Eigenaren van scheepvaartmuseum 221 Visserij museum Bru heeft miniatuur zeehaven uit Viane als wisselexpositie Connexxion brengt aantal klachten over taxi's WMO-vervoer fors terug VERHUIZING Museumschuur, woning en weegbrug op zeedijk nabij Ouwerkerk staan te koop Alert! overweegt indienen motie van afkeuring donderdag 29 april 2010 De weegbrug waarop vrachtwagens met bieten en uien werden gewogen. door Ton van den Nouweiand Tijdens het interview staat Joop van der Ma- rel op, pakt de verrekij ker uit de vensterbank en kijkt over de Ooster- schelde naar een voorbijvarend schip. „Dat doet ie wel twintig keer per dag", zegt zijn vrouw Ri- ni. „En als we verhuisd zijn ga ik dit heel erg missen", vult loop aan. Het is een plan, meer nog niet. En een eerder plan viel in duigen. Maar als het Joop (65 jaar) en Rini (62) van der Marei lukt hun bezit tingen in Viane bij Ouwerkerk te verkopen, gaan ze aan de Dorps weg, naast de BP-pomp in Bruinis- se verder met Joops 'Mini Mari tiem Museum', beter bekend als het Scheepvaartmuseum van Via ne. Het museum is gesloten. De helft van de collectie (300 scheepsmo dellen, 70 schilderijen en 20.000 ansichtkaarten) staat ingepakt of is elders ondergebracht. De zware scheepsmotoren en de ankers lig gen nog op het erf „We willen graag uitbreiden en dat mag hier niet," verklaart gepensioneerd sleepbootkapitein Joop hun ver- huisdrift. Maar het zit ze niet mee. „We had den in Den Osse een dubbele wo ning met een grote schuur op het oog. Dat was ideaal. Op een paar passen afstand van onze rondvaart boot De Grevelingen. Dan hadden we werk en hobby lekker dicht bij elkaar gehad. Maar die gebouwen hebben een recreatiebestemming. ]e mag er niet wonen en daar is geen beroep tegen mogelijk, is ons op het gemeentehuis verteld." Rini: „Inmiddels hadden we een koper voor ons huis, museumpje en de weegbrug hier. We vonden dat die koper niet de dupe mocht worden van ons mislukte plan en dus zochten we verder en lieten daarbij ons oog vallen op de boer derij met de loods in Bruinisse." Het museum - museum is een Vijftien jaar museum Het Mini Martiem Museum Viane bestaat sinds juli 1986. Joop van der Marei was kapitein van een sleepboot. Eerst zelfstan dig varend, later in dienst van Van Wijngaarden Marine Service in Slie- d recht. Van der Marei verzamelt sinds zijn achtste maritieme spullen, nadat hij van Hooijmeijer Beschuit het boek 'Schepen' in handen kreeg. Van Van der Marei is een miniatuur zeehaven (schaal 1:1200) te zien in het Visserijmuseum in Bruinisse. Het museumseizoen van Bruinisse begint op vrijdag 28 mei. groot woord, vindt Rini - is geves tigd in een houten bijgebouw van de woning. Op het terrein staat ook de oude weegbrug van het ge hucht Viane, waar vroeger bieten, uien en aardappels werden gewo gen voor ze werden ingescheept naar Brabant. De groen geschilder de woning heeft een weids uit zicht over de Oosterschelde. Bij helder weer zie je Stavenisse lig gen. Grenzend aan het terrein is een schelpenstrandje en de voor malige haven van Viane. Het was een flinke tegenslag voor Rini en Joop toen en kele maanden geleden de koper op het allerlaatste moment afhaakte „Maar ja. Die stap is gezet en we gaan door ook. Het moet er maar eens van komen," zegt Rini manmoedig. „Als wij straks niet mobiel meer zijn, kunnen we hier niet blijven zitten." Verzamelaar Joop verwacht in Bruinisse zijn museum te kunnen uitbreiden. Hij hoopt ook op sa menwerking met het Visserijmu seum aldaar. „Wij hebben het in het seizoen druk met de rondvaart boot. Misschien dat de suppoosten' van het Visserij museum het Scheepvaartmuseum erbij willen doen. Ik denk dat er in Bru zat schippers rondlopen die daar inte resse in hebben." Q minimaritiemmuseumviane.nl Erf, museum en woning op de zeedijk van Viane. ZIERIKZEE - De fractie van Alert! overweegt vanavond tijdens de ge meenteraad een motie van afkeu ring in te dienen. De fractie vindt dat het college van B en W de in formatievoorziening naar de raad beter moet verzorgen. Aanleiding is de forse kostenoverschrijding bij de verbouw van basisschool Bin nen de Veste in Zierikzee. Alert! is daarvan geschrokken en vraagt om betere waarborgen. Het tijdstip waarop de motie ter spra ke komt is opmerkelijk: kort nadat de verantwoordelijk wethouder Roel van der Wekken is gestopt. Zijn opvolger is Wim Stouten. Die droeg geen verantwoordelijkheid tijdens de kostenoverschrijding. BUUTE KIEKE Verslaggever Melita Lanting houdt een weblog bij over de natuur op: www.pzc.nl/buutekieke MEEST GELEZEN 1Zandstort Maasvlakte op de helft 2. Weer vis in gracht van Zierikzee 3. Groenbedrijf De Zuidhoek bloeit TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: vww.pzc.nl/schouwen-duiveland Hoeveel bootjes het zijn, weet Joop van der Marei zelf niet eens. Maar het zijn er veel. In het Visserijmuseum in Bruinisse bouwde Van der Marei een comple te zeehaven na op de schaal van op 1200. De haven omvat onder meer loodsen, loskade, een droog dok en een marinehaven. De vaar tuigen zijn metalen speelgoed scheepjes. De honderden bootjes nemen een flinke glazen vitrine in beslag. Van der Marei, zoon van een scheepssloper, is een verwoed ver zamelaar van maritiem materiaal. Normaal heeft hij al delen van zijn collectie elders uitstaan, nu met een ophanden zijnde verhuizing naar Bruinisse, zijn extra veel spul len ondergebracht. „Ik heb het res taurant van vakantiepark Hof van Haamstede ermee ingericht, spul len geleverd aan strandpark Zeeuw se Kust en ook de Museumhaven in Zierikzee leent van mij voor de expositie op de klipper. Onze rond vaartboot is momenteel ook als mu seum ingericht." In het Visserij museum maakt Van der Mareis haven deel uit van de thema-expositie op de eerste etage. De miniatuurhaven blijft twee jaar in het Visserijmuseum. In andere vitrines zijp modellen van vis- en reddingsboten te zien. Verder zijn er een vitrine over houten scheeps bouw en eentje met een maquette van een scheepstimmerloods.Bo- ven de vitrines op de hele etage hangen foto's van de watersnood ramp van 1911, die een grote impact had in het vissersdorp. Vooral om dat de verloren gegane schepen niet verzekerd waren. Visserijmuseum en Oudheidkamer Bruinisse zijn in de meivakantie tij delijk geopend. www.brusea.nl door Frank Balkenende GOES - De regiotaxi in de Ooster- schelderegio functioneert inmid dels naar behoren. In voorgaande jaren was het klachtenpercentage te hoog en legde het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Ooster- schelderegio (SWVO) Connexxion een boete op. Voor het vervoer in het afgelopen jaar kan die sanctie achterwege blijven. De regiotaxi, die moet worden be steld, is bestemd voor mensen die een WMO-pas (Wet Maatschappe lijke Ondersteuning) bezitten. Het gaat dikwijls om ouderen en min- dervaliden die met de taxi van deur tot deur worden gebracht. De regiotaxi's zijn tegenwoordig in ruim 95 procent van de ritten op tijd bij de klant. Volgens secretaris Frank Witkam van SWVO is het niet meer nodig Connexxion een boete op te leg gen. „We zitten nu op zo'n drie procent aan klachten. Dan is de taxi te vroeg, te laat of is de klant gewoonweg vergeten. De kwaliteit van de dienstverlening is sterk om hoog gegaan. Connexxion voldoet nu aan de prestatieafspraken die in het contract staan. We hoeven dus voor het eerst geen boete op te leggen." De Goese SP-fractie heeft het colle ge van B 8c W vragen gesteld over de aanbesteding van het WMO-vervoer. De SP meent dat contracten zijn verlengd zonder volledige aanbestedingsprocedure. Volgens Witkam is er niets aan de hand. „Het vervoer wordt vaak voor meer jaren aanbesteed, met de mogelijkheid het contract twee keer met één jaar te verlengen." Het huidige contract dateert van juli 2007 en loopt tot eind juli dit jaar. Verlenging is mogelijk tot juli 2011. Het bestuur van het samen werkingsverband besloot oktober vorig jaar al het contract met een jaar te verlengen. Een deel van de mïnatuur zeehaven in het Visserijniuseum Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84