meer bezoekers zijn, dan is er plaats bij de kerk. Daar komt ook horeca en muziek. Wat ook anders is, is het busver voer. De bussen vertrekken niet vanaf de Zeeanemoonweg, maar vanaf het transferium. Omdat het buiten al weer wat war mer werd, besloot die Zierikzeeënaar zijn winterjas te verruilen voor een zomerjack. In de kast op de slaapkamer was het hem al opgevallen. Dat leren piloten- jack met de bontkraag, dat hij vijf jaar geleden voor te veel geld in Lon den had gekocht, zag hij niet meer hangen. Een dag later aan tafel be sloot hij het eens aan zijn lieftallige echtgenote te vragen. „Weet jij soms Tip? redactie@pzc.nl waar mijn Engelse pilotenjack is ge bleven?" Het bleef even stil aan tafel. Tot dochterlief begon te gniffelen. „O, dat ouwe ding", zei de echtgenote. „Het is toch Koninginnedag? Dat heb ik aan de kinderen meegegeven voor de vrijmarkt." Beschaamd schoof dochterlief een briefje van vijf euro naar pa, die daarop naar buiten liep om enige on verstaanbare dingen te schreeuwen. Balonnen of vlaggetjes gaan, afhankelijk van het juiste antwoord, omhoog in de WK-quiz tijdens de kinderdisco in het Durps'Uus in Bruinisse: een vrolijk begin van de Bruse Nacht van Oranje. foto Ronald den Dekkker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69