261 zeeland Leen geen mening van PLEZIER HOEFT NIET TE WACHTEN. brieven In de Vrijheidstrein was gisteren de aftrap voor de eerste van een reeks Mensenbiebs in Zeeland. MENSENBIEB Project van Vluchtelingenwerk brengt mensen in contact Opkomst bij prikcampagne naar verwachting donderdag 29 april 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ontwikkelingshulp Deze dokter Vriesde geeft hét voor beeld van effectieve ontwikkelings hulp (krant 24 april over Ambon). Met zo'n voorbeeld kan al het ge praat van politieke partijen over percentages van het Nationaal Bru to Product in een keer in de prul lenbak. P. D. Diepen Evertsenstraat 5-18, Goes Imker 3 (slot) Mijn reactie op Albert de Wilde (23-04). Meneer De Wilde, petro leum werd vroeger ook gebruikt voor verlichting. Door verbranding rook je in de woning ook wel een petroleumlucht; hetzelfde verhaal met een carbidlamp. Als je petro leum op het water gooit in vol doende hoeveelheid dan krijg je een milieuramp, hetzelfde met car bid. U wilt dus beweren dat de rook van tak-tic, die in 5 minutenjiit de kast verdwenen is, en waar geen bij aan dood gaat, schadelijk is voor mijn gezondheid! Nou, wij zijn zelf grootgebruikers van ho ning en gelukkig in goede gezond heid. Het siert u niet mij te bescha digen via een ingezonden stukje. J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Richtlijn psychiaters Humanisten geloven in het leven Oranjebiilüge voor de dood (krant, 21 april). Dui- delijk moet zijn dat herstel van de pressieve mensen met een doods wens prioriteit heeft. Als reactie hierop deze citaten naar aanleiding van de documentaire 'Mag ik dood': „Het gesprek moet bij de pa tiënten beginnen, wat is het oor deel van de patiënt zelf ten aan zien van de kwaliteit van leven. Be slist de psychiater over wat de kwa liteit van leven is of de mens zelf", Ineke de Vries, directeur Humanis tisch Verbond. Van Els Borst, die de euthanasiewet invoerde: „Deze wet biedt ruimte aan psychiaters om de benodigde hulp, zorg en bij stand te verlenen, zij hebben de plicht om lijden te verlichten als er sprake is van ondraaglijk lijden, een uitzichtloze situatie en wilsbe- kwaamheid. De euthanasiewet maakt geen onderscheid tussen psychisch en lichamelijk lijden." D. Krutwagen bestuur Humanistisch Verbond afd. Z- Vlaanderen) Axelsestraat 79, Terneuzen Reorganisaties De signalen van provinciale en wa- terschappelijke fusies manifesteren zich steeds frequentef, nadat GroenLinks vorige maand haar conceptverkiezingsprogramma pre senteerde met daarin enkele serieu ze financiële ingrepen teneinde het begrotingstekort op termijn te reduceren. De geponeerde ideëen zouden natuurlijk bestuurlijke aardverschuivingen veroorzaken, ook op kabinets- en Kamerniveau. Als provinciale reorganisaties daad werkelijk zouden worden doorge voerd door partiële samenvoegin gen, dan voorzie ik veel kommer, kwel, fricties, ellende en onvrede. Het lijkt mij iets diplomatieker om provincies integraal te fuseren, als dit het financiële en maatschappe lijke doel inderdaad dient. Gronin- gen-Friesland, Drente-Overijssel, Utrecht-Flevoland, Limburg-Gel derland, Zeeland-Brabant, Noord en Zuid-Holland, provinciale tan dems, zoals yin en yang. En op ter mijn 1 groot-Nederland, op weg naar de grote globalisering. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje MENSENBIEB s De eerstvolgende 4 Mensenbiebs van Vluchtenlingenwerk Zeeland zijn in Kapelle, Goes en Zierikzee door Marcel Modde Wij hebben een 'oranjeboekje' als bijlage bij deze krant gekregen. Een programmaboekje, dat heel mooi en handig is in deze dagen. Harte lijk dank, een opsteker. Dit gaat ze ker niet bij het oud papier. W. Verhage Nieuwstraat 12, Zoutelande Even slaat een lichte paniek toe. Vier rappers die 5 mei op het bevrijdingsfestival in Vlissingen staan, heb ben bezit genomen van de debat coupé en hun muziekinstallatie op de conferentietafel uitgestald. Die plek in de Vrijheidstrein was aan vankelijk toebedeeld aan de Men- senbieb van Vluchtelingenwerk Zeeland (VWZ). Foutje in de organisatie. Dan maar uitwijken naar de expositiewagon. Coördinator Carla Bosscha ver deelt flyers onder de dertien mede werkers aan het project. Op de kaartjes staan uiteenlopende voor oordelen afgedrukt. Bewust niet al leen toegespitst op vluchtelingen, vertelt VWZ-directeur Zeljana Mil- jus. „We willen mensen confronte ren met het feit dat iedereen met vooroordelen te kampen heeft." Ze bladert door het stapeltje: 'Ne derlanders zijn gierig', 'blondjes zijn dom', 'vluchtelingen zijn profi teurs'. „Opmerkingen met een knipoog, bedoeld om in gesprek te komen over zaken die anders veel moeilijker bespreekbaar zijn." Stipt kwart over vijf zet de Vrij heidstrein zich in beweging op weg naar Roosendaal. Carla en haar team zwermen uit over de wagons om Nederlanders voor een kort onderhoud te koppelen aan één van de zes vluchtelingen die bij de Zeeuwse Mensenbieb zijn betrokken. Dit onder het mom: 'Een bijzondere ontmoe ting? Leen geen mening, oordeel zelf. Nog voor Middelburg zijn de eerste drie reizigers bereid gevon den aan te schuiven. Net wanneer Carla op het punt staat twee ande re gegadigden te strikken, loopt In de expositiecoupé van de Vrijheidstrein bracht Vluchtelingwerk Zeeland een medewerkster van het bevrij dingsfestival voorbij. „De rappers zijn voor in de trein nog bezig!" De 22-jarige Abdi laat zich niet door de 'concurrentie' afleiden. Met een zachte stem, die maar moeizaam boven het kabaal van de openstaande raampjes in de coupé uit komt, legt ze een man uit dat ze Somalië is ontvlucht voor de oorlog die daar al tien jaar woedt. In de smalle gangpaden van en naar de vier themacoupés ontstaan al snel kleine opstoppin gen, wanneer de volgende halte wordt bereikt en passagiers in- en uitstappen. De 15-jarige Mohamed Ahmed heeft, voor Brabant wordt bereikt, al drie serieuze gesprek ken achter de rug. Ook hij spreekt meer dan goed verstaanbaar Ne derlands, naast het Arabisch, Ethio- pisch en zijn moederstaai-die hij beheerst. Ook hij legt keer op keer geduldig uit waarom ze hier zijn, dat ze geen keuze hadden, dat ze liever terug zouden gaan, maar dat het thuis nog steeds te gevaarlijk is. Ingrid Sentel uit Roosendaal vleit zich naast een landgenote Het voorjaar lonkt. Uw nieuwe BMW ook? Want wij hebben een BMW 3 Serie voor u klaar staan. De sportiefste in z'n segment. En heel onderscheidend met z'n fraaie lijnen en z'n dynamische maar efficiënte motoren. Wegligging en stuurgedrag verhogen uw rijplezier verder. Om u het instappen extra makkelijk te maken, bieden wij op onze ruime voorraad nieuwe modellen nu tot 15% instapvoordeel op de aanschafprijs. Dus wacht niet langer maar kom langs. DE BMW 3 SERIE. INSTAPVOORDEEL TOT 15%. BMW EfficientDynamics t Minder emissie. Meer vermogen. Zwartepoorte Goes bv Amundsenweg 33,4462 GP Goes, tel. (0113) 24 52 45, www.zwartepoorte.nl Gemiddeld brandstofverbruik van 4,1 tot 12,4 liter/100 km (van 24,4 tot 8,1 km/liter). C02-emissie van 109 tot 290 gram/km. De BMW 3 Serie is er al vanaf 33.425,-. U least hem al vanaf €619- excl. btw, vervangend vervoer en brandstof, èn gebaseerd op Full Operational Lease met een looptijd van 48 maanden en 20.000 km per jaar. BMW Operational Lease is een product van BMW Financial Services. Tarieven onder alle voorbehoud. Een BMW 3 Serie met Business Line-pakket heeft standaard o.a.: 16 inch lichtmetalen wielen automatische airconditioning Navigatiesysteem Business Park Distance Control achter Xenon voor dim- en grootlicht Bluetooth telefoonvoorbereiding Auto Start Stop functie schakelindicator GOES - Net als vorig jaar blijft de opkomst in Zeeland bij de vaccina tiecampagne tegen het virus dat baarmoederhalskanker veroor zaakt iets achter bij het landelijk gemiddelde. In Zeeland heeft 49,6 procent van de twaalfjarige .meis jes de afgelopen weken een prik ge haald. Landelijk was dat 53 pro cent. Van de meiden die vorig jaar al waren uitgenodigd, haalde veer tien procent dit jaar alsnog een prik. In 2009 kregen alle meiden van twaalf tot zestien jaar een uit nodiging om zich te laten vaccine ren tegen het virus. Net als vorig jaar is er ook nu een groot verschil tussen de Zeeuwse gemeenten. In Hulst is de op komst bijvoorbeeld honderd pro cent, terwijl die op Tholen op der tig procent blijft steken. Opvallend is de terugval in Middelburg. Vorig jaar kwam daar bijna de helft van de meiden, nu nog 27 procent. BMW 3 Serie Sedan BMW maakt rijden geweldig iartepoorts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68