Probleem voor 20 STAP NU OVER EN SURF 2 MAANDEN GRATIS! Tonnen voor besparing energie in abdijcomplex Ledverlichting in Vlaketunnel springt in het oog FAST4WARD NTERNETVAN ZEELANDNET tot 80 Mb/s Voor de woningbouwcorporatie bestaat krimp al lang, maar het gaat geleidelijk en in heel Zeeuws-Vlaanderen. omroep zeeland woensdag 28 april 2010 VLAKE - In een open bus werden pers en andere belang stellenden gisteren door de Vlaketunnel in de A58 gere den. De tunnel ondergaat een grootscheepse renovatie, maar het bijzonderste is wel dat de tunnel straks volle dig door ledlampen zal worden verlicht. Dat is een we reldprimeur. In de noordbuis is het werk inmiddels afge rond en tijdens een 'expertmeeting' werd uitleg gege ven over de verlichting. Die heeft talloze voordelen, on der meer een energiebesparing van 50 procent en meer comfort voor weggebruikers. foto Ronald den Dekker Ervaar het zelf op www.zeelandnet.nl/fast4ward of bel 0113 - 377 770 voor meer informatie. Abonnementen vanaf €14,95 (2Mb/s) KRIMP door René Schrier Wat Kees Reinhoudt, directeur Woon- goed Zeeuws-Vlaan deren, betreft is krimp niet louter een west- Zeeuws-Vlaams fenomeen. Het doet zich in heel Zeeuws-Vlaande- ren voor, met uitzondering van de drie grootste kernen. De dorpen groeien niet meer. Zolang hij bij Woongoed betrok ken is heeft hij al te maken met te ruglopende inwonertallen. Rein houdt: „Vergeet niet, 150 jaar gele den woonden er evenveel mensen in Zeeuws-Vlaanderen als nu." Opmerkelijk is wel, zo blijkt uit de CBS-cijfers waarover Woongoed beschikt, dat het aantal huishou dens niet eens zo erg sterk af neemt. Dat wil niet zeggen dat Reinhoudt en met hem Woon- Meer over krimp 9 Mensen die een vraag willen stel len over krimp in Zeeland kunnen dat doen op het volgende e-mail adres: nieuwsportaalzeeland@zeeuwsebib liotbeek.nl. De site met alle informatie, ook voorzien van eerdere publicaties, over krimp is: www.nieuwsportaal- zeeland.nl Omroep Zeeland radio besteedt vanmiddag tussen 12.30 en 13.00 uur aan dacht aan Krimp in Zee land. Op televisie is in de nieuws uitzending van 18.00 uur aandacht voor dit onderwerp. Omroep Zeeland houdt een ronde tafelgesprek over krimp. Dat ge beurt in het discussieprogramma Zeeuws Diep dat zaterdag 8 mei vanaf 12.10 uur wordt uitgezon den. goed de krimp-problematiek niet serieus nemen. Zo is het beleid van de woningcorporatie wat de woningen betreft: minder en be ter. Waar dat nodig is worden oude woningen gesloopt en wor den er kwalitatief goede woningen teruggezet. Wat woningen betreft heeft Zeeuws-Vlaanderen drie kenmer ken. De woningbouwcorporatie heeft te maken met een hoger leeg standspercentage (ruim 4 procent) dan landelijk (2 procent). De regio kent een vrij hoog percentage ei gen woningbezit. Verder zijn de huizenprijzen er relatief laag, enke le populaire wijken daargelaten. Krimp brengt met zich mee dat Woongoed goed moet kijken naar de soort woningen die ze neerzet. Het zijn de laatste tijd vooral hui zen met voorzieningen (slaapka mer, badkamer) op de begane grond en boven twee slaapkamers. Zo zijn ze geschikt voor ouderen en kunnen ze later ook weer ver huurd worden aan jonge gezin nen, als bijvoorbeeld de slaapka mer beneden bij de woonkamer getrokken wordt. De Woongoed-directeur is het wel eens met suggesties die makelaars eerder in deze rubriek hebben geuit, dat een krimp-situatie een goede gelegenheid is, iets aan de kwaliteit van de woningen te doen. Daar is de corporatie al druk mee bezig. Maar juist door het grote aantal ei gen woningen is dat niet eenvou dig. Particulieren willen daar vaak geen geld in steken. Reinhoudt legt uit dat het beleid ook steeds meer wordt om men sen zo lang mogelijk in de plaats van hun keuze te laten wonen. Als er in zo'n kern geen voorzienin gen zoals winkels zijn, is de wo ningcorporatie bereid op een ande re manier bij te dragen. Zo heeft Woongoed vorig jaar besloten bij te dragen in de verbetering van het openbaar vervoer in Zeeuws- Vlaanderen. Ook wordt in overleg met het doel- groepenvervoer en het vrijwilli- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is een illusie om té denken dat het abdijcomplex in Middelburg ooit C02-neutraal te maken is. Een onderzoeksbureau had vorig jaar nog voorgerekend dat het met een investering van 7,1 miljoen euro kon, maar dat bleek bij nader inzien niet te kloppen. Met een investering van 3,5 ton is het wel mogelijk om bijna tien pro cent van de C02-uitstoot te ver minderen, zegt gedeputeerde Mar ten Wiersma. Dat geld wordt dan in vijftien jaar terugverdiend. „Het is een middeleeuws ge bouw", zegt Wiersma. „Het is on doenlijk om dat fatsoenlijk te isole ren. We hebben nog wel onder zoek laten doen naar geothermie, de mogelijkheid om warmte op twee kilometer diepte uit de bo dem te halen, maar dat gaat in dit deel van Zeeland niet." Wiersma wil onderzoeken of het mogelijk is om restwarmte van in dustrie in het Sloegebied te gebrui ken voor verwarming van panden in Middelburg. „Voor het Schelde- kwartier wordt daar al naar geke ken. Dan moet het toch ook moge lijk zijn om een pijp langs het ka naal te leggen. Ik denk dat het een reële mogelijkheid is om restwarm te van industrie te gebruiken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58