holtes van de leilindes Reimerswaal eert gedecoreerden Vissen krijgen passages tussen de wateren Lentefeest De Akkerwinde Raad Borsele vindt dwang nieuwe Mediawet 'te gek voor woorden' Flinke ploeg in Baarland bedient defibrillator vrijdag 30 april 2010 Reimerswaalse gedecoreerden luisteren naar zanger Peter Dieleman. foto Luc Oggel van de Dorpsstraat. En inderdaad: het hondje slaat niet aan, dus de plek is bomvrij. De rest van de Dorpsstraat laat het hondenteam links liggen. Volgens politieman Eddy Paliwoda is dat het protocol. „In principe speuren we de route handmatig af. Alleen als de mannen iets tegenkomen waar ze zelf niet bij kunnen of als ze bang zijn dat ze met hun han den de versieringen kapotmaken, komen de explosievenhonden er aan te pas." Bewoners die heimelijk een wiet- plantage achter de muren onder houden hoeven overigens nergens voor te vrezen. „Deze honden wor den niet getraind op het vinden van drugs. Ze zijn louter opgeleid om explosieven te vinden", vertelt politiewoordvoerster Mirja Vis des gevraagd. De bewoners van de Dorps straat kijken licht geamu seerd naar het hele schouwspel. Ze zijn inmiddels al gewend aan zoemende camera's in hun dorp. Die politie kan er ook nog wel bij. „Eigenlijk is het hier nu rustiger dan anders", con- tateert een van hen, wijzend naar de dranghekken die de straat afslui ten voor verkeer. „Normaal rijden hier veel meer auto's." Een ander vindt de inspectie een grote poppenkast. „Dit doen ze al leen voor de pers. Ze kunnen on mogelijk alles onderzoeken. En vannacht of straks tijdens de licht jesroute kan iemand die iets kwaads in de zin heeft zo maar langskomen en een bom neerleg gen." Maar volgens Mirja Vis steekt het anders in elkaar. „Zoals je al ge merkt hebt, vergt het onderzoek enorm veel tijd. We willen feest vierders in een later stadium niet nog eens lastigvallen met speur dersteams en opsporingsappara- tuur. Morgen lopen we hier weer, maar minder in het zicht. Als er iets is veranderd, onderwerpen we het aan nog een inspectie, maar is dat niet zo dan laten we de plek ongemoeid." Hoe het opsporings team dat kan zien, blijft het ge heim van de smid. „Ze kunnen het zien." video op www.pzc.ril door Luc Oggel KRUININGEN - De eerste editie van de Reimerswaalse 'gedecoreerden dag' is gisteren een succes geble ken. Tientallen mensen uit de ge meente die ooit koninklijk zijn on derscheiden, hadden gehoor gege ven aan de uitnodiging van de ge meente voor een informeel samen zijn. Het CDA in Reimerswaal wilde graag dat inwoners die een lintje hebben gekregen jaarlijks in het zonnetje worden gezet en diende daarom vorig jaar een initiatief voorstel in. Dat kreeg steun van de gemeenteraad. Achterliggende ge dachte is dat de gemeente, als ver tegenwoordiging van al haar inwo ners, uiting aan de dankbaarheid en waardering voor de bijzondere bijdrage van de gedecoreerden geeft. De jaarlijkse bijeenkomst kan tevens dienen als ontmoetings dag voor maatschappelijk betrok ken inwoners. Er blijkt onder gedecoreerden in NISSE - Werk- en leerboerderij De Akkerwinde in Nisse houdt zater dag 8 mei een lentefeest. De deel nemers, (jong)volwassenen met een verstandelijke beperking en/of autismespectrumstoornis, zijn aan wezig om te laten zien hoe op De elk geval veel animo voor het ini tiatief. Vanwege de grote belang stelling moest worden uitgeweken van het gemeentehuis naar het dorpshuis in Kruiningen. Ben Dor- leijn uit Yerseke, in 2006 benoemd tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau, vindt dat de dag een vervolg-mag krijgen. „Het is een leuk initiatief, ik zal blijven komen zolang de gemeente dit blijft doen." Burgemeester Jan Huisman sprak namens de gemeente nogmaals zijn waardering uit voor de betrok kenheid van de gedecoreerden bij de maatschappij en riep iedereen op betrokken te blijven en ande ren te betrekken. De Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman zorgde voor een muzi kaal intermezzo. Reimerswaal is overigens niet de enige gemeente die een 'dag voor' of 'ontvangst van gedecoreerden' organiseert. Andere gemeenten, zoals Kapelle, kennen dit initiatief al een aantal jaren. Akkerwinde wordt gewerkt. Ook is er een marktplein ingericht waar bedrijven hun producten pre senteren en verkopen. Hte lentefeest begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. www.de-akkerwinde.nl memm^ssamsmmassssBosasisamssssBmsi Het opsporingswerk vordert traag, té traag volgens som mige journalisten. Ze moe ten een paar uur wachten voordat ze bij de speurders mogen. Een geïrriteerde verslaggeefster van de NOS vindt de organisatie 'onpro fessioneel' en geeft er briesend de brui aan. Mediabegeleidster Mirja Vis haalt haar schouders op. „Dit is nu een maal wat het werk inhoudt", legt ze uit aan de achterblijvers van de pers. „Daar kan ik weinig aan ver anderen. Ze kammen het hele ge bied uit, maar het is mensen werk." Aan het eind van de Dorpsstraat loopt, even later, een politiebeamb te met een explosievenhondje de voortuin van een hoekhuis bin nen. „Wat moeten ze daar nou vin den? Daar woont een 72-jarige me vrouw", mompelt een bewoner foto's Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Met de grootst mogelijke tegenzin is de gemeente raad van Borsele gisteren akkoord gegaan met een voorstel om 12.600 euro beschkbaar te stellen voor de stichting Radio Midden Zeeland. Die omroep wil in de regio Kapel le, Goes en Borsele gaan uitzen den. Het akkoord van de meerder heid kwam er overigens niet voor dat een raadsbreed gesteunde mo tie werd vastgesteld, waarin de raad het college naar Den Haag stuurt om te onderstrepen dat de nieuwe Mediawet 'te gek voor woorden' is. Borsele wil dat de re gering een heroverweging maakt. De Mediawet bepaalt namelijk dat gemeenten een lokale omroep móeten bekostigen. Voordat die be paling bestond, spraken de drie ge meenten zich positief uit over de omroep. Volgens WD-raadslid Roel Boekholt was dat niks meer of minder dan een verklaring van geen bezwaar. Hij stelde voor met de hele raad tegen het voorstel te stemmen, zich welbewust van het feit dat het besluit daarmee onwet tig zou worden en voor vernieti ging moest worden voorgedragen. Zo ver kwam het niet, want alleen WD, D66 en de Lokale Partij Bor sele (LPB) waren bereid tot derge lijk onwettig gedrag. Overigens was LPB-raadslid Nico Werri van mening dat al een loka le omroep wordt bekostigd: Om roep Zeeland. „Dat komt ook uit de zakken van onze burgers." door Maurits Sep MIDDELBURG - Vissen in de Wester- schelde moeten vrij naar allerlei re gionale Zeeuwse wateren kunnen zwemmen. Daarom worden vis- passages gemaakt tussen rijkswate ren en regionale wateren. Dat hebben Rijkswaterstaat, pro vincie Zeeland en de twee Zeeuw se waterschappen samen afgespro ken. De vispassages zijn bedoeld voor vissen die voor hun levenscy clus afhankelijk zijn van verschil lende leefgebieden. Die kunnen in bijvoorbeeld de Westerschelde lig gen, maar ook in het Veerse Meer en polders in bijvoorbeeld West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat dan om vissoorten zoals aal, spiering, bot en de driedoornige stekelbaars. Dankzij vispassages kunnen zij gemakkelijker van het ene in het andere leefgebied ko men. De waterschappen zullen de ko mende vier jaar enkele gemalen in Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beve land, Tholen en Schouwen-Duive- land aanpassen. Zij hébben toege zegd ervoor te zorgen dat er vol doende geld voor het project komt. Rijkswaterstaat draagt maxi maal 576.000 euro bij aan de bouw van de vispassages van en naar polders. BAARLAND - De dorpsraad in Baar land heeft er met sponsorgeld en particuliere bijdragen voor ge zorgd dat er een automatische ex terne defibrillator in het dorp ge stationeerd is. Maar liefst dertien Baarlanders zijn inmiddels opge leid om het apparaat, dat het ver schil kan maken tussen leven en dood, te bedienen. De vrijwilligers zijn opgeleid met geld van de ge meente Borsele die ook een deel van de aanschafkosten voor haar rekening neemt. De inwoners zijn huis aan huis schriftelijk geinfor- meerd over de defibrillator en heb ben een stevige kaart gekregen met de namen en adressen van de vrijwilligers erop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61