WCT zit zonder exploitant Hogere volumes voor Unilever 21 HHm Staat moet schade aan Delta vergoeden Duitse chemie herstelt zich CÖNÏAINERTERMIMAL Brief van PSA/Hesse-Noord Natie blijft uit B@tiw heeft nu al cao voor 2011 Bond wil banenverlies Thermphos nog lager jongeren met bijbaan laten geld liggen Inzameling elektrische apparaten stijgt fors Wessanen lijdt minder verlies dan verwacht vrijdag 30 april 2010 MIDDELBURG LUDWIGSHAFEN - De fabriek van Bayer AG aan de Rijn in leverkusen. De Duitse chemieconcerns BASF en Bayer hebben in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. BASF maakte de grootste sprong, zo bleek uit gisteren. De omzet van BASF steeg in vergelijking met een jaar eerder met 26,5 procent naar 15,45 miljard euro. De nettowinst steeg van 375 miljoen euro naar 1,03 miljard euro. BASF profiteerde vooral van een goede vraag vanuit de auto- en elektroni casector. Vorig jaar werden deze industrieën juist zwaar getroffen. In Azië en Zuid-Amerika doet BASF de beste zaken. De Verenigde Staten krab belen langzaam op. Europa komt daar achteraan, aldus topman Jiirgen Hambrecht. Bayer zag zijn omzet het afgelopen kwartaal met ruim 5 procent toenemen tot 8,3 miljard euro. De winst steeg met 63 procent tot 693 miljoen euro. Bayer zag ook de vraag bij diverse chemie- producten aantrekken, maar kampte met een ver zwakking van de resultaten bij producten voor ge wasbescherming. Dit had te maken met het kou de weer. Voor de divisie gezondheidszorg verwacht Bayer dit jaar minder groei dan eerder was voorzien doordat de verkoop van een aantal belangrijke medicijnen tegenvalt. foto Frank Augstein/AP MIDDELBURG - Havenschap Zee land Seaports moet een list verzin nen om de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) toch nog te kunnen aanleggen. Bestuursvoor zitter en havenschapsgedeputeer de Kees van Beveren rekent er niet meer op dat de beoogde exploi tant, PSA/Hesse-Noord Natie, zijn belangstelling voor de containerter- minal in een nieuwe overeen komst wil bevestigen. PSA/Hesse-Noord Natie heeft tot i mei de tijd om er blijk van te ge ven nog steeds in het WCT-pro- ject te willen stappen. Gisteren WOERDEN - Werkgevers en vakbon den in de bouw hebben al een ak koord bereikt over een cao voor 20ii. De huidige cao loopt nog tot eind van dit jaar, maar de partijen besloten tijdig met onderhandelin gen te beginnen om ervoor te zor gen dat arbeidsrust behouden blijft in de sector die zwaar door de crisis wordt getroffen. In 2011 krijgen de 152.000 werkne mers die onder de cao vallen, in to taal 1 procent loonsverhoging. In januari van dat jaar krijgen zij er 0,5 procent bij en in juli nog eens 0,5 procent. De beloning van nieu we leerlingen in de bouw wordt iets verlaagd. was bij Zeeland Seaports nog geen brief van het overslagbedrijf bin nengekomen met de bereidheid nieuwe afspraken te maken. Van Beveren: „Gezien de gesprekken die we tot dusver met PSA/Hesse-Noord Natie hebben gevoerd, verwacht ik dat eerlijk ge zegd ook niet meer." Wat dan? Van Beveren: „Daar zul len we het in het bestuur van Zee land Seaports over moeten heb ben. Wat mij betreft werken we de planologische procedure voor de WCT af zodat we meteen met de aanleg kunnen beginnen zodra zich een exploitant aandient. De AMSTERDAM - Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de vo lumes met 7,6 procent zien stijgen. De prijzen daalden met 3,3 pro cent. Dat bleek uit gisteren gepubli ceerde eerstekwartaalcijfers van de producent van consumentengoede ren. In het laatste kwartaal van 2009 groeiden de volumes met 5 procent. Het concern, bekend van merken als Unox, Dove en Sun, zag de om zet uitkomen op 10,14 miljard eu ro. Dat is 6,7 procent meer dan de 9,5 miljard euro die Unilever in de eerste maanden van 2009 omzette. Analisten rekenden op inkomsten van 9,97 miljard euro. vraag |s alleen hoe lang zo'n be sluit houdbaar is." Van Beverens collega in het dage lijks provinciebestuur Harry van Waveren - hij heeft ruimtelijke or dening in zijn portefeuille - acht voortzetting van de procedure zon der exploitant redelijk kansloos. Van Waveren: „In planologisch op zicht moet de WCT door middel van een provinciaal inpassingsplan worden geregeld. Een van de wet telijke vereisten daarvoor is dat de economische uitvoerbaarheid bin nen een periode van tien jaar wordt aangetoond. Lukt dat niet, dan is de kans groot dat de Raad De onderliggende omzetgroei - de inkomsten zonder .effecten van wisselkoersen en aan- en verko pen van bedrijfsonderdelen- kwam uit op 4,1 procent, hoger dan het percentage van 3,2 waarop analisten rekenden. In het laatste kwartaal van 2009 was de groei 1,8 procent. „We laten een sterk momentum zien in alle geografische gebie den", aldus topman Paul Polman. „Ondanks toegenomen concurren tie was de groei vooral sterk in op komende markten." In Azië /Afrika namen de volumes toe met 11,7 procent, terwijl de prijzen met 3,7 procent daalden. In van State het onderuithaalt." Ook de vraag of de WCT al dan niet veelbetekenende schade aan de na tuur in de Westerschelde veroor zaakt, maakt onzeker hoe de Raad van State ten tweeden male over het containerterminalplan zal oor delen. Eind vorig jaar zegde de toenmali ge voorzitter van Zeeland Seaports, Toine Poppelaars, PSA/Hesse-Noord Natie de wacht aan: „We laten ons niet aan het lijntje houden. Voortdurende on zekerheid over de WCT mag geen andere ontwikkelingen blokke ren." West-Europa, een zogeheten verza digde markt, daalden de prijzen met hetzelfde percentage en na men de volumes toe met 4 pro cent. Het concern blijft zich richten op volumegroei. Unilever gaf in de eerste maanden meer uit aan recla mes en promoties om merken ster ker in de markt te zetten en nieu we producten aan te prijzen. De operationele winst kwam uit op 1,44 miljard euro, 17 procent meer dan een jaar eerder. Onder de streep hield Unilever 1,06 mil jard euro over, hoger dan de ver wachting van analisten en 31 pro cent meer dan een jaar eerder. Delta heeft samen met vier andere energiebedrijven recht op schade vergoeding van de Nederlandse staat. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. Het gaat om een ongunstig stroomcontract met een looptijd van twintig jaar dat het ministerie van Economische Zaken in 1989 sloot. Delta en de vier andere bedrijven moesten het in 2002 overnemen. De schade be draagt 115 tot 150 miljoen euro, waarvan Delta 9 procent claimt. Mogelijk gaat het ministerie in ho ger beroep. VLISSINGEN-OOST FNV Bondgenoten wil dat fosfor- producent Thermphos in Vlissin- gen-Oost het aantal te schrappen banen verder verlaagt. Vorige week werd bekend dat het bedrijf van plan is anders te gaan werken en zeventig banen te laten vervallen. De vakbond benadrukt dat na het doorvoeren van de reorganisatie wel veilig, praktisch en volgens de arbo-regels moet worden gewerkt. De bonden zijn ook in gesprek met Thermphos over een sociaal plan en over een nieuwe cao. UTRECHT Jongeren met een bijbaantje laten nog altijd veel geld liggen. Uit on derzoek dat vakbond CNV Jonge ren gisteren publiceerde, blijkt dat slechts 28 procent van de werken de jongeren belasting terugvraagt. Volgens de vakbond heeft ruim 60 procent van de jongeren een bij baan. Aan het onderzoek deden ruim 2200 jongeren mee. De CNV-vakbond zag dat er nog al tijd veel jongeren zwart werken. Tussen de 70 en 80 procent werkt wit, dat is een fractie meer dan in 2009. ZOETERMEER De inzameling van gebruikte elek trische apparaten is in het eerste kwartaal van dit jaar met 25 pro cent gestegen. In totaal werd 24,3 miljoen kilogram aan apparatuur ingezameld, zo heeft de NVMP (Ne derlandse Verwijdering Metalelek- tro Producten) gisteren gemeld. Er kwam vooral meer groot wit goed binnen, zoals wasmachines en magnetrons. De vereniging orga niseert de inzameling en recycling en heeft daarover afspraken ge maakt met gemeenten en winkels. UTRECHT Voedingsmiddelenproducent Wes sanen heeft in het eerste kwartaal van dit jaar minder verlies geleden dan verwacht. De omzet kwam iets beter uit dan vorig jaar, zo bleek uit de kwartaalcijfers die het bedrijf gisteren presenteerde. De omzet steeg met ruim 4 miljoen tot 172,6 miljoen euro. Het nettover lies kwam uit op 4,8 miljoen euro. Dat is 1,5 miljoen euro meer dan in het eerste kwartaal van 2009, maar minder dan de 7 miljoen euro die analisten voorspelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21