Wachten op de stoomtram uit 'Elkaar de ruimte laten 24l Uw eigen zwemvijver deze zomer? onelinehovenier.nl Pleidooi voor netwerk van vaarwegen Zeeuwse bonbon smaakt beetje zout Fragile treedt weer op in café Baarends Schouwen-Duiveland kent huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR KONINGINNEDAG GEOPEND ZONDAG 2 MEI KOOPZONDAG Helft zand voor Maasvlakte 2 is aangebracht Twee naamborden donderdag 29 april 2010 mmsassmmmammsi ^^feagBteaaa8^38S^^8SigS8 SINT-LAUREINS (B) De twaalf Vlaamse grenspolders, het Zeeuwse waterschap, gemeen ten en provincies moeten de han den ineenslaan om een uitgebreid vaarwegnetwerk voor de recreatie vaart uit te stippelen. Gouverneur André Denys van Oost-Vlaanderen pleitte gisteren voor zo'n grensoverschrijdend net werk tijdens de Euregio-conferen- tie in het Vlaamse Sint-Laureins. De watersport in zowel Nederland als België groeit spectaculair. Daar moet snel op worden ingespeeld, was de conclusie van het overleg in Sint-Laureins. YERSEKE MIDDELBURG - Patissier Timo Cor- nelisse uit Yerseke is 15 maanden bezig geweest met de creatie van een typisch Zeeuwse bonbon. Com missaris Karla Peijs zei gisteren, na dat ze er één had geproefd, dat hij daar prima in is geslaagd. Ze was aangenaam verrast door de smaak; een combinatie van zoet en zout Cornelisse wilde iets van zout erin omdat die smaak bij Zeeland past. GOES De negen man sterke Walcherse formatie Fragile speelt morgen weer in café Baarends in Goes. De band was afgelopen zondag ook al te gast in de Goese kroeg aan de Voorstad. Op Koninginnedag brengt de band tussen 12.00 en 14.00 uur een mix van 'gouwe ouwe' en meer moder ne pop. Wat Fragile bijzonder maakt, is dat er ook drie violisten en een cellist deel uitmaken van de bezetting. HUISNAAM door door Marijke Vael De knotwilgen voor het huis staan langs de dul- ve: een brede sloot langs de Dijk van Bom- menede in Zonnemaire. De smalle weg daartussen heet Trambaan. Hier is niet veel fantasie voor no dig in de verte een rooksliert van de stoomtram uit Brouwershaven, te ontwaren. Temeer omdat het naastgelegen pand Tramuus heet. De brede dam heeft nog dezelfde vorm als in 1930, toen de stoom tram hier dagelijks stopte. „De oorspronkelijke dam lag vijf meter verder over de sloot. Wan neer het water laag staat, zijn de fundamenten nog te zien," vertelt Henk 't Hart (66). Hij bouwde in 1993 met eigen handen en hulp van zoon en dochter het Tramuus, de bungalow waarin hij met echt genote Ditta 't Hart-Noordzij (62) woont. Evenals de dam die daar heen voert. De gepensioneerde bouwvakker gebruikte een teke ning uit 1930 als voorbeeld. Hoewel Henk en Ditta geboren zijn in Maassluis voelen zij zich Zeeuws. „Wij wonen al 36 jaar in Zonnemaire en willen hier nooit meer weg. We zijn helemaal 'ver- zeeuwst' en geaccepteerd in het dorp." Henk is de enige Zeeuw in zijn familie. Hoewel zijn neef, de bekende auteur Maarten 't Hart, in een van zijn boeken beeldend be schrijft hoe het gezin met de stoomtram naar Zonnemaire reist voor familiebezoek blijkt dat niets met de werkelijkheid te maken te hebben. „Dat heeft hij verzonnen. Hij weet wel dat wij hier wonen, maar is hier nooit geweest." Henk en Ditta kwamen in Zonne maire terecht toen zij indertijd een gezonde leefomgeving zoch ten voor hun kinderen Peter en Anne-Marie. „Wij zagen in een ad- e 1.150,00 Industrieel rek r 695,0 Chesterfield .fauteuil vu. e 930 011 595,00 850,00 Aanbiedingen gelden vari 24 april t/m 2 ine. 2010 Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG W 0118-634133 Kaai 53 VEERE 0118-501854 Iedere zondag geopend. aan de Markt 1 u Domburg is tol medio mei 2010 gesloten wegens verbo www.depagterantiekeninterieur.nl OOSTVOORNE - De helft van het be nodigde zand voor Maasvlakte 2 is aangebracht. Met de bouw van een enorme kraan, de Blockbuster, komt het werk in een nieuwe fase. Twee weken geleden werd door aannemerscombinatie Puma de grootste hoeveelheid zand ooit in één week in een landwinningpro ject verzet. Elf sleephopperzuigers van Boskalis en Van Oord brach ten 3,8 miljoen kubieke meter zand naar Maasvlakte 2. Zondag is de 120 miljoenste kubiek meter zand opgespoten. Daarmee is de helft aangebracht van al het zand dat voor de eerste fase van Maas vlakte 2 tot 2013 nodig is. Op dit moment wordt de kraan 'Blockbuster', opgebouwd om gro te betonblokken te plaatsen als on derdeel van die zeewering. Daar mee gaat de aanleg van Maasvlak te 2 een nieuwe fase in. door Ali Panhow BRUINISSE - „Het was 60 jaar gele den net zo'n mooie dag als van daag. Het waaide zelfs nog wat minder dan nu", memoreert Toon van Ast zich de dag waarop hij trouwde met Corrie Kristelijn, de lieve zus van zijn goede vriend Jo hannes uit Looperskapelle. Zij vierden gisteren hun diaman ten huwelijksjubileum met naaste familieleden in hun woonhuis in Bruinisse. Zaterdag 15 mei geven ze nog een groter feest in het plaat selijke verenigingsgebouw. Zestig jaar samen? „Dat is een kwestie van elkaar de ruimte laten en elkaar kunnen verdragen", weet Corrie (80) inmiddels. Toon (82) knikt instemmend en voegt eraan toe: „Het zou mooi zijn als een vrouw net zo makkelijk was als een kanarie. Dan zou ze in elk geval kunnen fluiten." Van Ast weet veel, zo niet alles van kana ries. Hij houdt ze al ruim veertig jaar. „Omdat het zulke lieve beest jes zijn", motiveert hij. Het echtpaar Van Ast trouwde in 1950 in Brouwershaven en woon de 17 jaar in Dreischor. Het verlies van hun 2-jarig zoontje tijdens de watersnoodramp bracht een im mer blijvende donkere bladzijde in hun leven. Het echtpaar kreeg nog 2 dochters en de familie breid de later uit met 5 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. Van Ast werkte eerst bij een beton- fabriek. Het gezin verhuisde daar voor ook naar Bruinisse. Nadien stapte hij over naar een aardappel- handel. „Die stond naast die beton- febriek. Ik verdiende er meer, er was daar minder herrie en ik kreeg gratis aardappels", aldus Van Ast. Zijn vrouw zorgde voor het ge zin en deed ook huishoudelijk werk bij anderen. „En ik heb heel veel gebreid. Dat kan ik nog steeds wel, maar ik doe het niet meer. Op den duur krijg ik daar tegenwoor dig zulke zere armen van." Tramuus prijkt niet alleen op de daklijst, maar in koperen letters ook op de gevel. 'Het eerste bord maakte ik zelf, maar omdat we het niet mooi genoeg vonden lieten we de loodgieter er ook een maken,' aldus Henk 't Hart. vertentie dat hier betaalbare wo ningen te koop waren. En de lucht is hier schoon." Henk werkte toen in Duitsland en was daarvoor een week van huis. Het maakte dus niet uit waar hun woning stond. Vanuit een rijtjeshuis aan de Mar grietstraat en een tijdelijk onderko men in het Groene Krulsgebouw kwam het echtpaar onderaan de Dijk van Bommenede terecht, een plek die ze zelf kozen. „Henk werkte inmiddels bij bouwbedrijf Bijkerk in Burgh-Haamstedeen wilde een bungalow bouwen voor als we ouder waren. Tijdens een rondje door het dorp zagen we dat deze plek daar ideaal voor was." De bestemmingsplanwijzi ging duurde even maar de droom werd verwezenlijkt. In het dorp hoorden Henk en Dit ta dat hun nieuwe stek vroeger halte, overslagplaats en remise ons huis Tramuus heet. Zij zijn hier nog op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86