241 eland 'Een paar kinderen in huis is zo leuk, Zeelt en voorn terug in Zierikzeese gracht kpn KINDEROPVANG Zeeuwse kinderopvangbedrijven spelen snel in op nieuwe eisen van de Wet Kinderopvang woensdag 28 april 2010 Beroepsvisser Peter Kooistra uit Tholen zet vis terug in de zoete gracht. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Ze hebben al een hele reis achter de rug. In Duitsland ge kweekt, naar een handelaar ge bracht in België en van daaruit naar de gracht van Zierikzee. Zes tig kilo zeelt is gistermiddag uitge zet in de gracht. Onder toeziend oog van een blauwe reiger kregen de vissen hun vrijheid terug van beroepsvisser Peter Kooistra uit Tholen. Naast palingvissen houdt hij 'zich bezig met visserijonder- zoek, onder meer in opdracht van het waterschap. De vis is uitgezet nadat vorig jaar de gracht is uitge baggerd. Naast zeelt is ook voorn uitgezet en binnenkort volgt nog 40 kilo kolblei. „En snoek om de visstand in toom te houden", zegt Kooistra. Er is voor zeelt gekozen omdat de ze vis de bodem niet omwoelt en het water daardoor helderder blijft. Bovendien kan zeelt goed overleven in water met minder zuurstof door Eugène Verstraeten en Ton van den Nouweland Zo'n tweehonderd gastou ders hebben gisteravond in Terneuzen als eersten in Zeeland hun diploma gekregen. Daarmee voldoen ze aan de nieuwe eisen van de Wet Kin deropvang en kunnen ze ingeschre ven worden in het gemeentelijk re gister kinderopvang. Dat betekent ook dat ouders die gebruikmaken van de diensten van de betreffen de gastouder, de kosten deels terug kunnen krijgen via de Belasting dienst. Ouders die hun kind achterlaten bij een gediplomeerd gastouder, kunnen erop rekenen dat die aan alle kwaliteitseisen voldoet. En dat zijn er nogal wat. Want behalve een theorietoets, komt ook iemand drie uur lang thuis kijken hoe je het doet, moet je een werkboek maken en een test Nederlands afleggen. „Dus dat is best wel moeilijk. Dat je een luier kunt verschonen, dat geloven we wel. De opleiding houdt echt veel meer in dan je denkt", zegt Ronaut den Hollan der van het ROC Westerschelde, dat sinds november zo'n driehon derd gastouders uit Zeeland en West-Brabant klaarstoomt voor hun diploma. Van de 230 cursisten komen er maar twee uit Schouwen-Duive- land. Zij werken voor Kinderop vang De Bevelanden. De kandidaten mogen een jaar doen over de cursus. De gastou ders die gisteren hun diploma kre gen uitgereikt, hebben het snel ge daan. „De meesten werken al jaren als gastouder en voor hen is het vaak een 'oh ja' effect. Want veel din gen weet je al, maar ze worden nog eens op een rijtje gezet." Den Hollander schat in dat sinds het begin van de cursus zo'n vijf procent is afgehaakt. „Die stoppen dus ook als gastouder." Opmerkelijk in Zeeland is dat de meeste gastouders de leeftijd tus sen de 40 en 45 jaar hebben. „In de Randstad bestaat zo'n veer tig procent uit opa's en oma's. Daar is geen echte verklaring voor. De familie-opvang zit hier vermoe delijk meer in het vtijwilligerscir- cuit." Hoewel je bij gastouders vooral denkt aan vrouwen doet in Zee land ook een aantal mannen mee aan de cursus. De minimumleef tijd is overigens 23 jaar. „Maar zul ke jonge mensen hebben we er niet bij. Het zijn meestal toch men sen van wie de kinderen wat ouder zijn en op school zitten." Den Hollander prijst de Zeeuwse bedrijven voor kinderopvang voor de snelheid waarmee die zijn inge sprongen op de veranderde wetge ving. „De grote landelijke bedrij ven bijvoorbeeld moeten nu nog starten met de opleiding van hun gastouders. Hier zijn ze heel actief naar hun gastouders toe om alles zo snel mogelijk te regelen. Dat is ook voor ons als ROC spannend, want dat betekent dat we snel moeten acteren om de opvangbe drijven te bedienen." Het eerste diploma is gisteravond op het ROC in Terneuzen uitge reikt door gedeputeerde Harry van Waveren. Voor de kinderen die meekomen met hun (gast)ouders was er een entertainmentprogram- ma. De cursus was hartstikke ge zellig hoor," zegt Marja Steenhard (49) uit Zierik zee. „Maar ik ben zelf moeder van drie kinderen en mijn interesse ligt in de kinderopvang. Dus het meeste wat er werd verteld, wist ik eigenlijk al." Nieuw voor Steenhard was het ma- kpn winkel kpn.com 0800 0115 sluit je aan Gediplomeerd gastouder Marja Steenhard uit Zierikzee: „Veel dingen uit de opleiding wist ik als moeder natuurlijk al, maar het maken van een stappenplan was nieuw voor me." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44