Beurzen blijven onrustig uitenland n 'Investeerders willen houvast' Misbruik in protestantse kerk Keulen KRA5.NL RIVIERCRUISE over de DONAU r SCHULDENCRISIS In het spoor van Griekenland zitten nu ook Spanje, Portugal en Ierland in geldnood. Een kettingreactie dreigt. Angst slaat toe 'In het eerste kwartaal van dit jaar wellicht weer economische groei' donderdag 29 april 2010 45 miljoen euro aan leningen kan Grie kenland tegemoet zien: 30 miljoen van de EU en 15 van het IMF. De kredietwaardigheid van Grie kenland, Portugal, Spanje en ler- H land houdt de financiële wereld in zijn greep. ATHENE - De onrust op de finan ciële markten wordt groter. Beleg gers vrezen dat na Griekenland an dere landen om noodhulp zullen vragen, waardoor aandelenkoersen van banken kelderden. Even leken de beurzen op te veren toen de Duitse minister van Finan ciën Wolfgang Schaubele gister middag meldde dat er snel een ak koord komt voor de 45 miljard eu ro steun van IMF en EU aan Grie kenland. Standard Poor's gooide vervolgens roet in het eten door de kredietwaardigheid van Spanje ca te verlagen. Eerder was die van Por tugal al naar beneden bijgesteld. Griekenland heeft de Europese Unie en het IMF om steun ge vraagd bij het verlagen van de staatsschuld, maar met name Duitsland stribbelt nog tegen. Bondskanselier Angela Merkel eist aanvullende bezuinigingen van de Griekse regering. Haar minister van Economische Zaken Rainer Brüderle vreest dat de benodigde hulp zal oplopen tot 135 miljard of meer in de komende drie jaar. Ook het vertrouwen in de euro is fors gedaald door de problemen in Griekenland en Portugal. Spanje en Ierland hebben ook grote pro blemen. Als zij hun schulden niet m meer kunnen aflossen, kan in de eurozone een kettingreactie ont staan. Plannen om hen uit de pro blemen te helpen, zijn er nog niet. 0 De AEX-index en de Midkap-in- dex in Amsterdam sloten gisteren met een verlies. Ook de beurzen in Parijs en Frankfurt daalden. 0 Beleggers vrezen dat banken moe ten afschrijven op Griekse staats obligaties. Overal in Europa verlo ren banken aan beurswaarde. De euro had ook last van de zor gen overGriekenland. De munt no teerde 1,3140 dollar tegen 1,3250 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op dinsdag. De leiders van de eurolanden, de EU-lidstaten die de euro hanteren als munt, komen op 10 mei bijeen om de knoop door te hakken over steun aan Griekenland. ■0 De eurolanden zijn bereid het noodlijdende Griekenland 30 mil jard te lenen tegen een rente van ongeveer 5 procent, en het IMF wil daar 15 miljard bij doen. door Sal Stam OEN HAAG - Kredietbeoordelaars, prezen die niet die Amerikaanse rommelhypotheken de hemel in? Inderdaad, maar op de financiële markten worden ze nog steeds se rieus genomen. De verlaging van de Griekse, Portu gese en Spaanse kredietwaardig heid zorgt dan ook voor grote on rust op de beurzen. „Investeerders hebben behoefte aan houvast", zegt Elwin de Groot, econoom bij Rabobank. „Op grond van een 'ra ting' besluiten ze of ze ergens geld in steken of juist niet." „Op het vlak van bedrijfs- en staatsobligaties staat de deskundig heid van kredietbeoordelaars niet ter discussie", zegt analist Paul Beijsens van Theodoor Gilissen mmmmsmmtmmmsm Bankiers. „Amerikaanse hypo theekobligaties vormen een ander verhaal. Daarmee zijn ze de mist in gegaan." En dus worden kredietbeoorde laars nog steeds nauwlettend ge volgd. In hun dagelijkse werk hou den ze er een bijzonder stelsel van beoordelingen op na. Zo wordt een bedrijf of land met een AAA-rating (Rabobank is een be kend voorbeeld) als zeer veilig ge zien, AA als iets minder veilig en BBB als nog minder veilig. De ra tings zeggen dus iets over de vraag in hoeverre een debiteur in staat wordt geacht zijn schulden terug te betalen. Concreet betekent de 'junkstatus' (BB+) die Griekenland dinsdag kreeg dat het voor het land heel moeilijk wordt om aan geld te ko- men om de economie op te pep pen. Een investeerder stapt alleen in staatsobligaties in ruil voor een forse vergoeding. Investeerders be ginnen er wegens hun strikte be- leggingsregels soms al helemaal niet aan. Geen wonder dan ook dat de rente die Griekenland op de kapitaalmarkt zou moeten betalen op een tweejaarslening gisteren op liep tot boven de 20 procent. De 'BB+ junkstatus' valt eigenlijk nog mee, zegt De Groot. „Bij een land dat door de financiële mark ten als zó zwak wordt beschouwd zou je een nóg lagere rating ver wachten." Of kredietbeoordeler Standard en Poor's er slim aan doet de Grieken juist nu af te waarderen, waagt De Groot te betwijfelen. „Het ver sterkt de neerwaartse spiraal." KEULEN - In navolging van de rooms-katholieke kerk heeft nu ook de protestantse kerk in Duits land haar seksueel misbruikschan daal. In een tehuis voor jongens vlakbij Keulen zijn kinderen ver kracht en seksueel misbruikt. Dat hebben kerkelijke bronnen gis teren bevestigd naar aanleiding van berichten van de regionale krant Kölner Stadt-Anzeiger. Vijf voormalige bewoners van het in 1977 afgebrande tehuis werden naar eigen zeggen geregeld door oudere bewoners en door begelei ders gedwongen tot orale en anale seks. Ook werden leerlingen gesla gen. De brandstichter, die het tehuis in 1977 in brand heeft gestoken, is nooit gepakt. Alle afvaarten t/m 4 juli nu al gegarandeerd vertrek! Onze Donaucruises met het comfortabele MS My Story**** zijn een groot succes. De boekingen stromen volop binnen. En de prijs? Normaal gesproken betaalt u in het hoogseizoen wel 969 maar nu kunt u vrijwel alle data boeken vanaf slechts 799! Aarzel dus niet langer en boek snel! MS My Story****: dit gemoedelijke schip beschikt over o.a. panoramarestaurant, lounge met bar, sauna en zonnedek. waarom zou je meer betalen Dag 1: busreis naar Zuid-Duitsland voor diner en overnachting. Dag 2: aankomst in barokstad Passau en inscheping. Dag 3: naar Melk met het beroemde Benedictijner klooster. Dag 4: ontdek Wenen met o.a. de Staatsopera en de Hofburg. Dag 5: Boedapest met het Vissersbastion en de burcht Boeda. Dag 6: de Donauknie met de mooie barokstad Esztergom. Dag 7: de Slowaakse stad Bratislava met de machtige burcht. Dag 8: we varen door de Wachau met vele leuke wijnstadjes. Dag 9-10: ontscheping Passau, busreis terug incl. hotelnacht. Juni 13 799 Aug. 1-18-15-22-29 €799 Juni 27 €919 Sep. 5-12-19-26 €799 Juli 4-11-18-25 799 Okt. 3-10 €799 Prijzen o.b.v. 2-persoonshut hoofddek. Zie www.kras.nl/32211 Voor ons complete Donau-aanbod zie: www.kras.nl/donaucruises José Luis Rodriguez Zapatero, premier Spanje De ingang van de beurs van Athene. De beurs verbood gisteren 'short selling', een vorm van speculeren, voor twee maanden, foto Orestis Panagiotou/EPA busreis 2 hotelnachten incl. ontbijt en diner 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord excursie Passau MS My Story Wenen NU WAANZINNIG LAAG GEPRIJSD... zélfs in het hoogseizoen! Compleet verzorgde 10-daagse reis BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van "Js-reizen of \s Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11