buitenland 19 drugsbaron Moordenaar Malcolm X vrij man Noriega komt in Frankrijk niet vrij Tumult in parlement Oekraïne Piraten op de vlucht met gegijzeld Brits echtpaar SF - n 'Immuniteit' »4rii 'Panama is bang' China laat mensen met hiv en aids toe Vrouw bedwingt 14 hoogste bergen Vliegvelden IJsland opnieuw dicht door as woensdag 28 april 2010 De Franse advocaat Yves Leberquier van No riega zegt dat Frankrijk niet de bevoegdheid heeft de oud-dictator te vervolgen omdat Noriega als oud-staatshoofd immuniteit voor vervolging geniet - "V Frank Rubino, een van Noriega's Amerikaanse advocaten, stelt dat Panama doodsbang is dat Noriega zal terugkeren. „Ook al zou hij alleen nog maar op zijn veranda zitten en met zijn kleinkinderen spelen." straf in september 2007 had uitge zeten, diende Frankrijk een uitle veringsverzoek in. Noriega vocht dat aan met de claim dat hij 'als krijgsgevangene' het recht had aan zijn eigen land te worden uitgele verd. Panama heeft ook een uitle veringsverzoek lopen. Een van zijn advocaten in de VS, Frank Rubino, zag in de afwijzing daarvan gisteren een niet juridi sche reden: „Panama is doodsbang dat hij terug zal keren; ook al zou hij alleen nog maar op zijn veran da zitten en met zijn kleinkinde ren spelen." hoogtepunt van zijn macht. Als legerleider bepaalde hij wie tot president archieffoto EPA PARIJS - De voormalige Panamese dictator Manuel Noriega blijft in voorarrest in Frankrijk tot zijn pro ces. Dat heeft een Franse rechter gisteravond bepaald. Noriega werd gisteren in Miami op een vlucht van Air France naar Parijs gezet, nadat een Amerikaan se rechter in Miami de opschor ting van zijn uitlevering aan Frank rijk had opgeheven. In dat land werd hij in 1999 bij verstek veroor deeld tot tien jaar cel. Omdat hij bij verstek was veroordeeld, heeft hij recht op een nieuw proces. De Franse justitie stelt dat Noriega miljoenen aan drugswinsten heeft gewit met de aankoop van luxe ap partementen in Parijs. Noriega maakt bezwaar tegen zijn vervolging in Frankrijk. Zijn advo caat, Yves Leberquier, zei gisteren dat Frankrijk niet de bevoegdheid heeft de oud-dictator te vervolgen. Volgens Leberquier geniet Noriega als oud-staatshoofd immuniteit voor vervolging. Verder zei de raadsman dat Norie ga in de VS de status van krijgsge vangene had en daardoor aan spraak kon maken op bepaalde rechten. In Franse gevangenissen zou aan die rechten niet kunnen worden voldaan. In de VS heeft Noriega al een straf uitgezeten voor onder meer drugs handel. PEKING Kort voor de opening van de we reldtentoonstelling in Sjanghai heeft China het inreisverbod voor buitenlandse hiv- en aidsgeïnfec- teerden opgeheven. De regeling ging gisteren in. In januari schrap te de VS het inreisverbod ook al. China verwacht op de Expo 2010, die zaterdag wordt geopend en zes maanden duurt, ongeveer vier mil joen buitenlandse bezoekers. pagina 10/11: China exposeert SEOUL De Zuid-Koreaanse Oh Eun-Sun (44) heeft als eerste vrouw ter we reld de veertien hoogste bergen op aarde bedwongen. Gisteren plantte zij op 8091 meter hoogte een vlag in de sneeuw op de top van de An- napurna in de Himalaya. Slechts achttien personen hebben de veer tien 8ooo-metertoppen beklom men sinds de Italiaan Reinhold Messner dit in 1986 als eerste vol bracht. MOGADISHU REYKJAVIK De belangrijkste luchthavens van IJsland zijn gisteren weer gesloten in verband met de aswolk door de uitbarsting van de vulkaan onder de Eyjafjallajökull-gletsjer; Al het internationale luchtverkeer wordt er omgeleid. De vliegvelden waren maandag juist heropend na een sluiting van enkele dagen. Bijna twee weken geleden werd het vliegverkeer in grote delen van Eu ropa platgelegd wegens de wolk. Oh Eun-Sun De Somalische piraten die sinds ok tober een Brits echtpaar gevangen houden, zijn met hun gijzelaars de bossen in gevlucht. Zij deden dat nadat een voorhoede van de isla- mistische Al Shabaab-militie eergis teren het zeeroversnest Haradhere in het noorden van Somalië was ge naderd. „Al Shabaab maakt jacht op ons", liet Maslah Yare, de leider van de piratengroep die het echt paar Paul en Rachel Chandler vast houdt, gisteren telefonisch aan As sociated Press weten. Volgens een inwoner van Haradhe re, de zakenman Yusuf Arush, zijn de meeste piraten vertrokken. Arush beschreef de sfeer in zijn stad als 'rustig, maar gespannen'. De piraten in Haradhere hebben met hun zeeroverij miljoenen aan losgeld binnengehaald. Met het geld deden ook drugs, drank en prostitutie hun intree in de stad, zeer tegen de zin van de ultracon servatieve Al Shabaab, die tot dus ver voornamelijk in het zuiden en midden van Somalië opereert. De Chandlers werden gevangenge nomen toen zij met hun zeiljacht op de Indische Oceaan onderweg waren naar Tanzania. De groep van Yare eist voor hen 2,5 miljoen dol lar losgeld. KIEV - Een debat in het parlement van Oekraïne is gisteren uitge draaid op een grote schermutse ling. Woedende oppositieleden gooiden eieren naar de parlements voorzitter, die zich moest verschui len achter paraplu's. Rookbom men vulden de vergaderzaal met rook. Het rookalarm in het parle ment ging af en politici bedekten hun neuzen, maar het debat ging onverstoorbaar verder. Steen des aanstoots was een ver drag dat de nieuwe president Vik tor Janoekovitsj vorige week had gesloten met Rusland. Moskou mag de marinebasis in het Oe kraïense Sevastopol tot 2042 blij ven huren voor zijn Zwarte Zee- vloot. Ondanks de onrust stemde het parlement gisteren in met het akkoord. De nationalistische en prowesterse oppositiepartijen in Oekraïne zijn fel tegen een verlenging van de huur. Voor- en tegenstanders van de deal raakten gisteren ook bui ten het parlementsgebouw slaags. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het is één van de meest geruchtmakende misdaden in de Amerikaanse geschiedenis: de moord op activist Malcolm X. De tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde dader Thomas Ha- gan vroeg zestien keer tevergeefs om gratie. Nu is het dan toch zo ver. Na ruim 45 jaar is de moorde naar van 'de zwarte prins' sinds gisteren op vrije voeten. Hij was 23 jaar oud en 'erg jong en erg onwetend', zegt hij nu zelf. Ha- gan zat op de eerste rij toen Mal colm X op 21 februari 1965 wilde beginnen aan zijn toespraak in de Audubon Ballroom in New York. Hagen was verbonden aan de para militaire 'Fruits of Islam'. Die was opgezet ter bescherming van de 'Nation of Islam', de organisatie die 'broeder Malcolm' na een hef tig conflict had verlaten. Het plan voor de moord was een dag eerder nauwgezet doorgeno men en de uitvoering verliep vlek keloos. De charismatische activist, die streed voor rechten van zwar ten had amper plaatsgenomen ach ter de microfoon of een mede plichtige van Hagen deed achter in de zaal alsof hij beroofd werd. Bo dyguards probeerden orde op za ken te stellen. Malcolm X sprak sussende woorden: „Hold on. Hold on." Een tweede medeplichti ge, voor in de zaal, maakte gebruik van de verwarring en schoot met een afgezaagd jachtgeweer Mal colm X in de borst. Hagan en een compagnon stapten daarop naar het podium en vuurden hun pisto len leeg op de man die voor zijn bewonderaars de belichaming van zwarte trots was. Tussen de 14.000 en 30.000 Af- ro-Amerikanen kwamen een week later af op de begrafenis van de man die in 1925 in New York was geboren als Malcolm Little; de X stond voor het verlies van naam en identiteit van de slaven die naar de VS waren gebracht Moordenaar Hagan proefde al van de vrijheid. Hij mocht de afgelo pen j-aren vier dagen per week bij zijn gezin verblijven in de New Yorkse wijk Brooklyn. Overdag werkte hij in een fastfoodrestau rant. De rest van de week moest hij zich melden in een half open inrichting. Hagan, die in gevangenis afstudeer- Thomas Hagan de als socioloog, hoopt nu een baan te vinden als begeleider van drugsverslaafden. Hij is naar eigen zeggen niet van plan zijn memoi res te schrijven of de publiciteit te zoeken. Historici zullen dat betreu ren, want er bestaan nog veel on duidelijkheden over de moord op Malcolm X. Hagan is de enige dader die heeft bekend. De twee andere veroor deelden, Norman 3X Butler en Thomas 15X Johnson, zijn blijven ontkennen. Zij kwamen in de ja ren tachtig al vrij. Hagan wees ja ren na zijn veroordeling een aantal andere mannen aan als medeplich tigen, maar de politie zag geen re den de zaak te heropenen. Er circuleren uiteenlopende theo rieën over de motieven achter de moord. Complotdenkers vermoe den dat de FBI verantwoordelijk was. Ze baseren zich daarbij onder meer op de onthulling dat de secre taris van de 'Nation of Islam', John Ali, op de loonlijst stond van de binnenlandse veiligheidsdienst. Ali sprak bovendien kort voor de moord nog met Hagan. Er zijn ook vermoedens dat de voormalige leider van de 'Nation of Islam', Louis Farakhan, het brein was achter de moord. Fara khan was woedend dat Malcolm X de organisatie had verlaten en openbaar maakte dat spiritueel lei der Elijah Muhammed 'minstens negen buitenechtelijke kinderen' had verwekt bij jonge moslima's. Farakhan beschouwde Malcolm X als een verrader en noemde hem 'een man waardig om te sterven'. Hagan heeft altijd volgehouden dat niemand binnen de 'Nation of Islam' opdracht gaf tot de moord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9