301 sport Pa en ma volgen broedertwist op tv woensdag 28 april 2010 Loekie Raterink en haar man George de Jong, de ouders van Siem en Luuk de Jong, mijden zondag de voetbalstadions. Zij volgen de ontknoping van de titelstrijd in de eredivisie tussen Ajax en FC Twente via de televisie bij de zus van Loekie. foto Jan-Ruland van den Brink KAMPIOENSRACE Ouders voetbalbroers De Jong kiezen geen partij tussen hun zoons FC Twente en Ajax strijden zondag om de titel. De ouders van Siem en Luuk de Jong hebben na het weekeinde één dolblije zoon, en een treurende. door Roy Hammink De vraag die Loekie Rate rink en haar man Ge orge de Jong de afgelo pen weken het vaakst hebben gehoord: waar zijn jullie zondagmiddag? In Nijmegen, waar oudste zoon Siem de Jong (21) met Ajax tegen NEC speelt, of in Bre da, waar jongste zoon Luuk (19) met FC Twente op NAC stuit? Een van de twee wordt met zijn club immers landskampioen. „Wij zitten zondag gewoon voor de buis", zegt George. „We hebben er wel over nagedacht hoor. Maar stel dat de één wint en wij zitten in het verkeerde stadion, dat is heel vervelend." Opsplitsen is geen optie. George: „We gaan al tijd voor één kind en we wisselen af We kijken wat de leukste wed strijd is en daar gaan we dan heen." Loekie: „Ze speelden ook vaak op zaterdag en zondag, kon den we ze allebei volgen. George heeft bijna alle duels gezien, ik niet. In het begin van het seizoen speelde Siem niet, dan bleef ik thuis en keek op televisie." George: „Zondag kijken we bij een zus van Loekie. Die heeft twee flatscreens: eentje in de woonka mer en eentje in de keuken. Kun je gelijktijdig naar beide wedstrij den kijken, hebben we ook gedaan toen Ajax in de Europa League te gen Juventus speelde en FC Twen te tegen Werder Bremen." Loekie: „Toen zat George bij de tussen- Siem de Jong 1 Geboren: 28-1-1989 in Aigle (Zwit serland). 1 Club: Ajax. I Dit seizoen: 21 competitieduels, 10 goals. deur, met de stoel op de drempel." Het is maandagmiddag, een wo ning in Doetinchem. Op een steen worp afstand ligt De Vijverberg, het stadion van De Graafschap, de profclub waar Siem en Luuk de Jong in de jeugd speelden. Hon derd meter verder liggen de velden van SDVW'75, waar de twee vroe ger elke dag na schooltijd voetbal den met vriendjes. George: „Dan liepen ze tussendoor, door de wei landen. Weer of geen weer, kwa men ze pikzwart thuis. Ze waren altijd al heel fanatiek, in allerlei spelletjes, ook als we op vakantie beachvolleyba! speelden." Op de keukentafel liggen een stuk of drie kranten die stuk voor stuk hun oudste zoon bewieroken. Siem maakte een dag eerder twee treffers voor Ajax in de eerste be kerfinale tegen Feyenoord. Loekie: „Ja, we waren erbij, hij scoorde bijna vlak voor onze neus. Na die tweede goal sloeg iedereen ons op de schouders." George: „Het was jammer dat de bekerfinale niet Ajax tegen T\vente was. Dan had den we ook een gewone bekerfina le gehad, zonder al die ellende. In de halve finale tegen Feyenoord kreeg Luuk twee goede kansen, maar Erwin Mulder, de doelman van Feyenoord, pakte die ballen net." Siem en Luuk de long kwamen el kaar nog niet tegen inde eredivisie. George: „Dit seizoen speelden ze wel tegen elkaar bij long TVven- te-long Ajax. Siem legde Luuk neer, gaf hem een tikje." Loekie: „Niet opzettelijk toch?" George: „Tuurlijk wel. Siem speelt in dienst van het team en dan moet je wel eens aan de noodrem trek ken." Loekie, beetje lachend: „Doet mijn zoon dat echt? Nou, ze ker omdat ik er toen niet bij was." Loekie Raterink (55) en George de long (56) speelden allebei voor het Nederlands volleybalteam en zijn qua belangstelling dus wel wat ge wend. Maar het valt in het niet bij de aandacht die hen nu ten deel valt vanwege de aanstaande 'broe dertwist' van hun enige twee kin deren, die inmiddels in Amstel veen en Enschede wonen maar nog wel elke week een dag in Doet- Luuk de Jong Geboren: 27-8-1990 in Aigle (Zwit serland). Club: FC Twente. Dit seizoen: 11 competitieduels, 2 goals. inchem doorbrengen. George: „Hart van Nederland heeft net nog gebeld, Pauw en Witteman, De Wereld Draait Door wilde ko men. Hebben we allemaal afge zegd. Alleen bij TV Oost zijn we te zien, dat was al ver van tevoren af gesproken. En zondag maakt Net werk opnamen. Met name de laat ste tijd wordt er veel over gepraat, omdat Ajax steeds dichterbij kwam. We worden er overal op aangesproken, ongelooflijk wat een impact voetbal heeft." Loekie: „Mensen die nooit voetbal keken volgen het nu wel. De hele buurt hier. Ik kreeg vanochtend nog een telefoontje van de buurvrouw, die zat in Frankrijk. Maar ze had wel de bekerfinale gezien en zei dat ze het zo leuk vond." George: „Ik vind het prima hoor, maar soms denk ik: 'Begin maar eens over iets anders'. Het is aan de ene kant hartstikke leuk dat mensen het met ons hebben over Siem en Luuk en dat ze enthousiast zijn, maar wij hebben niks gedaan. De jóngens doen het." Zoals het een goede vader be taamt, heeft hij geen voorkeur wie er van zijn kroost zondag de schaal omhoog mag houden. „Ik gun het ze beiden evenveel. Maar Luuk komt net kijken en voor Siem zou het een mooie afsluiter zijn van de tweede seizoenshelft waarin hij een belangrijke speler is geworden voor Ajax. Ik geef FC 1\vente de meeste kans op de titel, zeventig procent. En Ajax dertig procent. Als het normaal loopt, wordt Twente kampioen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74