land 123 tot muis met krullen scholen Axel onzeker BB Voortbestaan sportdag 'Beslissing onteigening blijft in handen provincie' imeimarkt knaagdierfokkerij Medusa in IJzendijke Medusa in feiten Vroege vogels mme.. donderdag 29 april 2010 De bakken van de Russische dwerghamsters 'orange' (links) en 'bonte Russen' worden verschoond. Medusa heeft geen vast personeel, maar Janet en Kees worden geholpen door stagiaires en weekendhulpen, foto Mark Neelemans maal. Inteelt is uit den boze. Op stamboomlijsten wordt precies bij gehouden welke dieren met elkaar mogen paren. Het doel is dieren met een sterk gestel te kweken, die mooi zijn en een aangenaam ka rakter hebben. Nobel: „Het zijn huisdieren, ik wil geen bijtertjes verkopen. Mijn dieren moeten lief zijn en gezond, de eigenaren moe ten lang plezier van ze kunnen hebben." De knaagdierfamilies verblijven in een klimaatbeheerste hal in door zichtige bakken. Het betreft meest al moeder en haar baby's. Ze krij gen vers water en voer dat is sa mengesteld in samenwerking met de universiteit in het Belgische Me- relbeke. Nobel: „Daarnaast krijgen ze graantjes en pitjes, stukjes wor tel en appel. Gewoon voor de firn. Wij snoepen toch ook?" Het voer ligt op een speciaal rekje op het bakje. Zo wordt het voer niet vermengd met mest en daar naast zorgt het rekje ervoor dat de diertjes kunnen klauteren. Elke week worden de bakken schoonge maakt en voorzien van vers stro. Alles gebeurd handmatig. Nobel: „Een automaat zou misschien wel handig zijn, maar door ze met de hand te voederen en water te ge ven, zien en ruiken ze mensen. Ze zijn aan ons gewend, zijn tam en dus niet bang. Een ziek dier wordt verzorgd en extra in de gaten gehouden. Gaat het echt niet meer, dan laten ze Opgericht in 1995 in Bergambacht Sinds 2002 gevestigd in IJzendijke Aan de deur wordt tot nu toe niet verkocht Kees Nobel verbouwt een schuur op het erf tot dierenwinkeltje. Cliënten van zorgboerderij De Om slag (van de Nobels) gaan daar knaagdieren, kooien en voeder ver kopen. www.medusabv.com het diertje inslapen. Af en toe ont snapt er wel eens een diertje. Kees en Janet hebben zo'n vluchteling meestal snel weer te pakken, maar lukt dat niet meteen, dan staan er her en der lokkooien opgesteld. Buiten bewaken vier katten het erf. Alleen jonkies, die oud genoeg zijn om bij hun moeder weg te mogen, verlaten Medusa en dat doen ze eens per week. Janet en Kees selecteren de diertjes, zetten ze over in reisboxen en vervoeren ze zelf naar Schiphol of rijden er mee naar groothandels in Frank rijk of België. Nobel: „Ik vind het eigenlijk helemaal niet leuk om ze te zien gaan, maar ja, ze allemaal houden is natuurlijk gekkenwerk." De hal van Medusa staat verre van vol. „Het gaat er ook niet om hoe gróót je bent, maar hoe góed je bent." Trots toont ze een muizen familie met een oranje-rossig vachtje. „Prachtig hè, die kleur! En zo lief! Kees noemt het onze WK-muizen." door Martijn de Koning BRESKENS - Het opnemen van plan Waterdunen in de crisis- en her- stelwet betekent niet dat het Rijk de macht heeft het instrument grondonteigening in te zetten. Dat blijft in eerste instantie een zaak van de provincie. Dat zei gedepu teerde Marten Wiersma gisteren tijdens een informatiebijeenkomst in Breskens over het recreatie- en natuurplan. Wiersma gaf daarmee antwoord op één van de vragen die het Slui- se raadslid Francois Babijn voor hem had. Die sprak van 'een inte ressante ontwikkeling'. „Ik ben er steeds van uitgegaan dat het Rijk de onteigening van de benodigde grond naar zich toe zou trekken, als Provinciale Staten straks zou be lissen niet tot onteigening over te gaan. Dit verandert de zaak." Voor Waterdunen is de crisis- en herstelwet van toepassing. Die ver kort onder meer procedures om zo in tijden van crisis toch projec ten uit te kunnen voeren. „Maar die wet houdt niet in dat verant woordelijkheden verschuiven", zei Wiersma. „Onteigening is een zaak van de provincie." Die uitspraak houdt in dat de voortgang van Waterdunen op los se schroeven kan komen te staan als Provinciale Staten op 1 oktober besluiten dat onteigening van land eigenaren in het bewuste gebied een stap te ver is. Tegenstanders van Waterdunen hopen daarop. De provincie is nog steeds in ge sprek met de eigenaren om tot vrij willige grondverkoop te komen. en stoelen werden altijd naar de sportvelden gebracht en na afloop van de sportdag ook weer terugge bracht. De gemeente wil daar nu een punt achter zetten en heeft ge suggereerd dat alle scholen maar naar Terneuzen moeten komen om daar mee te doen aan sportevene menten. „Maar dat is een heel andere in steek dan de organisatie van een sportdag", vindt De Regt. Hij be treurt het evenement zou moeten stoppen omdat de steun vanuit de gemeente wordt stopgezet. „De dag werd door de scholen gezamenlijk georganiseerd, altijd in nauwe sa menwerking met de gemeente. De activiteiten zijn schooloverstijgend en werken de onderlinge samen werking en de verbroedering in de hand." Volgens De Regt is het voor de ge meente een kleine moeite om de gevraagde hand- en spandiensten te blijven verlenen. Als de zes scholen min of meer ver plicht worden deel te nemen aan een sportdag in Terneuzen, zal dat voor de scholen extra kosten (ver voer) met zich meebrengen. De Regt wil weten of de gemeente dan die kosten wil vergoeden. door Eugène Verstraeten AXEL - Het voortbestaan van de tra ditionele sportdag voor de zes basis scholen in de voormalige gemeente Axel is onzeker. De gemeente Ter neuzen wil de financiële steun stop zetten en ook geen hand- en span diensten meer verrichten. In schriftelijke raadsvragen pleit Rien de Regt (PvdA) voor het be houd van de gemeentelijke onder steuning. Al tientallen jaren wordt op de der de dinsdag in mei voor de leerlin gen van 7 en 8 van de zes basisscho len in Axel, Koewacht en Zuiddor- pe de sportdag georganiseerd. In de ochtenduren kunnen de kinderen een diploma halen met de onderde len hoogspringen, hardlopen, bal- werpen en de hindernisbaan en is er een estafette voor jongens en meisjes, 's Middags zijn er trefbal- wedstrijden. De ploegen worden dan gevormd door de leerlingen van de zes deelenemende scholen te mixen. Tot nu toe kreeg de schoolsport commissie altijd financiële en fysie ke medewerking van de gemeente. De attributen uit de gymzalen, de benodigde dranghekken en tafels Bij beschikking Rechtbank Middelburg 30-3-2010 is R. Pyfferoen te Maldegem, België. Kleine Katsweg 13b tot vereffenaar benoemd in de nalatenschap van G. Pyfferoen, gebo ren 2-5-1924 en overleden 24-1-2009. J. van den Berg, notaris te Oostburg. CADZAND-BAD - De vogelwerk- groep van natuurbeschermingsor ganisatie 't Duumpje houdt zondagochtend een 'vroege vogel excursie' in de Kievittepolder bij Cadzand-Bad. Er wordt vooral geluisterd naar zangvogels. De trip begint om 7 uur op de par keerplaats bij voormalig bezoekers centrum 't Zwin aan de G. van Hoekestraat. Deelname is gratis. «•00 Metmeer marW »«de reS' nc erootste TMC Koudekerké j Dorpspieih35 j (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65