241 zeeland Live televisie pauzeren met Interactieve TV. Zijde, vilt en kant uit Travalje Subiet op zijn plek in het Slijkstraatje Nu inclusief harddisk recorder regioagenda kpn winkel kpn.com 0800 0115 woensdag 28 april 2010 z WOENSDAG 28 APRIL 2010 AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, bil jarten, koersbal, bridge; De Holle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen, nordic walking; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Hof van Axel, 13.30 uur: Familie fancy fair; BRESKENS Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten, soos, rummikub; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen, ANBO koersbal; 20.00 uur: Jaarvergadering dorpsraad; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaartjes ma ken; 14.30 uur: Gymnastiek; HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Bloemschikken; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; HULST De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, aerobic dance; 9.30 uur: Tekenen; 10.30 uur: Fy- sio gym;11.30 uur: Senior diner;13.00 uur: Biljarten, bingo; 14.00 uur: Viva la Musica; 19.00 uur: Bruno Gróning; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.30 uur: AN BO bingo; Den Dullaert, 18.00 uur: Volleybal; 19.00 uur: Zumba; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT Woonzorgcentrum De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW NAMEN De Kouter, 9.30 uur: Computeren; 13.30 uur: Koersbal, kaarten; 16.00 uur: Inloop info over Hedwige polder; OSSENISSE Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dan ce; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, joke ren, rummicub; SAS VAN GENT De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten; SINT JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnas tiek, volksdansen, bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten, jeu de boules, Spaans; 13.30 uur: Kreatieve vorming, schieting; Café Ambiance, 13.30 uur: Kaarten; SLUISKIL Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten da mes, gymnastiek, volksdansen; TERNEUZEN De Veste, 9.15 uur: Volksdansen; 9.30 uur: Jeu de boules;13.00 uur: Biljarten; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; De Kameleon, 14.00 uur: Kinderclub 4 t/m 7 jaar;15.00 uur: jeugdcentrum Meet- point; 19.30 - 22.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 jaar; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; Ter Schorre, 14.00 uur: Workshop schilde ren; Parking de Vliegende Vaart, 13.00 uur: KN VB straatvoetbal; Rivierenhuis, 13.30 uur; Contact - inloop middag stomadragers; VOGELWAARDE Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; sens en lappen prijken, prachtige oefenrollen en sierlijk gekantklos- te mutsen wekken bewondering bij de beschouwers. Maar het werk gaat vaak pas echt leven als de ont staansgeschiedenis wordt verteld. Zoals het verhaal van een prachti ge pronklap uit de Tweede Wereld oorlog. Gemaakt door een meisje van een jaar of dertien, veertien, dat coupeuse wilde worden. Ze moest daarom een echte proeve van bekwaamheid laten zien, maar kon door oorlogsschaarste niet aan een geschikte lap komen. Haar vader, een spoorwegwerker, zat ondergedoken. Dus tornde de coupeuse in spe zijn uniform uit el kaar om een prachtige - vol met kleurige vogels, bloemen en sierlet ters geborduurde - pronklap te ma ken. In een vitrine is ook te zien hoe speldenkussens, en deurkloppers vrolijke versierse len ter viering van een geboorte werden. Een kussentje met hon derden in de vorm van letters ge prikte spelden verwelkomt een ba by. En een met stof beklede deurklopper zorgde er niet alleen voor dat de baby niet telkens wak ker werd als er iemand aan de deur was, maar liet ook zien of er een jongetje of een meisje was ge boren. Moerland: „Bovendien was zo'n klopper voor deurwaarders en belastinginspecteurs een teken dat ze de bewoners van het huis een tijdje met rust moesten laten." Op de markt in de Slijkstraat zijn zaterdag van 10 tot 16 uur allerlei textielproducten te koop. Door deelname aan workshops kunnen belangstellenden zelf technieken onder de knie krijgen. Ook café De Drie Koningen en herberg De Natte Pij tonen merklappen. door René Hoonhorst Travalje Subiet heeft een echte smederij om een aantal karweitjes profes sioneel af te kunnen werken. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst De vestiging in de Slijk straat, midden tussen het Vlaemsch Erfgoed, zorgt er voor dat Travalje Subiet niet snel gebrek aan werk heeft. De cliënten kunnen altijd een handje toesteken bij het opzetten van marktkramen, het sorteren van boeken of tal van andere kar weitjes in het historische museum straatje in Groede. „En ons bedrijf zorgt dat er altijd wat leven in de straat is", zegt Jan Louwerse van de kleinschalige zorgonderne- ming. Travalje Subiet werd door Frieda Kas en Joost Ruytenburg opgezet als arbeidstrainingsbedrijf: dat laat mensen doorstromen naar het reguliere bedrijfsleven of de so ciale werkvoorziening of geeft ze zinvolle dagbesteding. De dagbeste- dingspoot is flink gegroeid en biedt mensen die niet (meer) aan het arbeidsproces kunnen deelne men allerlei individuele program ma's. Twee nieuwe vennoten, Jaap Flohil en Jan Louwerse, maken het mede mogelijk dat Travalje Subiet nu ook op Walcheren actiefis. Travalje Subiet ontwikkelde de af gelopen vijf jaar een methodiek, waarbij 'mensen op heldere en prettige manier ontdekken wat ze willen en kunnen'. Het bedrijfje viert morgen het eerste lustrum met een feestelijke middag, waar bij 'jubileumbier' van de museum brouwerij wordt geschonken. Op het eerste gezicht mag de Cadzandse klederdracht er so ber uitzien, ze is dat zeker niet. „Mensen zien zwart als sober, maar zwart was de duurste kleur om stof in te laten verven. De Cad zandse was echt een rijke dracht, zeker de zondagse kledij van de da mes. In de rokken zat onder meer zijde en merinowol verwerkt en daar bovenop droegen ze een kan ten schortje", weet Els Moerland, één van de organisatoren van de textielexpositie Altehoare. Altehoare(n) is niet alleen dialect voor 'alles te samen', maar hoarn is ook garen in het Zeeuws- Vlaams. „Het borduurwerk (hoam) houdt als het ware het tex- tielwerk bij elkaar", meldt de flyer voor de tentoonstelling in de Lu therse kerk van Groede. Op de ex positie in de kerk is het puikje te zien van de collectie van het Vlaemsche Erfgoed (de 'museum straat' Slijkstraat in Groede). De tentoonstelling opende begin deze maand en is nog tot het eind van het seizoen (6 november) te bezoe ken. Het Vlaemsche Erfgoed houdt komende zaterdag een tex tielmarkt. Demonstraties van on der meer weven, spinnen, kant klossen, borduren en vilten moe ten velen naar de markt trekken én mensen nieuwsgierig maken naar de rijke collectie pronkrollen, merklappen en kledingstukken (onder meer jakken, schortjes, kap jes en ondergoed) uit de vorige eeuw. De textielverzameling maakt op zichzelf al indruk. Sierlijke, haast gekalligrafeerde letters die op kus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56