vind ik voldoende1 zeeland 121 Kunstgalerie Hulst nu in Kunstmaand mei Toeristische functie voor terminal zijn oorlogsherinneringen Acht gewonden bij ongeluk crossterrein Foto-expositie Dunya van moeders met kind Lezing over 'waarheid' door Marcel Messing Woninginbraak en poging tot inbraak Cursus zelfverzekerd spreken in openbaar Motoren samen op Queens Day Ride Out Infobijeenkomst over inrichting van haven Van Bellen eerste bij viswedstrijd De Vogel dinsdag 27 april 2010 Z ker in het dorpje Holten in Overijs sel. De verandering van de grote stad naar een boerendorp heeft veel indruk gemaakt op Van Rijn. Hij herinnert het zich nog goed, toen hij in Holten vriendjes maak te en hen moest uitleggen hoe een tram liep. „Als stadsjongen snapte ik niet dat zij nog nooit een tram hadden gezien. Ze kenden de gro te stad alleen van de aardrijkskun deles", beschrijft hij in zijn ver haal. Met diezelfde vriendjes mocht Van Rijn al gauw mee naar het voetbalveld. „Ze liepen al een tijdje te smoezen. Een jongen riep op een gegeven moment 'We gaan Karei burgemeester maken!' Toe vallig wist ik wat dat betekende; de broek van je kont trekken. Ik als stadsjongen had mijn ant woord vlug klaar: De eerste de bes te die me aanraakt, ram ik achter elkaar het ziekenhuis in." De jongens waren onder de in druk en Van Rijn hoorde er vanaf toen bij. Deze gebeurtenissen zijn hem altijd bijgebleven. Ook het verhaal over het HTM- uniform van zijn vader - hij was tramconducteur/bestuurder bij het Haagse openbaar vervoersbe drijf- herinnert hij zich nog goed. „De Duitsers hadden altijd respect voor uniformen. Mijn vader zei 'Ik ga een Ausweis, een werkvergun ning, halen bij het Duitse hoofd kwartier'. Zodat hij voedsel kon gaan halen in het oosten. Hij kwam er nog mee terug ook. Het was mijn vader opgevallen dat de Duitsers hem wel respecteerden, zeker nadat ze de zilveren strepen hadden gezien op zijn kostuum. Van Rijn (79), die nu al een aantal jaren met zijn vrouw in Terneuzen woont, werkte jarenlang als leraar Engels op verschillende scholen. Schrijven deed hij altijd al graag. „Ik schreef toen ik leraar Engels was op een middelbare school in Doetinchem stukjes in de school krant. Na een bepaald verhaal dat ik destijds had geschreven, ging ik steeds meer nadenken over de gebeurtenissen die ik als kind had meegemaakt in de'oorlog." Hij besloot drie jaar geleden om deze gebeurtenissen op papier te zetten. Zijn oog viel later op een oproep van journaliste Juliëtte Eichholz in de krant. Zij was voor een nieuw boek op zoek naar mensen die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt. Van Rijn stuurde zijn werk op naar de journaliste, die er van on der de indruk was. Zij heeft een deel van zijn verhaal opgenomen in haar boek 'Kind in de Tweede Wereldoorlog', waarin meerdere mensen hun herinneringen aan de oorlog vertellen. Frans Bromet, programmamaker, bedacht in samenwerking met Eichholz de documentaire 'Opa, oma, waren jullie bang in de oor log?', waar ook Van Rijn in te zien is. Hij werd daarvoor geïnterviewd door zijn kleindochter. De documentaire 'Opa, oma, waren jullie bang in de oorlog?' wordt maandag 3 mei uitgezonden op Nederland 2 om 19.25 uur. WESTDORPE Bij een flink ongeluk op het motor crossterrein aan de Industrieweg Zuid bij Westdorpe zijn zondag avond acht mensen gewond ge raakt. Eén persoon raakte ernstig gewond. Hij moest, net als een tweede persoon, naar het zieken huis worden gebracht. Voor de an dere zes gekwetsten, die kampten met kneuzingen en schaafwonden, voldeed een bezoek aan de huisart senpost. VLISSINGEN Maria Evers exposeert vanaf 3 mei onder de titel 'Kwalitijd' haar fo to's bij Stichting Dunya. De ten toonstelling staat in het teken van de Moedernachtcampagne en be staat uit portretten van moeder met kind. Evers wil de gelukkige momenten tussen moeder en kind laten zien. Openingstijden: dinsdag van 10 tot 13 uur, donderdag van 13 tot 16 uurvrijdag van 10 tot 12 uur en zaterdag vanaf 18.30 uur. HULST Marcel Messing houdt 20 mei voor stichting de Vier Windrichtingen een lezing over 'de waarheid'. Sommige psychologen stellen zelfs dat liegen goed is voor onze ge zondheid en vooral voor onze her senen. Inschrijven voor deze avond is aan te raden wegens te verwach ten drukte. Dit kan op 0114-319399 of www.4windrichtingen.eu De lezing vindt plaats in Den Dul- laert te Hulst en begint om 19.30 uur. Entree 9 euro. TERNEUZEN In Terneuzen is zondagochtend in een huis ingebroken aan de Guido Gezellestraat. De bewoners waren weg van 9.00 tot 11.30 uur. Bij terug keer ontdekten ze dat onder meer waardepapieren en geld waren ge stolen. De politie heeft een buurt onderzoek uitgevoerd. Bij een huis aan de Oosterscheldestraat bleef het zaterdag bij een poging tot in braak rond 23.30 uur. De bewoon ster hoorde bij thuiskomst iets en belde de politie. SINT JANSTEEN Schrijfster en actrice Wieke Muiier, toneelregisseur Bob Löwenstein en acteur Ernst Löw geven in de week enden van 15 en 16 en 29 en 30 mei een cursus 'toneel en expressie' in 't Studie- en Vergaderhuis. Doel van de cursus is om zelfverzekerd te kunnen spreken in het open baar. De lessen duren van 10.30 tot 17.00 uur. Kosten zijn 37,50 euro per dag. Inschrijven kan tot 29 april via studie-vergader@zeelandnet.nl. AARDENBURG Vereniging Ondernemend Aarden burg houdt komende zondag, 2 mei, de Queens Day Ride Out voor motoren. Die gaan op pad voor een ritje door de omgeving. De tocht start op de Markt in Aar denburg. Inschrijven kan daar van af 10.00 uur. Meedoen aan de Queens Day Ride Out kost 6 euro, consumptie inbe grepen. HULST Het project De Nieuwe Bierkaai in het noordelijk deel van de Hulster binnenstad krijgt vorm. De aanleg van de nieuwe haven komt dichter bij en voor de zomer worden de resterende panden aan de Over- damstraat, Dubbele Poort 1 en 3 en het voormalige postkantoor ge sloopt. Tijdens een bijeenkomst op maandag 3 mei in de stadhuishal wordt informatie verstrekt over de inrichting van de haven. Aanvang: 19.30 uur. OSSENISSE Martin van Bellen uit Kloosterzan- de is zondag eerste geworden in de categorie vrij aas tijdens de tweede zeehengelwestrijd van ZHV De Vo gel aan de Westerschelde bij Osse- nisse. Met 111 centimeter aan vis liet hij dorpsgenoot Iwan Jonk- heijm (103 cm) en Axelaar Angelo Hense (60 cm) achter zich. Ko Die- leman won in de klasse zeepieren met 27 centimeter aan vis. De pijp was voor H. Mannaert uit Terhole. Volgende wedstrijd: zondag 13 juni. 'Opa, oma waren jullie bang in de oorlog?' foto Peter Nicolai HULST - De Kunstgalerie in Hulst wordt dit jaar niet zoals gebruike lijk gehouden in de maand septem ber, maar is vervroegd naar mei. De achtste kunstgalerie vindt plaats van 7 tot en met 30 mei. Ondernemersvereniging Hulst Ves tingstad heeft dit jaar de kalender verdeeld in themamaanden en mei is daarbij verkozen tot Kunst maand. In de maand mei zijn er in de gehele gemeente kunstevene menten in het kader van de Week van de Amateurkunst (WAK). Dit jaar zijn er op de wandelroute van de Kunstgalerie 41 etalages met verschjillende kunstwerken te bewonderen. Het Hulster Kunst kwartier doet onder meer mee met vier deelnemers. In de week ends zijn de ateliers open en bin nen is het mogelijk een kijkje te nemen. Van de overgebleven inzendingen is nog een selectie gemaakt voor een groepsexpositie in het apparte mentengebouw 'Onder de Toren' in de Korte Nieuwstraat, waar ook nog eens tien kunstenaars de lege etalages vullen. Wie de route van de Kunstgalerie verder volgt, komt ook langs 's Landshuis in de Steenstraat, waar Franky Gelderland en Arnel Lefevere een deel van hun werken exposeren. BRESKENS - De voormalige termi nal op het veerplein Breskens knapt zienderogen op de laatste weken. Het voormalige veerstation staat nog in de steigers, maar de in gegooide ramen zijn vervangen en het gebouw is intussen deels fris zwembad-blauw geverfd. Fox Parkbeheer heeft van de pro vincie opdracht gekregen een pas sende huurder te vinden. Een ho- reca-etablissement of een dienst verlenend bedrijf zijn zaken die het veerplein kunnen 'verlevendi gen', zegt provincieambtenaar Ad van Liere. „Een fietsverhuurkan- toor met knooppuntftinctie, een VW-kantoor of een restaurantje zouden het plein goed doen." De terminal moet eind mei klaar zijn voor zijn nieuwe functie. De voormalige terminal krijgt een verfrissende opknapbeurt om geschikt te zijn als toeristische trekker voor het veerplein. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65