4 'We doen het echt niet om te pesten' 'W T©0S 4\ nnenland ONTDEK... Werk leidt jaarlijks tot ruim 3000 doden PW raakt opnieuw kandidaat kwijt MEIVAKANTIE 'Luxeprobleem' of niet, feit is dat veel ouders zich ergeren aan het gebrek aan overleg tussen basis- en middelbare scholen over de lengte van de meivakantie. Meer dan in 2009 woensdag 28 april 2010 de muóical c lary cPópphïë. Ga voor meer informatie, data en voorwaarden naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo. iöfce gaat nét even verder 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.nl den haag - Elk jaar sterven in Ne derland minstens 3000 mensen door hun werk. Kanker door che mische stcflfen of asbest is met 1350 sterfgevallen de voornaamste doodsoorzaak, gevolgd door hart en vaatziekten die ontstaan door een veel te hoge werkdruk. Hier door vallen jaarlijks 825 doden. Dat leert onderzoek van het Neder lands Centrum voor Beroepsziek ten (NCvB) op verzoek van de FNV. Volgens het onderzoek lei den longaandoeningen jaarlijks tot 570 doden en infectieziekten, waar van Cf-koorts de nieuwste variant is, tot vijftig doden. Voorts zijn er jaarlijks naar schatting tweehon derd miskramen te wijten aan het feit dat de ouders hebben gewerkt met chemische stoffen. Het aantal arbeidsongevallen met dodelijke afloop schommelt rond de honderd. Vakanties van basis- en voortgezet onderwijs lopen vaak niet parallel. Vooral de meivakantie leidt tot erger nis bij ouders met kinderen op beide schoolsoorten. e hebben een probleem", ver zucht Henk uit Amsterdam. Hij en zijn vrouw hebben drie kinde ren. De oudste twee zitten op de middelbare school, de jongste op de basisschool. Én ze hebben een huisje in Frankrijk. Toen bekend werd dat de jongste vanaf Koninginnedag dit jaar twee weken vrij heeft, maakten ze in Frankrijk voor deze periode gelijk afspraken met werklieden voor de verbouw van hun huisje. Ze gingen er voetstoots van uit dat de twee oudsten óók twee weken vakantie zouden hebben. Dat was immers vorig jaar ook het geval, en bovendien valt Hemelvaartsdag dit jaar in de tweede week van mei. Pas kortgeleden kwamen ze er ach ter dat de oudste twee alleen de eerste week volledig vrij hebben, dan drie dagen naar school moe ten en vervolgens wegens Hemel vaartsdag weer twee dagen vrij hebben. Henk en zijn vrouw zijn er nog niet uit of ze de werklieden in Frankrijk zullen afzeggen, of de leerplichtwet aan hun laars gaan lappen. Hij is in elk geval pissig: „De scholen doen maar wat. Kun nen ze dat niet beter op elkaar af stemmen?" Op het Baarnsch Lyceum heeft conrector Marga Riel elk jaar weer te maken met 'aardig wat wreveli ge mailtjes en telefoontjes' van ouders die hun vakantieplannen in de war gestuurd zien. En dit jaar is de irritatie nog wat groter, vanwege die drie dagen voor Hemelvaartsdag. „Het lijkt misschien wat flauw om ze die da gen naar school te laten komen, maar we doen het echt niet om te pesten." Riel wijst erop dat van de zestig vrije dagen die een school voor voortgezet onderwijs mag verge ven, het overgrote deel al vastligt en er geen ruimte over is om in mei nog wat extra dagen te verge ven. „Basisscholen hebben 's zo mers een week minder vakantie en iets meer ruimte." Bovendien beginnen de landelijke examens half mei, en is het niet goed als de examenkandidaten de Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) gaan 3,25 miljoen Neder landers in de eerste twee weken van mei op vakantie. Dat is weer meer dan vorig jaar, maar iets min der dan het topjaar 2008 toen 3,5 miljoen mensen er op uittrokken. Sinds de meivakantie eind vorige eeuw de paasvakantie verving, steeg het aantal vakantiegangers tot 2008 continu. De dip vorig jaar (3 miljoen) wordt toegeschreven aan de economische crisis. Dat een groot deel van de bedrij vigheid de komende twee weken stil ligt, scheelt volgens het Cen traal Planbureau geen economi sche groei of productiviteit. Als werknemers de dagen nu niet vrij nemen, versnipperen zij die dagen wel een andere keer, stelt het CPB. twee weken daarvoor in het ge heel niet op school zijn geweest, zegt ze. Beleidsmedewerker Ton Gelmers van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) wijst erop dat de ruimte om vrij te geven ook is verminderd door de discussie van de afgelopen jaren dat scholen te weinig les zouden geven. „Sinds dien wordt er door de inspectie strenger gecontroleerd of het aan tal uren wel gehaald wordt." Volgens Directeur Werner van Katwijk van de christelijke ouder organisatie Ouders en Coo ont breekt op regionaal en plaatselijk niveau vaak de regie bij de plan ning van de meivakantie „Dat moet in een vroeg stadium wor den gecoördineerd, en komen ba- sis- en voortgezet onderwijs er niet uit, dan zou je kunnen naden ken over het aanstellen van een ge meentelijke bemiddelaar." Gelmers wil het probleem graag in het juiste perspectief plaatsen. „Ik snap de ergernissen, maar het gaat om een paar extra vrije dagen meer of minder, op de alleszins ruime hoeveelheid vakantiedagen die er zijn. Want het is natuurlijk wél een luxeprobleem." Voorzitter Carry Roozemond van de landelijke vereniging van Leer plichtambtenaren Ingrado wil dat speciale commissies per stad gaan proberen slimme afspraken tussen de scholen voor elkaar te krijgen. En als dat niet lukt, moeten ouders dat op tijd te horen krijgen. „Dan is dat prima uit te leggen. Nu komt het geregeld voor dat ouders al geboekt hebben en er daarna pas achter komen dat ze fout zitten. En ja, dan worden ze boos." En dan neemt ook het onge oorloofd luxeverzuim toe, waar Roozemonds leerplichtambtena ren tegen strijden. PAUL KUSTERS den haag - De lijst van de PW telt weer een kandidaat-Kamerlid minder. Arjan Brogt, de oorspron kelijke nummer 34, is gisteren van de kandidatenlijst op www.pvv.nl afgevoerd. Op de site werd daarvoor geen ver klaring gegeven. Partijleider Wil- ders was niet bereikbaar voor com mentaar. Brogt zelf stelt dat hij is opgestapt doordat de media-aandacht 'door een stel gefrustreerde linkse activis ten mij en de partij de PW geen goed doet'. Gezien zijn relatief lage plek op de lijst wil hij zich 'ten vol le focussen op de business'. De 27-jarige ondernemer raakte kort na de presentatie in opspraak. Als student economie zou hij in het academisch jaar 2003-2004 de Centrale Studentenraad en de fa cultaire studentenraad hebben ge zeten. Maandelijks kreeg hij een vergoeding, maar Brogt zou zijn ge zicht nooit op bijeenkomsten heb ben laten zien. Later zou de rech ter er aan te pas zijn gekomen om hem de opgestreken 1500 euro be- stuursbeurs terug te laten betalen. Brogt werd tot gisteren op de PW-site geafficheerd als de an- ti-rekeningrijden-kandidaat. 'Hij ergert zich dood aan de files en vindt dat de overheid extra we gen moet aanleggen. Rekeningrij den is geen oplossing.' Brogt is het derde kandidaat-Ka merlid dat het veld ruimt. Eerder stapte Mellony van Hemert, de nummer 9, op. Officieel omdat ze ziek is. Van Hemert bleek echter een boek te hebben geschreven over de moord op 'het meisje van Nulde'. Dat was haar nichtje, beweerde ze. De uitgever twijfelde aan het waar heidsgehalte en heeft Mijn familie nooit gepubliceerd. Afgelopen weekeinde meldde de beoogde nummer 5, Gidi Markus- zower, niet langer beschikbaar te zijn. Hij raakte in opspraak, omdat hij in 2008 werd gearresteerd om dat hij met een wapen op zak de viering van 60 jaar Israël bijwoon de. Gisteren bleek dat de rechtbank de strafzaak tegen Geert Wilders van af 4 oktober voortzet. De PW-voorman wordt vervolgd voor haatzaaien, aanzetten tot dis criminatie en groepsbelediging. Bezoek nu de nieuwe magische Broadway hitmusical in het Circustheater in Scheveningen. Voorstellingen op diverse data. Prijs is inclusief busvervoer en zitplaats 1e of 2e rang. Opstapplaatsen bij u in de regio! PVV IS WEER EEN KANÖIÖAAT KWIJT ...waarschijnlijk, seen énkele KANCslbAAT meer now®.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4