io expo D China opent vrijdag de poorten van Ex po 2010, de wereld tentoonstelling in Sjanghai. Alle re cords worden gebro ken op dit spekta kel. De Expo mag niemand ontgaan. woensdag 28 april 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl muil' in; in'iiiiiiiinit'i i'iuiwiIiiiiihhii Mia'iiiii'Miianiiin. ^hi ui W' i' imiwii iiiiiiiiyiiiiihi'anniiBuiiWimMinMJiii ihhi*iiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiijiiwh in iiiiiiiiiiiiiiimtwi^itiwwrwffim<gg^iTriiifiTriWWiOTii^iVMUfiiTimBKsawwiaw«''"pgW'WMM China wil vooral zichzelf door Remko Tanis Waren wereld tentoonstel lingen ooit ex posities waar op landen bij eenkwamen om elkaar hun nieuwste uitvindin gen, zoals de tv en het ijscohoorn tje, te laten zien, China wil voor goed een eind maken aan dat ouder wetse imago. Na de Olympische Spelen van 2008 in Peking, staat het land in de start blokken om het tweede bedrijf op te voeren van zijn grootse entree op het wereldtoneel: Expo 2010 in Sjanghai. Het moet grootser wor den dan welke tentoonstelling ook. En de wereld komt. Een recordaan tal landen doet mee aan de Expo: 192. Daarvan hebben er veertig mil joenen uitgegeven om een eigen pa viljoen te bouwen, het ene nog spectaculairder dan het andere. Het Nederlands paviljoen 'Happy Street' kost twintig miljoen euro. Daarnaast zijn er nog dertig pavil joens van bedrijven en internationa le organisaties als de VN en het Ro de Kruis. China verwacht gastheer te zijn voor meer dan honderd staatshoof den en regeringsleiders in het half jaar van de Expo. Er worden min stens zeventig miljoen bezoekers verwacht, van wie zo'n vier mil joen uit het buitenland. De populairste blogger van China en inwoner van Sjanghai, Han Han, schreef vorige week treffend: 'Het gaat er niet om wat het voor China betekent om voor het eerst een we reldtentoonstelling te organiseren, maar wat het voor het fenomeen 'expo' betekent dat het nu in China plaatsvindt'. Hij heeft gelijk. China reanimeert het fenomeen door er het grootste evenement van te maken dat ooit is georganiseerd. De organisatie kostte China 40 miljard euro. Daarvoor zijn zes metrolijnen aangelegd, is een luchthaven vier keer groter ge maakt, zijn alle straten opnieuw ge asfalteerd en zijn alle gebouwen, prullenbakken en bruggen op nieuw in de verf gezet. Overigens heeft de Expo ook een duistere kant: achttienduizend gezinnen moesten gedwongen hun huis verla ten om ruimte te maken voor de tentoonstelling. De afgelopen dagen waren nog even spannend voor de organisatie. Tijdens een proef kon de metro de grote toestroom van bezoekers niet aan, waren er lange wachtrijen voor de ingang en werkte het registratie systeem niet goed. De Expo opent vrijdagavond met een ceremonie waarbij 126.000 vuurpijlen door de lucht zullen schieten. In de meeste paviljoens presenteren landen en bedrijven zich met films, muziek, eten en an dere manieren om de massa's te ver maken. Frankrijk vliegt sterrenchefs in om in het paviljoen te koken. De nemarken heeft de Zeemeermin uit Kopenhagen voor zes maanden naar Sjanghai verscheept. Veel paviljoens kennen een vip ruimte waar zaken gedaan moeten worden. Expo 2010 biedt een onge kende mogelijkheid om jezelf te pre senteren aan de snelst groeiende economie ter wereld met 1,3 miljard potentiële klanten. Het centrale thema van deze wereld tentoonstelling is 'Better City, Bet ter Life'. Overal moet te zien zijn hoe met duurzame oplossingen ste den in de toekomst leefbaar kun nen blijven, zelfs als de bevolking ervan maar blijft groeien. Tegelijk is de Expo vooral een pretpark, waar bezoekers met spectaculaire attrac ties of unieke rarigheden uit de deel nemende landen worden vermaakt. Er wordt al druk gepraat over de pa viljoens van China, Groot-Brittan- nië, België, Japan en Saoedi-Arabië. Veruit het grootste paviljoen van de Expo is dat van China. Een omge keerde, scharlakenrode piramide van 63 meter hoog, waarin de Chi nezen beloven de oude wijsheden te laten zien die ze gebruiken bij de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10