4l VojeUcijktr MüuJajfcer Kij leeft eft observeren. )j FOCUS OPTIEK TtrmiKoiojie dinsdag 27 april 2010 Bushnell 10x42 Deze gasgevulde, lichtgewicht verrekijker beslaat niet in de regen en condenseert niet bij dauw. Het is zelfs geen probleem als hij in het water valt, al is door de goede grip nauwelijks voor te stellen dat dit ooit zal gebeuren. De kijker is perfect bestand tegen survivaltochten en geeft een scherp beeld van vogels en andere dieren, ook op grote afstand. 'Tschil!' klinkt het bij,de beek. Razendsnel haalt de vogelliefhebber zijn ver rekijker tevoorschijn. Dat geluid was onmiskenbaar de roep van een Pieper, maar of het de Duinpie per, of een veel zeldzamere Grote Pieper was, kan hij alleen met de verrekijker bepalen. De vogelfanaat tuurt verwachtingsvol naar het water, maar helaas, ondanks het zorgvuldig scherpstellen van de lens, kan hij de vogel niet zien. Het beeld trilt te veel en de reflectie van de zon op het water is oogverblindend. Dit zijn herkenbare, veel voorkomende ver rekijkerproblemen. Met een eenvoudige oplos sing. Een verrekijker met een juiste vergro tingsfactor en een goede coating op de lenzen, doet wonderen. Een botenliefhebber op het Veerse Meer stelt andere eisen aan een verrekijker, dan een vliegtuigspotter op vliegveld Midden Zeeland. Een wildwaterkanoër heeft andere kijkwensen Optisan 8x21 Stel je voor: je fietst of wandelt al kilometers, maar je weet niet zeker of je op de goede weg zit. Vanaf een kruispunt zonder richtingaan wijzers zie je in de verte een verkeersbord, maar je kunt het niet lezen. Zonder verrekijker is de enige optie die je hebt de afstand over bruggen, hopend dat je niet de andere kant op wordt gestuurd als je er eenmaal bent. Met Veraf komt Zo'n vierhonderd jaar geleden was het een wonder: ver kijken. Het was een kwestie van de lenzen zo slijpen, dat afstanden voor het oog geen rol meer speelden. Middelburg liep met Jo hannes Lipperheij en Sacharias Jansen voorop. Tegenwoordig is er voor bijna elke activiteit een aparte kijker. dan een uitzichtbewonderaar o'p een bergtop in Andorra en een weerhobbyistziet graag een bredere horizon dan een lichtmastdeskundige. Verrekijkers zijn er in vele maten, soorten en prijsklassen. De prijzen variëren van 40 euro, tot honderden euro's en er zijn veel verschil lende typen verkrijgbaar, elk geschikt voor een ander gebruiksdoel. De gemiddelde prijs van een degelijke, goede verrekijker ligt tussen de 300 en 500 euro. In principe is er geen beste keus. Wat voor de één ideaal is, is voor de ander een verschrik king. Om te bepalen welke verrekijker het beste bij je past, is het belangrijk vooraf goed te bedenken waar je hem voor gaat gebruiken. Er zijn verrekijkers voor actieve watersporters, vliegtuigspotters, bergbeklimmers, schapen hoeders, stadstoeristen, theaterbezoekers, natuurliefhebbers en boulevardbewoners. Een goede verrekijker lijkt een grote investering, maar van een zorgvuldig gekozen exemplaar, heb je een levenlang plezier. Cecile Hubregsen wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm Grootste collectie verrekijkers van Zuid-Nederland! van kijken naar zien... Nieuwe Burg 9, 4331 AG Middelburg www.focusmiddelburg.nl Porro en dakkant Er bestaan twee soorten verrekijkers: porro en dakkant. Het verschil zit in de wijze waarop de lenzen en prisma's in de verrekijker geplaatst zijn. Dakkant verrekijkers zijn slanke, rechte modellen, porro verrekijkers lopen wijduit. Dakkant kijkers hebben door de recht boven elkaar geplaatste lenzen een kleiner gezichtsveld dan de porro-variant. Vergrotingsfactor De vergrotingsfactor geeft aan hoeveel keer het beeld vergroot wordt. Als de vergrotingsfactor bijvoorbeeld 10x42 is, wordt het beeld 10 keer vergroot weergegeven. Het tweede getal heeft betrekking op de diameter van de lens. Vanaf vergrotingsfactor 12, is een statief noodzakelijk. Coating Een coatinglaag op de lenzen biedt UV-bescherming en een zeer contrastrijk beeld. Details worden helderder weergegeven en zon- en lichtreflectie wordt er aanzienlijk door verminderd. Er zijn verrekijkers met een enkelvoudige coatinglaag en met multi coatinglagen. De coating zit in ieder geval op de buitenkant van de lens, soms ook aan de binnenzijde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78