Museum showt vorstin mode Emma Crebolder neemt lezer vooral mee naar Raadselland Kunstenaars aan de slag met roze KONINGINNEDAG Streekdrachten gecombineerd met creaties van topontwerpers UIT-AGENDA Emma Crebolder Modeshow van het Zeeuws Museum. foto Anda van Riet MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg grijpt het ko ninklijk bezoek van vrijdag aan om zijn eigentijdse presentatie van de Zeeuwse klederdracht landelijk onder de aandacht te brengen. Ko ningin Beatrix met haar gevolg woont even na twaalf uur op het Abdijplein een modeshow bij, waaraan topontwerpers en diverse modellen meewerken. Het museum heeft een naam opge bouwd in het combineren van de traditionele Zeeuwse streekdrach- MIDDELBURG - Tijdens de kunst- en cultuurroute in Middelburg wordt zondag een openluchtschilderdag gehouden. 25 Amateurkunstenaars gaan in het centrum aan de slag. Het thema is roze, met het oog op de komst van de Giro d'ltalia. Alle werken worden komende week in etalages in de binnenstad getoond. Een jury beoordeelt ze. Een compleet overzicht van het theater-, podium- en bioscoopaan bod staat op: www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie ten met creaties van hedendaagse ontwerpers. Vrijdag worden kle dingstukken van onder anderen Jan Taminiau, Bas Kosters, Erik Verdonck, Victor de Bie en de uit Zeeland afkomstige Lidewij Cors- tiaans getoond. De oude en nieu we creaties worden gedragen door diverse modellen, onder wie Da- niëlle Bubberman (winnaar van Holland's Got Talent in 2008) en Pascalle Paerel, danseres van Het Nationale Ballet. De modeshow wordt door Karina Leijnse van het Zeeuws Museum vormgegeven. De studio van Vic tor de Bie scoutte de deelnemende modellen. Annechien Petiet en Bobby Renooij van De School van Mieke Petiet verzorgen de haarsty- ling en visagie. Alle vrouwelijke modellen op de catwalk hebben het kapsel van ko ningin Beatrix, waaraan op inge nieuze wijze een Zeeuwse hoofd kap van echt haar is vastgemaakt. De show wordt begeleid door de dj's Menr. Broekjevol (Bas Kosters) 8c Mevr. Blousjevol (Shirley Hart). Het Zeeuws Museum heeft de afge lopen jaren al diverse tentoonstel lingen, modeshows en publicaties gewijd aan het modeverleden van de provincie. Regelmatig komen modeontwerpers en -academiestu denten naar Middelburg om zich te laten inspireren door de collec tie. Momenteel is in het museum de expositie ModeMetMonique te zien, waarin ontwerpster Moni que van Heist haar kleding combi neert met de Zeeuwse dracht. NHMSBHMMH door Mario Molegraaf In een van de gedichten uit haar nieuwe bundel Vergeten spreekt Emma Crebolder haar tong toe: Tong, jij bent bij mij van velum tot labium Nu de aansturing soms hapert probeer je de richting te proeven van het ontglipte. Zo is het precies. Ik weet het maar al te goed, laatst zijn mijn ver standskiezen verwijderd, met veel boren, tangen en zagen. Sindsdien glijdt mijn tong steeds naar de leeg te. Al deze gedichten gaan over le ge plekken, gaten in het geheugen om precies te zijn, woorden en na men die ons ontschieten. De weg kwijt in je eigen hersenen - ieder heeft eigen trucs om dan de weg weer terug te vinden. Voor Emma Crebolder, in 1942 geboren in Sint Jansteen in Zeeuws-Vlaan- POEZIE Dichtbundel Emma Crebolder: Vergeten. 56 pagina's €14,90 Uitgeverij Nieuw Amsterdam deren maar nu wonend in Maas tricht, is dat de poëzie. Volgens haar komen gedichten van een plaats 'waar iemand ritmes/ koos en toonval tegen het verbeuren/ en ver strooien.' Ze wil de verloren term, de ver dwenen naam terugroepen, want 'er hoort een woord omheen dat zit als/een condoom, strak.' Die laatste prikkelende vergelij king maakt duidelijk dat in deze bundel ondanks het strikte pro gram het speelse detail en de per soonlijke kleur een mooie bijrol spelen. Ze verklapt het gezochte woord niet. De gedichten hebben zelfs in plaats van een titel een aantal puntjes. Elke punt staat voor één lettergreep. Een hele bundel in de ze stijl: iets met zwarte vruchten, een kronkelbast en drie lettergre pen. Of: rood poeder uit een wor telkern, twee lettergrepen. Dat is, denk ik, meekrap, een vroeger in Zeeland veel verbouwd gewas. Er zijn meer verwijzingen naar haar land van herkomst, maar de dichte res neemt ons vooral mee naar Raadselland. Ze maakt het de lezer niet eenvoudig: Wat moet ik je geven om je aan mij uit te lenen? Deftig ben je van naam, met vier lettergrepen. Poëzie als puzzel, zo'n tergend moeilijke. Dit boek van Emma Cre bolder had een andere naam ver diend: Breinbreker. www.emmacrebolder.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15