41 binnenland aftredenTn 2010^ Tranen bij herdenking Ernstige bedreiging Cohen: politiemissie in Afghanistan mogelijk KONINGINNEDAG Monument in Apeldoorn onthuld COA mag Chinese moeder en kind niet uitzetten vrijdag 30 april 2010 PAUL KUSTERS ZUTPHEN - De rechtbank in Zut- phen heeft het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) verboden een Chinese moeder en haar doch ter van een jaar oud het asielzoe kerscentrum in Aalten uit te zet ten. De rechter vindt dat de belan gen van het jonge kind zwaarder wegen dan het belang van het COA om nieuwe asielzoekers te kunnen plaatsen. Het COA spande een kort geding aan om de uitgeprocedeer de asielzoekster en het kind uit het centrum te zetten. Het meisje heeft mogelijk gezondheidsproble men. „De moeder is niet in staat om voor onderdak voor haar en haar dochtertje te zorgen", aldus de rechter. door Arjen de Boer DEN HAAG - Nu stoppen met het onderzoek, anders maken we je dood. Dat was zo'n beetje de bood schap die officier van justitie Jo Va- lente begin jaren negentig te ho ren kreeg uit de onderwereld. Hij werd in een sloot gegooid en onbe kenden probeerden Valente, die bezig was met een onderzoek naar internationale hasjhandel, aan te rijden terwijl de aanklager aan het hardlopen was. Zulke ernstige bedreigingen van criminelen aan het adres van offi cieren van justitie zijn 'zeer uitzon derlijk', aldus criminoloog Frank Bovenkerk. „Het is pure intimida tie." Dat is ook het geval bij de recente bedreiging van een Amsterdamse officier, die bezig was met een strafzaak tegen drie mannen die worden verdacht van een liquida tiepoging. De Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding (NCTb) heeft haar beveiliging op zich geno men, omdat zij met de dood wordt bedreigd door kompanen van de verdachten. Het zou gaan om een groep criminelen die zich bezighoudt met afrekeningen in de onderwereld. Omdat de ver dachten dezelfde tatoeage op hun rug hebben, worden ze wel de 'tat too killers' genoemd. De afgelopen jaren nam het aantal meldingen van medewerkers van het Openbaar Ministerie (OM) die door Johan van Uffelen BREDA - Koningin Beatrix heeft ernstig overwogen dit jaar af te tre den. Zij zou daarvan hebben afge zien vanwege het onstabiele poli tieke klimaat dat zich vorig jaar af tekende. Dat heeft BN DeStem vernomen uit uiterst betrouwbare bron bin nen de hofhouding. De vorstin (72) werd vandaag precies dertig jaar geleden ingehuldigd. Haar af treden lijkt na zo'n lange regeerpe riode nabij. Maar koningin Beatrix zou vorig jaar met argusogen de polarisatie in de politiek hebben gevolgd, en dan met name de ster ke opkomst van een partij als de PW. Naar verluidt wilde zij troonopvol ger prins Willem-Alexander niet in het eerste jaar van zijn regeerpe riode confronteren met zo'n inge wikkelde politieke situatie. Dat zou haar hebben doen besluiten om in elk geval de verkiezingen van 2011 af te wachten. Toen was nog niet bekend dat de regering ruim voor die tijd zou vallen. In een reactie zegt de Rijksvoor lichtingsdienst niet te willen reage ren op 'speculaties over het hden en de toekomst.' Al langer doen geruchten de ron de over een aanstaand aftreden van de koningin, gezien haar re- geertermijn en het feit dat de kroonprins 43 is en vader van een stabiel gezin met drie opgroeiende kinderen. Het afgelopen jaar was een tame lijk bewogen periode voor de kroonprins, onder meer vanwege de ophef rond de aankoop van een vakantievilla in een omstreden bouwproject in Mozambique. Dat zal ook de vorstin, met een kreukloze reputatie in binnen- en buitenland, niet onberoerd heb ben gelaten. Maar bezorgdheid over de politie ke ontwikkelingen zouden door slaggevend zijn geweest bij haar be sluit om in elk geval niet voor de verkiezingen - toen gepland in 2011 - terug te treden, aldus de in formatie die BN DeStem vernam uit de nabije omgeving van de ko ningin. HILVERSUM - Met de PvdA valt nog altijd te praten over de optie om Nederlandse politietrainers naar Afghanistan te sturen, ook als er militairen mee moeten om hen te beschermen. Volgens PvdA-leider Job Cohen moet dan wel volstrekt duidelijk zijn dat het geen militai re missie is. Dat zegt Cohen zondagavond in het tv-programma Oog in Oog. De trainers kunnen volgens hem op plaatsen werken waar al beveili ging is. Als er echter militairen no dig zijn om hen te beschermen, is dat ook prima. De nadruk van zo'n missie moet volgens Cohen dan wel liggen op de politietrai ners. „Het moet helder en duide lijk zijn dat het over die politietrai ners gaat", stelt hij. Een Kamer meerderheid riep het demissionai re kabinet vorige week op de be hoefte aan een civiele politiemis sie met eigen militaire beveiligers in Afghanistan in kaart te brengen en een besluit daarover voor te be reiden. De PvdA stemde tegen het voorstel van GroenLinks en D66, omdat dit volgens de partij de deur openzet naar een verlengde militaire missie. Ook Cohen vindt de motie hierover niet helder. Het kabinet viel eind februari over een verlenging van de huidige mili taire missie in Uruzgan, die in au gustus stopt. De PvdA, die tegen verlenging was, heeft herhaaldelijk gepleit voor een bescheiden trai ningsmissie in Afghanistan, bij voorkeur in al bestaande trainings centra. Eerst hadden GroenLinks en D66 voorgesteld onder EU-vlag vijftig Nederlandse politiemensen onder begeleiding van 200 a 250 militairen te sturen. De prinsessen houden het niet droog bij de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de slacht offers van het drama op Ko ninginnedag vorig jaar. door Johannes Rutgers Haast verstijfd zitten de vele genodigden in dit surrealistische stukje Apeldoorn. Af en toe een vegende hand of een zonne bril die naar beneden gaat. De meeste emoties komen pas aan het eind van de plechtigheid, wanneer leden van zeven families witte rozen leggen bij het zojuist onthulde Koninginnedagmonu ment. De koninklijke familie volgt hen. Geëmotioneerd. Prinses Marilène huilt, prinses Maxima dept haar wangen met een zakdoekje, de ko ningin is zichtbaar aangedaan. Dan, buiten de formele setting, rea geren Willem-Alexander en Maxi ma op twee mensen die hen net voorgingen. „Hoe maakt u het?", wordt gevolgd door een koninklij ke warme hand op de schouders. Jannie Hofland en haar zoon Mar cel Dekker waarderen het. „Willem-Alexander en Maxima vroegen of we nog even binnen kwamen om na te praten", wijzen de twee naar het bejaardenhuis waar de koninklijke familie zich met enkele nabestaanden verza melt. Hofland verloor op 30 april vorig jaar haar partner bij de aanslag van Karst T. Hij was destijds bur germedewerker van de marechaus see en vervoerde het trompetter korps dat nu bij de onthulling van het monument muziek maakt. Sinds het drama heeft Hofland, zo als meer nabestaanden, geregeld contact gehad met de koninklijke familie - iets wat ze zeer waar deert. „Maar eigenlijk raakt de mu ziek van het korps me nu nog het meest. Omdat ik weet dat mijn partner er zo mee verbonden was." De zeven slachtoffers hebben ie der een witte ballon gekregen in het kunstwerk van glaskunstenaar Prinses Maxima en de Prins van Oranje gisteren bij de onthulling van het herinneringsmonument voor de slachtoffers van het drama op Koninginne dag in Apeldoorn vorig jaar. foto Robin Utrecht/ANP Menno jonker. Burgemeester De Graaf noemt alle namen van de slachtoffers, die ook gegraveerd zijn in het herinneringsmonu ment. De Graaf: „Deze aanslag leidde tot een intens verdriet bij zovelen in Apeldoorn en daarbuiten." Scholieren uit Apeldoorn memore ren het drama van een jaar eerder met het voorlezen van gedichten van stadsdichter Willem Bierman. 'Een gedenknaald is ontdaan van zijn gegroefde betekenis en op nieuw een gedenknaald gewor den', luidt een strofe van het ge dicht De dag na Koninginnedag. Nog indrukwekkender dan de offi ciële minuut stilte in het program ma is het moment waarop het monument wordt onthuld door koningin Beatrix. De ongeregisseer- de stilte, het publiek dat zonder aanwijzingen geruisloos tientallen witte ballonnen laat opstijgen. En dan in het midden die groep ge- STAKINS: VUILNIS BLUFT OP STRAAT LISSEN IN SR0TE STEbEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4