Loeren met het verborgen oog J 'De verleiding wordt sterker het onderzoekstraject in te korten en donderdag 29 aPni 2010 sneller naar de verborgen camera te grijpen' 13 SBS-journalist Al berto Stegeman staat vandaag voor de rechter in ver band met een uit zending over Schip hol. Hoe ethisch is het gebruik van de verborgen camera? Huub Evers, docent ethiek aan de journalistiekopleiding in Tilburg Alberto Stegeman Het programma Undercover in Neder land drijft op de inzet van de verborgen camera. Alberto Stegeman wist er mee door te dringen tot gevechtsvliegtuigen op een militaire basis en het koninklijke toestel op Schiphol. Ook liet hij zien dat het mogelijk is, ondanks de strenge contro les, vloeistoffen aan boord van een vlieg tuig op Schiphol te smokkelen. Günter Wallraff Zweden kennen het werkwoord 'wallraffa' wat zoveel betekent als het onder valse identiteit bedrijven van onderzoeksjourna listiek. Het is een onbedoeld eerbetoon aan Günther Wallraff, de Duitse godfather van de undercoverjournalistiek. Wallraff ge bruikt geen verborgen camera maar infil treert een organisatie en beschrijft deze van binnenuit. Hij maakte naam met zijn undercoverwerk bij de Duitse sensatie krant Bild. Daarna liet hij zien hoe Turken in Duitsland als wegwerparbeiders werden gebruikt. Antoinette Hertsenberg Ook bij de TROS-consumentenprogram- ma's Radar en Opgelicht, gepresenteerd door Antoinette Hertsenberg, wordt het gebruik van de verborgen camera niet ge schuwd. Zo werd bij bijvoorbeeld Pretium Telecom gefilmd hoe callcenter-medewer- kers geïnstrueerd werden om op agressie ve wijze iets te verkopen. Peter R. de Vries 'Ze begon ineens helemaal te trillen, net als in een film. Cono.' Zeven miljoen kij kers zagen Joran van der Sloot vertellen over zijn betrokkenheid bij de verdwijning van Natalee Holloway. Peter R. de Vries had er een auto voor volgestouwd met ver borgen camera's en won er in de VS een Grammy Award mee. De Vries wist Van der Sloot later in Bangkok nog eens met een verborgen camera te filmen, maar dat maakte minder indruk. foto's ANP/GPD/Do Visser Minicamera's door Joost Bosman Schichtig om zich heen loerend, koortsachtig fluisterend naar het knoopsgat van de 'ca meraman' en de kijker ervan vergewissend dat er van alles mis is. Zo kent de kijker van het SBS-programma Un dercover in Nederland tv-journalist Alberto Stegeman. Over één ding zijn de meesten het wel eens: hét programma en zijn presentator zijn spraakmakend. Maar ze bege ven zich ook op de grens van wat juridisch en ethisch verantwoord is of gaan er net overheen. De undercover-journalistiek in Ne derland lijkt een hoge vlucht te ne men. En steeds vaker wordt daar bij de verborgen camera gebruikt. Naast Stegeman, bedienen mis daadverslaggever Peter R. de Vries en programma's als Radar en Op gelicht! zich van de methode. Het levert mooie televisie op, erkent Huub Evers, docent ethiek aan de journalistenopleiding in Tilburg. Maar daar zit nu ook precies het spanningsveld. „De programmama kers zullen altijd zeggen dat het hen niet om de kijkcijfers te doen is, maar om het algemeen maat schappelijk belang. En de vraag is altijd: wat is dat belang en wie be paalt het?", zegt Evers. Hij ver moedt dat, zeker bij de commer ciële omroepen, kijkcijfers wel de gelijk een rol spelen, want die leve ren immers geld op. Evers vindt dat zeker Peter R. de Vries de grens heeft overschreden met zijn uitzendingen over Joran van der Sloot (verdacht van betrok kenheid bij de verdwijning van de Amerikaanse scholiere Natalee Holloway op Aruba) en de wegens moord op drie kinderen levens lang zittende pedofiel Koos H. In beide gevallen zette De Vries de verborgen camera in. In de kwestie van Koos H. werd de misdaadverslaggever op de vingers getikt door de rechter: 15.000 euro boete wanneer De Vries de beel den van de kindermoordenaar in zijn cel zou uitzenden. Hij deed je maakt burgers bang voor bedreigingen die je nooit kunt uitsluiten' het toch. „Het was een duidelijke financiële kosten-batenanalyse", al dus Evers. „En De Vries zegt in we zen: mijn afweging vind ik door slaggevender dan die van de rech ter. Dat vind ik nogal wat." Volgens Evers is toch nog altijd de gouden regel in de journalistiek, dat je je als verslaggever bekend maakt, tenzij het echt niet anders kan. Dat betekent dat je als journa list eerst alles in het werk moet stellen om via de 'normale' weg aan je informatie te komen, aldus Evers. „Ik heb de indruk dat de ver leiding sterker wordt het eerste on derzoekstraject in te korten en sneller naar de verborgen camera te grijpen. Het is gemakkelijker en het is voor de kijker ook spannen der." Evers gelooft overigens niet dat Ne derlandse journalisten lichtvaardig de verborgen camera als methode hanteren. Hij ziet duidelijke verschillen. „Wat Stegeman doet met die fles sen in de Tax Free Shop op Schip hol, kun je op geen andere manier aantonen. Maar wanneer je passen vervalst om het terrein van Schip hol op te komen, ga je over de schreef Dan bega je zelf een mis drijf, om de gebreken van een an der aan te tonen. Boeven met boe ven vangen dus." Jurriaan Fransman, docent media- ethiek aan de Universiteit van Am sterdam, ziet een ander gevaar. „Je maakt burgers bang voor bedrei gingen die je nooit voor 100 pro cent kunt uitsluiten. Want comple te veiligheid kan niemand garande ren, ook Schiphol niet." Fransman denkt dat de zaak tegen Stegeman vandaag veel meer een ethische dan een juridische lading gaat krijgen. „Stegeman zou een pas hebben vervalst en dat is juridisch een mis drijf Maar daarnaast moet je je af vragen of alles wat juridisch wel mag ook ethisch gezien in de haak is, of dat je je op een glijdende schaal begeeft." Zijn we in Nederland niet gewoon een beetje te braaf als het gaat om verborgen camera's? Fransman: „De vraag is: willen we door de technologische mogelijkheden de samenleving verharden? Die braaf heid is zo slecht nog niet." Een verborgen camera hoeft al lang niet meer een loodzwaar apparaat te zijn dat in een sporttas moet worden meegezeuld. De op afstand bedienbare camera's zijn inmiddels zo klein, dat ze overal ingebouwd kunnen worden. Een oplaadbare batterij zorgt voor twee uur onafgebroken filmen. camera in pet camera in stropdas camera usb- poort instellen pencamera j horlogecamera I camera in knoopsgat microfoon tijd I camera in tas infographic: Anke Arts camera in mobiele telefoon camera m brilmontuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13