Van vetstaartgerbils J m 28 Elk dorp heeft zo zijn eigen problemen GoFish geeft geld terug Kerncentrales Doel jaren langer open KNAAGDIERFOKKERIj Passie voor hamsters leidt tot gespecialiseerde AUTOWASSTRAAT De snelste en modernste Tentielwasstraat in Zeeland Gratis storafrgen na elke wasbeuh vrijdag 30 april 2010 In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier Vlissingse wijkagenten. Om beurten vertellen ze over hun werk. door Miriam van den Broek Nu de wijken verder zijn op gesplitst, hebben Souburg, Ritthem en Westerzicht in Ko de Jonge hun vaste wijka gent gekregen. „Het is nog steeds een groot ge bied, maar wel een gebied met uit eenlopende problemen. Dat maakt het interessant", vertelt hij. Zo is West-Souburg betrekkelijk rustig. Daar wonen overwegend oudere mensen. Ritthem is ook rustig en in Westerzicht zijn er wat conflicten tussen buren. De jongeren uit die buurt trekken vaak naar Papegaaienburg om sa men te komen. In Oost-Souburg zorgen hangjongeren voor overlast en worden er meer vernielingen gepleegd. „Dat gebeurt niet alleen door de jeugd uit Souburg zelf, maar ook door jongeren uit Mid delburg-Zuid", zegt De Jonge. Een tijdje terug waren er op het Oran jeplein wat problemen tussen ver schillende groepjes. Maar daar is het op dit moment weer even wat rustiger. Ook bij basisschool 't Kompas zijn 's avonds en 's nachts Ko de Jonge problemen met hangjongeren. „Ik probeer zelf contact te leggen met die jongeren om een goed beeld van ze te krijgen. Er wordt soms gebeld door omwonenden die zeg gen dat de jongeren staan te dea len. Maar niet alle jongeren die jointjes roken, zijn dealers. Daar moet goed naar gekeken worden. Daarnaast ben ik natuurlijk niet de enige die zich met de jongeren bezig houdt. Ik kijk ook wat het Palladium voor ze kan doen." Zolang Ko de Jonge, net als zijn collega's, de wijkagent-opleiding volgt, kan hij zich vooral richten op de grote lijnen in de wijken. Voor zijn gebied zijn dat dus de bu renruzies, overlast van jongeren en andere zaken die op dat mo ment dringend aandacht nodig hebben. DOEL - De oudste twee kerncentra le van energieproducent Electrabel in Doel blijven mogelijk langer in gebruik. Doei 1 en 2 zijn van 1975. De derde centrale werd in 1982 in gebruik genomen, de vierde in 1985. Directeur Jan Trangez denkt dat de twee oudste centrales zeker tien jaar langer open kunnen blij ven. Hij trekt die conclusie uit de resultaten van een onderzoek door veertien internationale experts van het Internationaal Atoomener gie Agentschap. De Belgische regering besloot acht jaar geleden dat de oudste centra les in Doel en in het Waalse Tihan- ge in 2015 dicht moesten. Maar in Brussel groeit het aantal voorstan ders van het langer openhouden van de centrales. Electrabel bleef, ondanks de dreigende sluiting, honderden miljoenen investeren in vernieuwing van de centrales. Dat blijkt lonend. Het onderzoek heeft nu uitgewezen dat de twee oudste centrales in Doel in prima conditie verkeren. Bovendien die nen de veiligheidsmaatregelen, die in het kerncentralepark gelden, tot voorbeeld van exploitanten van centrales in andere landen. door Sheila van Doorsselaer anet Nobel geeft het grif toe; voor het fokken van knaagdie ren moet je eigenlijk een beet je gek zijn. En gek op dieren. Het fokken van hamsters, muizen, ratten, reuzen-, dwerg-, Egypti sche- en vetstaartgerbils, degoes en cavia's, in alle soorten en kleu ren voor de internationale groot handel is in feite een uit de hand gelopen passie. 'Hobby' is een vol strekt verkeerde omschrijving. Nobel had al van van jongs af aan een zwak voor hamsters. Ze fokte ze en deed mee aan shows. „Op een gegeven moment ben ik ge stopt met showen. Het is niet leuk als volwassenen steeds winnen van kinderen en hun goudham- stertje." Nobel, die studeerde aan de presti gieuze Camebridge University, is een kei in genetica. Na omzwervin gen in het bedrijfsleven besloot ze samen met echtgenoot Kees van haar passie haar beroep te maken. In Bergambacht werd knaagdier fokkerij Medusa (genoemd naar een album van Nobels idool, zan geres Annie Lennox) geopend. Omdat uitbreiding daar niet moge lijk was, keek het echtpaar uit naar een andere vestigingsplek. Dat werd de Watervlietseweg bij IJzen- dijke, al ging dat niet zonder slag of stoot. „Er zullen altijd mensen zijn die vinden dat je dieren niet in kooitjes moet houden. Die vin den dat wat wij doen dierenmis handeling is", zegt Nobel. Dat gaat haar erg aan het hart, want Nobel is goed voor haar dieren. De knaagdiertjes van Medusa wor den niet, zoals bij nertsen, voor hun velletje gekweekt. Ook zijn de muizen niet bestemd als slangen- voer of voor medische proeven. De knaagdieren van Medusa gaan naar een liefdevol huis of naar hob byfokkers die op zoek zijn naar een uitzonderlijk mooi exemplaar. Of het nu muizen met krulletjes betreft (de 'frizzy'), of juist naakt- muizen, zebra-grasmuizen, blau we dombo's (een rattenras), ca via's/diverse gerbilsoorten of aller lei hamsters, (van de goudhamster tot aan de Campbelli en de Robor- ovski), de Nobels kweken ze alle maal. Inteelt is uit den boze. Op stamboomlijsten wordt precies bij gehouden welke dieren met elkaar mogen paren. Het doel is dieren met een sterk gestel te kweken, die mooi zijn en een aangenaam ka rakter hebben. Nobel: „Het zijn huisdieren, ik wil geen bijtertjes verkopen. Mijn dieren moeten lief zijn en gezond, de eigenaren moe- vd Jagt Willemse POLISH: 13,50/€ 9,50 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Bodemreiniging POLISH WAX TOTAAL: ll,50/€ 9,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen Bodemreiniging WAX: 9,50/e 8,00 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen Waxen BASIS: 6,50/€ 6,50 (waspas) Wassen drogen Velgen reinigen AUTOWASSTRAAT vd Jagt Willemse Mercuriusweg 27,4382 NLVIissingen T 0118 419 051 OPENINGSTIJDEN maandag t/m zaterdag van 08.00 uur -18.00 uur zondag van 10.00 uur -17.00 uur ZIERIKZEE - De muzikanten van GoFish hebben het geld dat fans via de website Sellaband in hun band hebben gestoken, na veel ge doe terug. Dat geld wordt, voor zo ver de betrokkenen niet anders hebben aangegeven, terugbezorgd bij de 'investeerders'. Het gaat om tussen de 500 en 600 dollar. De Zeeuws/Utrechtse formatie Go Fish maakte eind vorig jaar de gang naar de beurs via Sellaband: een website waarop muzikanten hun projecten kunnen presente ren waarin fans vervolgens kun nen investeren. Eind februari ging Sellaband failliet, waarop GoFish zich uit het concept terugtrok. jf.- «ar MIDDELBURG1940 Op 17 mei herdenkt Middelburg het bombardement van 1940. Kijk en lees: www.pzc.nl/middelburg1940 ZELF KRANT MAKEN Hoe wordt de PZC gemaakt? Wil je er zelf een krant maken: www.pzcopschool.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl Janet Nobel met een van haar langharige cavia's. „Hij lijkt een beetje op Marc-Marie Huijbregts, in de tijd dat hij zijn pruik nog op had." foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30