Zeeuwse gastouders zeeland 119 Spreekwoorden in glas-in-lood Crossliefhebbers onder de pannen in Driewegen Oranje Label Dagen nieuwe eisen van de Wet Kinderopvang Daling starters Lijnen in Oosterschelde dinsdag 27 april 2010 mentprogramma. Wat kunnen ze mij als ervaren moeder met twee schoolgaande kinderen nog leren, vroeg Carin Willemse (41) uit Ter- neuzen zich af, toen ze te horen kreeg dat ze haar gastouderdiplo ma moest halen. „Maar de cursus is heel nuttig. En natuurlijk, veel praktische dingen weet je wel. Bij voorbeeld dat je een eenjarige geen kleine Legobloltjes moet ge ven om mee te spelen. Maar je krijgt ook een heleboel tips mee. Je leert ook veel over de sociale, emotionele, verstandelijke en licha melijke ontwikkeling van kinde ren." Carin Willemse is nog maar net begonnen als gastouder. Een paar middagen per week heeft ze een baby van zeven maanden onder haar hoede. „Ik wil voorzichtig be ginnen. Even wennen en dan later toch wat meer kinderen." Na de zomervakantie krijgt ze er na schooltijd twee broertjes bij. Willemse kan zich voorstellen dat het voor gastouders die al vele ja ren die rol vervullen nogal ingrij pend is als ze ineens een cursus moeten volgen. „Zelf heb ik in het ziekenhuis gewerkt, maar toen ik dat dikke boek zag dacht ik, hoe krijg ik dat ooit onder de knie. Maar als moeder weet je gewoon al veel." Carin Willemse ziet het gastouder zijn als een echt beroep. „Op het moment dat je dat doet kun je ook regeltjes maken en eisen stellen aan de kwaliteit. Het is goed dat je als ouder je kind niet zo maar weggeeft aan een ander. Dat je ze in vertrouwen kunt achterla ten." Er worden niet alleen eisen gesteld aan de kennis van de gastouder, maar eveneens aan de woning. Die wordt van top tot teen geïnspecteerd op onveilige situaties. Ook komt er bezoek aan huis om te kijken hoe het er in de praktijk aan toe gaat. Hoe de gastouder om gaat met de kinderen, of er met hen gespeeld wordt, of de hygiëne regels in acht worden genomen, zoals handen wassen voor het eten. Vol lof is Carin Willemse over de begeleiding die ze krijgt van Stich ting Kinderopvang Zeeuws-Vlaan- deren. „Ik kan ze altijd bellen met vragen. Je kunt aangeven wat voor spulletjes je nodig hebt. Een box, een kinderwagen, een traphekje, je kunt het allemaal huren. Ik voel de me meteen welkom als gastou der, ze deden er alles aan om me op weg te helpen. Ze doen ook echt hun best om degenen die de opleiding volgen aan dat diploma te helpen." Zelf vindt ze het heel gezellig, weer zo'n kleine huilebalk in huis, maar haar eigen kinderen van 12 en 8 jaar oud moesten er wel aan wennen. „Zeker in het begin huil de het meisje nogal veel en dan zag je ze met een veelbetekenende blik kijken. Nu vinden ze het wel gezellig." Vroeger was de rommelmarkt op Koninginnedag ideaal om in huize Willemse niet meer gebruikt speelgoed van de kinderen van de hand te doen. Maar nu wacht de kersverse gastouder toch nog maar even om die spullen weg te doen. staat'. Andere zegswijzen zijn minder goed te herkennen. Zo duurt het even voor je aan een bloemenrand om een raam ziet dat je om de tuin wordt geleid. Eén spreek woord is zelfs zo in onbruik ge raakt dat veel mensen het niet ken nen: 'liefde haalt alles omhoog wat er niet aan gelijk is'. Zo hebben de in glas-in-lood ver taalde spreekwoorden en gezeg den ook nog educatieve waarde, vindt Clijsen. „Daarom is het zo mooi dat de panelen nu in de bibli otheek hangen. Het zou prachtig zijn als scholieren de spreekwoor den proberen te vinden. Spreek woorden en gezegden maken ten slotte deel uit van de literaire cul tuur van Nederland." De tentoonstelling is nog tot woensdag 5 mei te zien in Oost burg. Van maandag 17 mei tot be gin juli zijn de glas-in-loodramen in de openbare bibliotheek van Terneuzen te bewonderen. Als het aan Clijsen en Frenks ligt, trekt de tentoonstelling vervolgens nog langs veel andere Zeeuwse bi bliotheken om iedereen de kans te geven op eenvoudige wijze 'literai re cultuur' op te snuiven. TERNEUZEN - Het aantal startende ondernemers in Terneuzen is het eerste kwartaal gedaald ten opzich te van dezelfde periode in 2009, van 133 tot 93. Terneuzen staat met dat aantal op de 226ste plek van al le 441 gemeenten, aldus een studie door www.ondernemersunited.nl. Z De spreekwoorden de appel valt niet ver van de boom (rechts) als hij de kat uit de boom kijkt (links) in glas in lood gevangen. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst mand 'met de mond vol tanden Carin Willemse (gastouder): „Als moeder weet je natuurlijk al heel veel uit ervaring, maar ik heb van de cursus voor het gastouderdiploma toch heel veel geleerd." foto Mark Neelemans Componiste Anita Frenks slaagde er maar niet in om spreekwoorden en gezegdes in een muzika le compositie te vangen. Met man Peter Clijsen besloot ze vervolgens de spreekwoorden te vertalen in glas-in-loodpanelen. Het resultaat mag gezien worden en beide kun stenaars zijn dan ook blij dat er nu een dozijn spreekwoorden en ge zegdes in de Oostburgse biblio theek in centrum Den Hoekzak hangt. Sommige glas-in-loodramen ge ven hun geheimen snel prijs. Een kat in een boom met een oog op de stam laat direct zien 'de kat uit de boom te kijken'. En appels die rakelings langs een boomstam scheren, vallen niet ver van de boom. Hetzelfde geldt voor spreek woorden als 'na regen komt zonne schijn' en 'een oogje in het zeil houden'. Een enkele keer staat een paneel voor meer uitdrukkingen. Zo wil den Frenks en Clijsen met een gro te rode mond met twee rijen blin kend witte tanden 'hun tanden la ten zien'. Maar de tandpasta-smile kan net zo goed betekenen dat ie- DRIEWEGEN - Crossliefhebbers moe ten zaterdag en zondag aan de Hoofdplaatseweg 7 in Driewegen zijn. Driewegen Cross - voorheen Driewegen Foor - pakt twee dagen uit met crossactiviteiten waaron der enkele hele speciale. De eerste dag staat de autocross om de Zeeland Bokaal op het pro gramma van 11.30 tot 17.00 uur. Za terdag worden ook de kwalificatie wedstrijden verreden voor de pik- dorser-, quad- en combicross. Dat gebeurt van 17.00 tot 21.00 uur. Ver volgens is er tot twee uur zater dagnacht een party met medewer king van DJ E-Force. Zondag begint het crossfeest om 11.00 uur met iets aparts: wedstrij den om het Zeeuws-Vlaams kam pioenschap gazonmaaierracen. De beste pikdorser-, combi- en quad- crossers nemen het dan ook tegen elkaar op, tot 17.00 uur. Toppers uit België en Nederland komen, be looft de organisatie. Driewegen Cross is op een zeven hectare groot terrein. Voor kinde ren staan er springkussens. Ze kun nen zich ook uitleven op een skel terbaan en zakgeld verdienen door lege flesjes te verzamelen. Elke fles levert tien eurocent op. Zondag is er tevens een ballonwedstrijd en 's avonds treedt DJ Lippie op. Entree vanaf 12 jaar 5 euro. ZIERIKZEE - In de Oosterschelde tekenen zich de lijnen van installaties voor het invangen van mosselzaad af. Voor het tweede jaar zijn Zeeuwse mos selkwekers op grotere schaal actief met dit alternatief voor het vissen op mosselzaad in de Waddenzee. Om ervoor te zorgen dat onder meer restau rants in Philippine mosselen kunnen blijven serveren, luchtfoto Peter Buteijn GIMBRÈRE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63