61 binnenland Protest is gevecht in de 'Parachutespringen Defensie moet veiliger' Jarig Anne Frank Huis Een tweede kerncentrale komt steeds dichterbij. De politiek lijkt voorstander en grootschalige protesten blijven uit. OM bekritiseert deskundigen in zaak Benno L. KRAS.NL donderdag 29 april 2010 suggss KERNENERGIE AMSTERDAM - Koningin Beatrix en Teresien da Silva, hoofd collecties van de Anne Frank Stichting, bekijken in het Anne Frank Huis in Amsterdam de originele dagboeken van Anne Frank. Het is de eerste keer dat al deze ge schriften worden tentoongesteld. Het Anne Frank Huis vierde gisteren het 50-jarig bestaan. Koningin Beatrix opende voorafgaand aan een viering in de Westerkerk de vernieuwde dagboekzaal in het Anne Frank Huis. foto Marcel Antonisse/ANP den haag - Parachutespringen bij Defensie is minder veilig dan ver wacht mag worden bij zo'n organi satie. Er zijn relatief meer ongeval len met letsel dan in de civiele pa rawereld. Vooral in de opleiding gaat er veel fout. Er wordt onvol doende rekening gehouden met de risico's die parachutisten lopen. Dat constateert de Onderzoeks raad voor Veiligheid. De raad begon een onderzoek na dat er in de periode 2006-2008 twee doden en een groot aantal ge wonden vielen bij sprongen door militairen. De doden vielen bij de vrije val-opleiding. De raad consta teert dat met name bij de Lucht mobiele Brigade veel gewonden vallen, liefst vijf keer zoveel als bij het Korps Mariniers. Dat heeft ver moedelijk te maken met een grote re ervaring bij het Korps Mariniers en zijn grotere stressbestendig heid. Ook de fysieke gesteldheid bij het korps is beter. Bij de Lucht mobiele Brigade zijn veel mensen die springen net in opleiding. Sinds maart 2009 is er een aparte Defensie Paraschool, waar alle mili taire parachutisten hun opleiding volgen. Desondanks blijven de ver schillen tussen de defensieonder delen bestaan. De raad constateert ook dat het personeel op de Defen sie Paraschool eigenlijk nauwelijks tijd heeft om lering te trekken uit zaken die fout gaan. Controle van uit de hogere echelons is er niet. Defensie zegt al veel zaken te heb ben verbeterd. Het aantal ongeval len is daardoor recent afgenomen. De tijd dat duizenden protesteerden tegen kerncen trales in Nederland ligt alweer lang achter ons. De kernenergielobbyisten lijken te winnen. door Gerard den Elt Bij het binnenrijden van Zeeland, over de A58 bij Rilland-Bath, zie je de laatste stuiptrekkingen van de antikernenergie-activisten. Op het viaduct boven de weg, ruim veer tig kilometer verwijderd van de kerncentrale Borssele, staat gekalkt 'Geen tweede kerncentrale!'. Het lijkt een achterhoedegevecht. Het massale verzet tegen de kern centrale, zowel de 'oude' als een nieuwe, brengt geen hordes meer op de been. Alleen Greenpeace rammelt uit protest nog wel eens aan de poort. Frieda Kas van actiegroep Stop Borssele beaamt dat haar bewe ging bijna aan het infuus ligt. „Wij krijgen geen 100.000 man op de been, zoals in Duitsland het geval is." En dat terwijl het nieuwe kabinet een knoop moet doorhakken over de bouw van een tweede kerncen trale van 2500 megawatt, ter ver vanging van de huidige die in 2033 wordt gesloten. „Actievoeren is voor ons een middel, geen doel. We zullen de strijd op basis van ar gumenten moeten aangaan", zegt Kas. „Onze actiegroep heet Stop Borssele, maar wij stoppen niet. We kalken nog meer viaducten vol met onze leuzen. En op alle verkiezingsborden hangen we aan plakbiljetten op." Ook de Zeeuwse Milieufederatie bereidt geen militante acties voor. „Actievoeren hoort niet meer bij de tijdgeest. We omarmen de dia loog", zegt directeur Tjeu van Mier- lo. „Dat klinkt saai en duf maar we willen op basis van argumen ten nieuwbouw tegenhouden." Het beperkte protest toont aan dat de kernenergielobby zijn werk goed gedaan heeft. Nu broeikasgas sen zoals CO, volgens internationa le afspraken moeten worden ver minderd, is een vruchtbaar kli maat geschapen om een kerncen trale opnieuw in ogenschouw te nemen. Kernenergie levert dan wel radioactief afval op, het is kli maatneutraal. Veel politici twijfelen geen mo ment over de bouw van een twee de centrale bij Borssele. Het Twee de Kamerlid Helma Neppérus (WD) zegt vooral 'helder' te wil len zijn over het liberale stand punt. „Olie en gas raken op. We moeten niet afhankelijk worden van Poe- tin en de ayatollahs. Belangrijk is dat we de angst voor kernenergie wegnemen, want de stroomzeker- heid door toepassing van kernener gie is essentieel voor onze econo mie. Wind- en zonenergie kun nen het later opvangen, maar nu nog zeker niet." Het CDA is eveneens verklaard voorstander van een tweede cen trale. Opvallend is de rol van Frank van den Heuvel. Hij is niet alleen directiesecretaris van ener giebedrijf Delta, de aanvrager van de vergunning voor de bouw van een tweede nucleaire centrale, hij is tevens penningmeester van het wetenschappelijk bureau van het CDA. Van den Heuvel schreef mee aan het verkiezingsprogramma. Dat hij een dubbelrol heeft, ver heelt de lobbyist niet. Volgens Van den Heuvel is kerne nergie geen blijvende bron van stroomopwekking. „Zonne-energie wordt de winnaar op de lange termijn, maar zo ver is het technisch nog lang niet, dat gaat enkele tientallen jaren duren. Ondertussen ontstaat er wereld wijd een tekort aan energie, die we wel zo schoon mogelijk moe- Protest in Borssele in 1987. 16-daagse rondreis BEST OF CHINA v.a. 1089 Vertrek: van 22 mei t/m 2-3 oktober PRIJSTOPPER, met rechtstreekse vlucht per KLM! het beste van China! Zo ontdekt u Hangzhuo, de immense Verboden Stad van Beijng, bekijkt u beroemde Terracottaleger van Xi'an en kunt u de schitterende Longmengrotten bij Luoyang bewonderen. Daarnaast bezoekt u Nanjing, Suzhou met haar sierlijke tuinen en de metropool Shanghai. Hier kunt u optioneel de Wereld Expo bezoeken. Zie www.kras.nl/36274 22-daagse rondreis DE SCHATTEN VAN CHINA v.a. 1649 Vertrek: van 13 juni t/m 17 oktober alle highlights in één reis! reis meé langs de talloze schatten van keizerlijk China! Levendige steden, parels van tempels, serene tuinen en een aantal onvergetelijke reistrajecten per trein! We nemen u mee naar o.a. Beijing met de Grote Muur, het Terracottaleger van Xi'an, bruisend Shanghai, de wereldstad Hongkong en Guilin. Dat worden schitterende reiservaringen! Zie www.kras.nl/36271 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van J^ reizefl of Arke Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds den bosch - De kans is groot dat het proces tegen de van ontucht verdachte zwemschoolhouder Ben no L. vertraging oploopt. Gisteren bleek tijdens een pro forma-zitting dat het Openbaar Ministerie grote twijfels heeft bij de rapporten die een psycholoog en een psychiater hebben opgesteld. De deskundigen beschrijven Ben no L. als een ongeneeslijke pedo fiel die al veertig jaar belangstel ling heeft voor meisjes, maar ze concluderen toch dat de kans op herhaling klein is. Officier van jus titie J. Nederlof zei dat de rappor tages 'heel veel vragen oproepen'. De rechtbank honoreerde het ver zoek van het OM om de deskundi gen op de zitting te mogen horen. Als ze niet met bevredigende ant woorden komen, overweegt het OM de benoeming van twee nieu we deskundigen te vragen. vliegreis verblijf in hotels ontbijt rondreis per bus en trein i excursies Ned.sprekende reisleiding Complete rondreizen tegen vlijmscherpe prijzen! 16-/22-daagse vlieg-/rondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6