buitenland 9 Kaczynski wil broer als Pools leider opvolgen Gevechten in zuiden van Sudan laaien op Navo-baas wil minder tanks en vliegtuigen Robots moeten olieiek voor kust VS dichten Seksmoord op Turkse peuter 73 jaar na bombardement Guernica dinsdag 27 april 2010 GUERNICA - Een inwoner van Baskenland loopt in het stadje Guernica langs de lijst met honderden namen van de slachtoffers van het bombardement tijdens de Spaanse burgeroorlog. Tal van mensen verzamelden zich gisteren bij het monument om te gedenken dat het WARSCHAU - Jaroslaw Kaczynski wil de nieuwe president van Polen worden. Hij is de eeneiige twee lingbroer van president Lech Kac zynski, die ruim twee weken gele den omkwam bij een vliegramp in het westen van Rusland. De con servatieve en eurosceptische partij Recht en Gerechtigheid (PiS) heeft de 6o-jarige Jaroslaw Kac zynski gisteren voorgedragen als presidentskandidaat. De gebroeders Kaczynski leidden van juni 2006 tot november 2007 samen de regering van Polen, Lech als president en Jaroslaw als pre mier. Onder het duo werden de verhoudingen van Polen met buur land Duitsland, met Rusland en met de Europese Unie zwaar be last. Na een verkiezingsnederlaag moest Jaroslaw plaatsmaken voor de huidige minister-president Do nald Tusk. De presidentsverkiezingen ston den oorspronkelijk gepland voor dit najaar. Lech Kaczynski zou daarin voor een nieuwe termijn gaan, ondanks zijn impopulariteit in de peilingen. Óp 10 april kwam de president echter om door een vliegtuigcrash bij de West-Russi sche stad Smolensk. De ramp kost te ook aan tientallen andere hoog waardigheidsbekleders het leven. Onder hen was de presidentskan didaat van de derde partij van het land, de sociaaldemocraat Jerzy Sz- majdzinski. Vanwege de dood van het staats hoofd werden de presidentsverkie zingen vervroegd naar 20 juni. Als geen van de kandidaten dan meer dan de helft van de stemmen krijgt, wordt op 4 juli een tweede ronde gehouden. Jaroslaw Kaczynski liet weten dat hij de koers van zijn overleden broer wil voortzetten. Het is ech ter de vraag of hij kans maakt om staatshoofd te worden. In de opi niepeilingen ligt hij ver achter op waarnemend president Bronislaw Komorowski, de kandidaat van het rechts-liberale Burgerplatform. Sinds de dood van president Kac zynski is zijn partij, de PiS, echter flink gestegen in de peilingen. Vol gens waarnemers gokken de con servatieven dan ook op een 'mede- lijdenbonus' voor Jaroslaw Kac zynski. Condor-legioen van de Luftwaffe, dat het leger van ge neraal Franco steunde, op 26 april 1937 de binnenstad van Guernica wegvaagde. Het was een van de eerste grote terreurbombardementen in de geschiedenis. foto Alvaro Barrientos/AP KHARTOEM - In het zuiden van Dar- für is de strijd tussen Arabische no maden en soldaten van het zuide lijke Sudanese Volksbevrijdingsle ger (SPLA) weer opgelaaid. Bij ge vechten de afgelopen dagen zijn volgens Abdullah Massar, een advi seur van president Omar al-Bashir, meer dan vijftig nomaden gedood. Hij sprak gisteren van intimidatie van de nomaden in de streek Bal- bala door het SPLA. „Dit is een le ger met moderne wapens dat vecht tegen nomaden die hun vee in het gebied laten grazen", zei hij. Het SPLA gaf geen commentaar. Massar zei dat de spanningen al twee jaar oplopen, doordat het zui delijke leger zijn gezag over de ge bieden probeert te vestigen. Het zuiden van Sudan maakt zich op voor een referendum volgend jaar over afscheiding. Een pro bleem is dat het niet helemaal dui delijk is waarde grens tussen noord en zuid loopt. Het referendum is onderdeel van een vredesakkoord uit 2005 dat een einde maakte aan ruim twin tig jaar burgeroorlog. Volgens dat akkoord mocht het zuiden over een eigen leger beschikken, het SPLA. President Omar Hassan al-Bashir heeft zoals verwacht de verkiezin gen in Sudan gewonnen met 68 procent van de stemmen. Dat heeft een functionaris van de na tionale kiescommissie gisteren la ten weten. Sudans eerste presidents- en parle mentsverkiezingen met meerdere partijen in 24 jaar werden van 11 tot en met 15 april gehouden. Tij dens de verkiezingen was sprake van ernstige tekortkomingen. De meeste oppositiekandidaten had den zich teruggetrokken. BRUSSEL - De Navo-landen moeten eens goed nadenken over de wijze waarop ze hun defensiegeld uitge ven. Ze doen er goed aan nog be ter samen te werken en minder na tionale trots te vertonen bij defen sieaankopen. Dat zei secretaris-ge neraal Anders Fogh Rasmussen gis teren tijdens een toespraak bij een Belgische militaire hogeschool. „Als ik kijk naar onze uitgebreide inventaris aan tanks en gevechts vliegtuigen ben ik ervan overtuigd dat we ze niet allemaal nodig heb ben", aldus Rasmussen. Tijdens een bijeenkomst met de Europese ministers van Buiten landse Zaken in Luxemburg be pleitte hij er gisteren voor dat de Europese Unie en de Navo beter zullen samenwerken bij het trai nen van politieagenten in Afgha nistan. De Navo en de EU leiden allebei Afghaanse politieagenten op, maar in afzonderlijke missies. Beide organisaties kampen boven dien met een gebrek aan trainers. Zo heeft alleen al de Navo behoef te aan 450 politietrainers, zei Ras mussen. Het trainen van lokale politieagen ten wordt steeds belangrijker, om dat de Navo dit jaar wil beginnen met de overdracht van de macht. De Afghaanse politie moet dan zelf de orde kunnen handhaven. ISTANBUL - Turkije is gisteren he vig geschrokken van berichten in de media over een seksmoord op een 3-jarig meisje. Acht jonge scho lieren ontvoerden het kind om haar daarna te verkrachten en te vermoorden. De politie in de stad Pervari in de provincie Siirtop ver richtte een jaar lang onderzoek naar de zaak. De jongens van 13 en 14 jaar pers ten eerst een medeleerlinge af van wie zij naaktfoto's hadden ge maakt. Zij eisten van haar dat ze met kleine kinderen op de prop pen moest komen. Eerst leverde het meisje een 2-jarig neefje, daar na gaf ze een 3-jarige nichtje aan de jongens. Het jongetje overleefde het seksueel misbruik. Hij werd in een bos aangetroffen. NEW ORLEANS - Olieproducent BP probeert met een soort robots het olieiek te dichten in de Golf van Mexico. De op afstand bestuurba re, kleine onderzeeërs zijn niet eer der op deze manier ingezet, aldus Doug Suttles van BP gisteren. Het olieiek ontstond vorige week dinsdag nadat zich een explosie voordeed op het Deepwater Hori zon booreiland. Dat gevaarte, onge veer zo groot als een voetbalveld, verdween enige tijd daarna in de golven. Sindsdien worden elf me dewerkers van het eiland vermist. Inmiddels is een olievlek van 1.550 vierkante kilometer ontstaan. Het merendeel van deze vlek is slechts een dun laagje, maar toch wordt gesproken van een zeer ernstige vervuiling. De robots moeten een zogeheten blowout preventer repareren. Dat onderdeel had ervoor moeten zor gen dat een eventuele lekkage on der water bij de bron direct zou worden gedicht, maar werkte niet. Als het niet lukt om dit onderdeel te herstellen, kan het volgens Sutt les nog wel twee tot drie maanden duren voor het lek kan worden ge dicht. In de tussentijd zou er nog meer olie in zee terechtkomen. Geschat wordt dat dagelijks zo'n 160.000 li ter olie de zee instroomt. Diez Ynguanzo, Julio Epailly Howard, Raymond Escalada Rey, Emilio Esteve Magrané, José Estévez Martin, Manuel Estévez Santos, Saturnino Estrada Castella, Joan Fernandez Carmena, Marcelino Fernandez Diaz, Antonio Fernandez Fernandez, Vicente Fernandez Garcia, Andrés Fernandez Garcia, Gumersindo Fernandez Garcia, Jesus Fernandez Garcia, Virgilio Fernandez Gomez, Benito Fernandez Gonzólez, Manuel Fernandez Icaza, Constantino Fernandez Menéndez, Antonio Ferrer López, Ramón Fiol Rivas, Miquet Flores Garcia, Adrian Flores López, Gumersindo Fombelia Sanchez, Ramiro Fortea Gracia, Gregorio Gabarró Capons, Ramón Gabicaldecoa Idarra, Martin Galdón Blazquez, Juan Garcia Acebal, José Antonio Garcia Alvarez, Paulo Garcia Alvarez. Marcelino Garcia Buendia, Emiiio Garcia Carveio, José Garcia Garcia, Garcia Pérez Portillo, Ramon Pérez Trueba, Cesarec Pernia Garcia, Antonio Pevida Ordiales, Fide! Picanol Faisal, Josep Pico Leal, Silvestre Pino Palacios, Faustinc Pizueta Pérez, Delf-n Pia Domingo, C3rmeio Plana Serrrano. Cipnai Portella Xufré, Joan Prat Brut, José Pujadal Juanola, Joan Quintana Sola, Ramón Rafael Acosta, Enrique Regueiro Cadaviz, Mar Riera Alvarez, Manuel Riera Closa, Jesus Rio Huguet, José Rivera Garcia, José Rivera SastrerLuis Robles Montoya, Antos Rodriguez Alcaide, Avt Rodriguez Dasilva, Jos Rodriguez Suarez, Mai Rojas Ruiz, Antonio Rosalen Villalba, Rafae Rovira Vendrell, Saivac Ruas Lazaro, Miguel Ruiz Alonso, Diego Ruiz Fernandez, Anton Sanchez Garcia. Saiva Sónchez Muriiz. Angei Sanchez Naveira, Frar Sónchez Quintana!, Ju Sanchez Urquijo, Jose Santobefia Lascurain, Gé Cabanes, Fr< Martinez, Nerrx Siiva Trihanes, Alejanc Simo Ayza, Antonio Sobrino Rivas, Tomés Sole Nin, Agüstj Suórez Alvarez, Isaac Suórez Certa, Ramftn Suérez Garcia, Daniel Suarez Riestra, José f Suórez Suarez, Baltas Taramun Grillo, Rafael Tejada Francia, Laure: Tinconet Collell, Joan Toro Montesinos, Felii Torrens Miró, Josep Torres Ortega,' Eduar Torres Ruiz, Diego Valdés Alvarez, Julio Valero Marinas, Julio VariHas Garcia, Sever Vélez Aparicio, Migue Vieitez Vieitez. Gurnet "nendt, Antonio Lellanos, Antonio a Ayala, Antonio do,Juan 2z, Ange! an, Manuel o, Pedro arez, Eliseu irez, Manuel nandez, Landinio irez, Ramón nez, Francisco Arruabarrena, Justo mcinillas, Vicente ntesmases, Ramiro ida, Francesc ■cia, Victoriano ichez, Pedro iret, Ricardo iutiérrez, Jesüs :0n, Florentino José iso, Alejandro *ica, José Luis 3ga, Roman esteros, Heliodoro amano, Pedro stro, Andrés vias, Benigno i,1unoz, Balbino nas, Gerardo jiet, Manuel acana, Pere con, Pere osana, Manuel Jarrasco, Francisco ido, Ramon ^ambior, Benjamin flafrueia, endoza, José Castillo, a Muxi, Ramón Codina, Mique! Ivarez, Aquilino unts Bruso, Mateu Jorrzóiez. José Maria jana, Magi 3 Blanco, Constantino einado. José Maria Sónchez, Ginés rayas, Josep set. Lluis ifuentes, Luis de ia Barceió Pere entes, Ramón Hernóndo Hachero, Candido Hevia Blanco, Benigno Homigos Escaionilla, Crescencio Iglesias Exposito, Conrado incio Alvarez, José Iturribarria Miguel, Fernando Gimbert Pijuan, Francesc Juez Sanchez, Benito Leiva Gui, Antonio Llopis Moreno, Antonio López Castillejos, Manuel López Ibarra, Antonio Lopez Martinez, Francisco López Martinez, José López Menéndez, Ruperto López Urdierez, Rogeiio Lorenzo Menéndez, José Lucena Fernandez, Rafael Madariaga Dobaran, Antonio Madura Blanco, Serafin Mairena Banderas, José Marcos López, Evaristo Marquez Gómez, Francisco Martin Bafsera, José Martin Blanco, Teodoro Martin Rodriguez, Enrique Martin Zarco, José Martinez Francisco, Ricardo Martinez Martinez, Teodoro Martinez Rodriguez, Manuel Martinez Sónchez, Andrés Mas Enrique, Vicente Rodriguez, Francisco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9