Trombonisten zoeken steeds vernieuwing ui 5 selectie donderdag 29 april 2010 Het Nieuw Trombone Collectief opent zondag het zomerseizoen van Muziekpodium Zeeland in de Grote Kerk in Veere. door Mischa Beckers Het Nieuw Trombone Collectief herbergt maar liefst tien trom bonisten. Dit collec tief veroverde zowel in Neder land als internationaal een on vergelijkbare plaats in de ensem blewereld. Natuurlijk staat mu ziektraditie hoog in het vaandel. Maar, het ensemble zoekt ook constant naar vernieuwing: an dere combinaties in bezetting, stijlen en speeltechnieken en sa menwerkingen met componis ten. Zondag opent het Nieuw Trombo ne Collectief, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, het zo merseizoen in de Grote Kerk in Veere. Het programma heet The Walls of Jericho en bevat onder meer stukken van Arvo Part en Jes us is coming van Jacob ter Veld huis. Het Nieuw Trombone Collectiefis van vele markten thuis en combi neert moeiteloos Renaissance'- met modern repertoire. Het huidi ge programma verraadt een reli gieuze invalshoek. „De trombone is van oudsher een instrument dat met religieuze muziek werd ver bonden", zegt Remko de Jager na mens het collectief „Dit gegeven én het feit dat de prachtige Grote Kerk in Veere de ideale akoestiek heeft voor het genre van religieuze muziek, leek ons een uitgelezen kans om te onderzoeken-of we een hedendaags programma rond om religie konden maken." Het gaat dus om moderne werken voor trombone waarin religie een rol speelt. Kenmerkend voor dit ensemble is dat het in zo'n concert met voornamelijk moderne wer ken ook één of meerdere oude - of klassieke - werken voor trombone programmeert. Het doel is de mo derne stukken perspectief en grote re diepgang te geven. De Jager: „Ook programmeren we voor variabele bezettingen: van oc tet tot solowerken voor trombone. Nacht van Oranje Op diverse plaatsten wordt Konin ginnedag vanavond al feestelijk in geluid. In Zonnemaire is de Nacht van Oranje, met optredens van Vo ta Fonzie (foto) en Strezz. In 's-Heerenhoek is het Koninginne- nach, met El Combo, Hot Fuzz, de winnaar van 2nd Influenz (Volt Violin) en DJ 'Back to the 8o's'. Donderdag 29 april, sportveld, Zonnemaire, 20.30 uur. Korenbeurs, 's-Heerenhoek, 21.00 uur. Hiermee komen zowel de collectie ve als persoonlijke kwaliteiten die het ensemble rijk is, goed naar vo ren. Dat heeft het collectief al veel lof doen oogsten, onder meer mid dels de recent ontvangen Elly Amerling Prijs 2009 en de ITF Award 2009." Een goed voorbeeld van hoe ver schillende persoonlijkheden in het collectief naar voren komen, zijn de twee solowerken in het pro gramma. Het eerste is de Ricercare van Domenico Gabrieli, bewerkt en gespeeld door Remko de Jager. Daarin wordt schoonheid in al haar mogelijke betekenissen tot Muis Leeuw Na een afwezigheid van negen jaar zijn Muis Leeuw terug. Vanwe ge de grote belangstelling, die het afgelopen jaar ontstond na het her halen van hun avonturen bij Om roep Zeeland, hebben Eric Holm (Muis) en Peter Adriaanse (Leeuw) besloten de draad op te pakken. Later dit jaar gaan ze ook het theater weer in. Vrijdag 30 april, Markt, Middelburg, 14.00 uur. klinken gebracht. Het tweede is Force Fields and Spaces voor trom bone en delay-apparaat van James Fulkerson, door Koen Kaptijn. „Hierin wordt de trombone be speeld met een fagotriet in het mondstuk. In dit deels geïmprovi seerde werk ontstaat een hemelse klankwereld op de grens van de trombone en het liefst daar voor bij." Tot nu toe verschenen drie albums van het collectief, waarvan het laat ste in 2007. „Er was niet genoeg aanleiding om een vernieuwende opname te maken. Daarom zijn we voor onze festivals, concerten Kamagurka Kamagurka presenteert zijn caba retprogramma Kamagurka geneest. De Vlaming biedt zoals gebruike lijk een onverschrokken, absurde blik op de werkelijkheid. Daar naast vertoont hij zijn zang- en schilderkunsten onder de noemer 'Zing Schilderen'. In het voorpro gramma van Kamgurka staat Lies Lefever. Zaterdag 1 mei, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. en opnames altijd op zoek naar unieke evenementen. Het eerste drieluik was makkelijk; het ensem ble wilde zich presenteren. Dat hebben we gedaan. Nu zoeken we naar verdieping." Die komt er met een documentai re die op dvd verschijnt met bijbe horend concert in juli, rondom Ur- bie Green, de inmiddels 83-jarige legendarische jazztrombonist. Tij dens het concert speelt onder meer een ensemble van twintig trombonisten, bestaande uit het collectief, aangevuld met elf gere nommeerde trombonisten uit de jazz- en klassieke scene van Neder Kloet Van Amstel Vanwege slecht weer moest hun voorstelling eind januari worden afgeblazen, maar nu komen drum mer Rob Kloet (Nits) en dichter Anne van Amstel alsnog naar De Wegwijzer. Nadat Kloet de debuut bundel Het oog van de storm van Van Amstel had gelezen, ontstond een samenwerking waarin poëzie en muziek samenvloeien. Zaterdag 1 mei, De Wegwijzer, Nieuw en Sint Joosland, 20.30 uur. land. „Daarmee denken wij dat we de wereld iets unieks kunnen bie den." Concert 'The Wall of Jericho' van het Nieuw Trombone Collectief, zondag 2 mei in Grote Kerk, Veere. Aanvang: 15.30 uur. Bezetting: Alexander Verbeek, Remko de Jager, Jorgen van Rijen, Bart Claessens, Martin Schippers, Koen Kaptijn, Mark Boonstra en Brandt Attema. Bezoekers hebben gratis entree bij aanmelding als donateur van Muziekpodium Zeeland of op vertoon van speciale Veere-flyer. Luz de Luna Het trio Luz de Luna presenteert een mix van wereldmuziek, klassie ke muziek, jazz en eigen composi ties. Improvisatie blijft altijd de kern van de zaak. Luz de Luna ont stond in 1999 nadat Chris Rue- bens en Peter Verhelst elkaar had den ontmoet aan het Lemmensin- stituut in Leuven. In 2003 kwam percussionist Yves Peeters erbij. Zondag 2 mei, Porgy en Bess, Terneuzen, 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49