Niets is hier onschuldig o Loopbaanstartknop: in één klap binnen bij acht bedrijven! Advertentie TechncQZE! vrijdag 30 april 2010 De Tweede Wereldoorlog zet alles in het universum van Marga Minco onder enorme spanning. Dat blijkt uit de verhalen in de bundel Achter de Muur. door Arie Storm nder de titel Achter de muur zijn de korte verhalen verzameld van Marga Minco (1920) uit de pe riode 1951 tot nu. Daar zitten eerder in boek vorm verschenen verha len bij en vijftien verha len (soms heel kort, soms wat lan ger) die nu voor het eerst in boek vorm worden gepubliceerd, waar onder het titelverhaal. Lees je de verhalen in de volgorde zoals ze worden aangeboden, dan vormen ze, hoewel er allerlei ver schillende personages en omstan digheden in worden opgevoerd, een bijna doorlopend verhaal dat loopt van het verleden naar het he den. Dat is meteen een van de fascinerende as pecten van deze bundel. C. tv We 8aan van jarcn C 2 twintig en dertig, via de kneuterigheid van de ja ren vijftig naar het in elk geval op het oog wat weidsere en zonnigere perspectief van min of meer nu, om daar overi gens evenzogoed met het verleden te worden geconfron teerd. De trein stopt in Ede heet het laatste verhaal, en hoewel daarin wordt beschreven hoe een schrijf ster door een keten van moedwil en misverstand die vooral door het openbaar vervoer wordt ver oorzaakt, te laat op een lezing komt (ze belandt aanvankelijk in Ede, terwijl ze in Wageningen moet zijn), is die titel dan allang niet onschuldig meer. Alles in het Marga Minco. universum van Marga Minco staat onder een enorme spanning door de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog. Al lezend gaat dit besef steeds zwaarder op de lezer drukken. Niets is hier onschuldig - en dat terwijl Minco alles (schijn baar) luchtig beschrijft. Maar de sterke laatste zinnen van het ge noemde verhaal, die ook de laatste van deze bundel vormen, kunnen niet meer luchtig worden gelezen: 'Daar aangekomen, legde hij me uit dat ik de verkeerde uitgang moet hebben genomen. Maar dat had ik intussen wel begrepen'. In middels zitten we dan in een we reld van mobiele telefoons. 'Het was toen nog iets nieuws,' meldt foto Rob Keeris/ANP de ik-vertelster, die er zelf dan nog niet een op zak heeft. Maar we ko men van ver, want in een van de eerste verhalen, Meneer Fritsis het aanleggen van een telefoon, een ge woon 'vast' toestel, een hele toe stand. De hulp van meneer Frits, juffrouw Plogge, loopt er, als het ding eenmaal hangt, met een gro te boog omheen: 'Ze durfde het toestel niet aan te raken en was doodsbenauwd dat er werkelijk ge beld zou worden'. Meneer Frits, die overigens helemaal geen tele foon blijkt te hebben aangevraagd, heeft er al snel een veel vrolijker kijk op: 'Je draait gewoon een nummer en je spreekt. Ik kan nu met de hele wereld in verbinding treden'. Alleen zou hij niet weten wie hij op zou kunnen bellen. Ach, het was een heerlijke, on schuldige tijd, en die wordt be wust of onbewust gevangen in de ze verhalen. De verhalen hebben in het begin van deze bundel vaak ook een behoorlijk oubollige ont knoping of uitsmijter, die trou wens wel het oproepen van dat verleden, of in elk geval het opwek ken van de illusie dat dat verleden wordt opgeroepen (want we heb ben hier overduidelijk met fictie te maken), merkwaardig genoeg ster ker maakt. Onvermijdelijk dient in dit boek de oorlog zich aan en prompt ver dwijnen ook de gezochte wendin gen. Wat wel blijft, is de evocatie van een vreedzamer tijd. Dat ge beurt meteen al in het eerste, on verhuld aan de oorlog gelieerde verhaal Bomen. Een meisje gaat met haar grootvader wandelen: 'In het park wees hij haar met zijn wandelstok de eenden en de zwa nen, de planten en de bomen. Ze stonden op een smal pad en Ruth keek naar een bruine eend die on beholpen over het gras waggelde'. Kinder- en opageluk, maar het zal niet zo blijven. Slechts drie bladzijden heeft Min co nodig in het titelverhaal Achter de muur om het gevoel op te roe pen dat iets onherroepelijk voorbij is, terwijl paradoxaal genoeg er toch nog iets van overgebleven moet zijn. Maar écht er bijkomen, dat lukt niet meer. Toch brengt Minco je er in deze bundel heel dichtbij. Marga Minco - Achter de muur. Bert Bakker, 19,95 euro. Startzaterdag op 22 mei voor technische denkers én doeners Met de loopbaanstartknop bieden Elektra 21, Unitron, TechnoQ, TeleCom 21, Technotron, Elektro motoren Bracke B.V., InduCon 21 en Hydrauvision gezamenlijke loop baankansen aan technische denkers én doeners. Dat wil zeggen: wie sol liciteert bij één van deze bedrijven, komt meteen in beeld bij de ande ren. En als je eenmaal aan de slag bent, zijn er binnen deze combinatie - waar 350 mensen werken - volop kansen om je verder te ontwikkelen. Solliciteren kan via alle websites (kijk naar de blauwe startknop!) en op 22 mei is er een Startzaterdag in het gebouw van Elektra 21. Dan kan je zonder aan te melden vrijblijvend eens komen praten, en dan op de startknop drukken! "Als je op deze symbolische startknop drukt, ben je in één klap in beeld bij acht technische bedrijven", zegt Roger van Beveren, directeur van de E21- Groep. "Je eigen loopbaan wordt ermee in gang gezet en blijft dan ook in beweging. We bieden onze mensen voortaan de kans om zich niet alleen in het eigen bedrijf, maar ook binnen deze groep te blijven doorontwikkelen. Wij houden zo vakkundige, gemoti veerde medewerkers die nooit vast roesten in hun job. Dat is belangrijk in H 0 HIIHIIHI onze sector, die door innovatie steeds in beweging moet blijven." Carrière mogelijkheden De acht technische bedrijven werken al sinds jaar en dag zakelijk samen. De één vult de ander aan, maar ieder heeft zijn specialisatie. "De loopbaanstart knop is een logisch gevolg op de nauwe samenwerking en een geza menlijk gebrek aan technisch geschoold personeel", vervolgt Guust van Liere, directeur van Unitron. "We willen technisch opgeleiden zo goed mogelijke perspectieven bieden. Dat heeft te maken met omvang en carriè remogelijkheden. In feite kun je door deze insteek actief zijn in een bedrijf van 350 mensen, dat heel veel techni sche disciplines biedt." De acht bedrijven zoeken technisch opgeleiden (minimaal niveau 3-4, voor heen MTS) op het gebied van elektro- téchniek, elektronica, meet- en regel techniek, werktuigbouw, en hydrauliek. Kijk op de afzonderlijke websites voor uitgebreide informatie, druk daar op de Startknop voor een open sollicitatie. Startzaterdag voor ALLE bedrijven op 22 mei van 10.00 tot 14.00 uur bij Elektra21, Mr. F.J. Haarmanweg 38, 4538 ASTerneuzen. Aanmelden is niet nodig. www.elektra21 .nl Elektrotechnische voorzieningen, domotica, verlichtingsadviezen voor particulieren en bedrijven. www.unitron.nl Ontwikkeling en productie van medi sche apparatuur en specifieke indus triële producten. www.technoq.nl Test- en i n bed rijf stel I i ng commissio ning van technische installaties, tech nisch innovatiemanagement project management, thermografisch onder zoek. www.inducon21.nl Elektrotechniek, meet- en regeltech niek bij industriële installaties. www.technotron.nl Ontwerp en bouw van besturings- en energiesystemen voor industrie, machinebouw, utiliteit en maritieme markt. www.telecom21 .nu Data- en telecommunicatie, inbraak- en brandbeveiliging voor woningen, bedrijven en industrie. www.eb-groep.nl Industriële dienstverlening en produc ten op gebied van elektromechanische aandrijftechniek. www.hydrauvision.com Aandrijftechniek met het accent op hydrauliek voor industrie, infrabouw, offshore en maritiem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34