Diploma voor eerste 181 zeeland Vakbond FNV bezorgd over opsplitsing Dow Oorlogsslachtoffers uit O Oostburg voorgelezen Vroeger Muziektejater Vreemd op smartlappenfeest Infobijeenkomsten over plan Waterdunen Inloopmiddag voor stomapatiënten Inzet voor 'product Breskens' beloond Duo speelt en zingt werk uit Romantiek Dronken Belg moet rijbewijs inleveren almanak KINDEROPVANG Zeeuwse kinderopvangbedrijven spelen snel in op dinsdag 27 april 2010 SAS VAN GENT Muziektejater Vreemd ofwel Duo Vreemd brengt de avond van Ko ninginnedag - tijdens het 25ste smartlappenfestival - 'een dolkomi sche show' in café de Reseda aan de Noordweststraat 11 in Sas van Gent. Duo Vreemd komt uit het Brabantse Nuenen. Eén van de le den, Fred ten Hoor, kent Sas goed. Hij is er geboren. De andere 'kome diant' is de Oosterhouter Ronald Vermijs. Het optreden vrijdag be gint om 21.30 uur, entree gratis. BRESKENS De provincie Zeeland houdt mor gen twee informatiebijeenkomsten over de plannen en procedures voor recreatie- en natuurplan Wa terdunen bij Breskens. Iedereen kan er terecht met vragen en er is een voorlichtingsfilm te be kijken. De inloopbijeenkomsten zijn van 15.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur in het projectkantoor op het Veerplein in Breskens. TERNEUZEN Stichting het Steunpunt Terneuzen houdt morgen, woensdag, een con tact- en inloopmiddag voor stoma patiënten, dragers van een stoma en hun familie. Tijdens de informe le bijeenkomst is alle gelegenheid voor vragen, tips en een gesprek. De bijeenkomst wordt gehouden in het Rivierenhuis aan de IJssel- straat 3 in Terneuzen vanaf 13.30 uur. Dim Koks van de Stoma vereniging is aanwezig. BRESKENS De Bedrijfs Belangen Vereniging Breskens (BBVB) heeft Wilma Valk onderscheiden met de BBVB Award 2010-2011. De voorgaande zes jaren koos de belangenorganisa tie steeds een bedrijf als prijswin naar. Deze keer is gekozen voor een vrouw die het 'product Bres kens op positieve wijze uitdraagt'. Valk doet dat als redactrice van Op Bresjes, correspondent van deze krant, schrijfster en samenstelster van boeken en brochures. SINT ANNA TER MUIDEN Bariton Frank Hermans en pianist Frans van Tuijl geven zondag 16 mei een concert in de Nederland se Hervormde Kerk in Sint Anna ter Muiden. Het duo brengt een programma met liederen uit de Duitse Roman tiek, met onder meer werk van Schubert en Brahms. Kaarten kosten 10 euro. Reserveren kan door te mailen naar bruijckere@zeelandnet.nl HOEK Een dronken Belg moest gisteren bij de Westörscheldetunnel zijn rij bewijs inleveren. Hij was aange houden door de politie toen hij op de Westerscheldetunnelweg tegen de vangrail botste. De man moest een blaastest ondergaan en werd overgebracht naar het bureau voor een ademanalyse. Daar bleek dat hij 4,5 maal de toegestane hoeveel heid drank op had. Hij moest zijn rijbewijs direct inleveren. door Harmen van der Werf SLUISKIL - FNV-bestuurster Lianne Schoone maakt zich zorgen over de opsplitsing van Dow in Terneu zen. Zij vreest dat de verkoop van de styreendivisie van Dow aan de Amerikaanse investeerder Bain Ca pital slechts het begin is van de overdracht van meer productie eenheden. De styreendivisie op de Terneuzense vestiging omvat vijf fabrieken met zo'n driehonderd werknemers. FNV Bondgenoten hield gisteren in Het Meulengat in Sluiskil een tweede bijeenkomst voor perso neelsleden van de styreenfabrie- ken. Zij kregen onder meer uitleg f» 9 f De aanstaande herdenking van het bombardement op Middelburg is ook een zesjarige jongen uit Vlissin- gen niet ontgaan. De nog zichtbare kogelgaten in zijn huis en de foto die in de gang hangt van een bunker in de straat, spreken tot zijn verbeel ding. Dus toen hij laatst naar bed ge bracht werd, borrelden er vragen op. Tip? redactie@pzc.nl „Mama, toen het oorlog was... was oma Jaspers er toen al?", vroeg hij over zijn 84-jarige overgrootmoeder. „Ja, oma was toen een meisje van veertien jaar", zei zijn moeder. Daar kon de jongen zich wel wat bij voorstellen. Na een korte stilte ging hij verder: „En toen er dinosaurussen waren... was oma Jaspers er toen ook al?" door Eugène Verstraeten Zo'n tweehonderd gastou ders krijgen vanavond in Terneuzen als eerste in Zeeland hun diploma. Daarmee voldoen ze aan de nieu we eisen van de Wet Kinderop vang en kunnen ze ingeschreven worden in het gemeentelijk regis ter kinderopvang. Dat betekent ook dat ouders die gebruik maken van de diensten van de betreffen de gastouder de kosten deels terug kunnen krijgen via de belasting dienst. Ouders die hun kind achterlaten bij een gediplomeerd gastouder, kunnen erop rekenen dat die aan alle kwaliteitseisen voldoet. En dat zijn er nogal wat. Want behalve een theorietoets komt ook iemand drie uur lang thuis kijken hoe je het doet, moet je een werkboek maken en een test Nederlands af leggen. „Dus dat is best wel moei lijk. Dat je een luier kunt verscho nen, dat geloven we wel. De oplei ding houdt echt veel meer in dan je denkt", zegt Ronaut den Hollan der van het ROC Westerschelde, dat sinds november zo'n driehon derd gastouders uit Zeeland en West-Brabant klaarstoomt voor hun diploma. Er komen 84 cursis ten uit Zeeuws-Vlaanderen. De kandidaten mogen er een jaar over doen, de tweehonderd die van daag hun diploma krijg hebben het snel gedaan. „De meesten wer ken al jaren als gastouder en voor hen is het vaak een 'oh ja' effect. Want veel dingen weet je al, maar ze worden nog eens op een rijtje gezet." Den Hollander schat in dat sinds het begin van de cursus zo'n vijf procent is afgehaakt. „Die stoppen dus ook als gastouder." Opmerke lijk in Zeeland is dat de meeste gastouders de leeftijd tussen de 40 en 45 jaar hebben. „In de Randstad bestaat zo'n veertig pro cent uit opa's en oma's. Daar is geen echte verklaring voor. De fa milie-opvang zit hier vermoedelijk meer in het vrijwilligerscircuit."' Hoewel je bij gastouders vooral denkt aan vrouwen doet in Zeeland ook een aantal mannen mee aan de cursus. De minimum leeftijd is overigens 23 jaar. „Maar zulke jonge mensen hebben we er niet bij. Het zijn meestal toch mensen van wie de kinderen wat ouder zijn en op school zit ten." Den Hollander prijst de Zeeuwse bedrijven voor kinderopvang voor de snelheid waarmee die zijn inge sprongen op de veranderde wetge ving. „De grote landelijke bedrij ven bijvoorbeeld moeten nu nog starten met de opleiding van hun gastouders. Hier zijn ze heel actief naar hun gastouders toe om alles 'zo snel mogelijk te regelen. Dat is ook voor ons als ROC spannend, want dat betekent dat we snel moeten acteren om de opvangbe drijven te bedienen." Het eerste diploma wordt van avond op het ROC in Terneuzen uitgereikt door gedeputeerde Har ry van Waveren. Voor de kinderen die meekomen met hun (gast)ouders is er een entertain- over mogelijke gevolgen voor hun pensioenvoorziening. Deze Dow- medewerkers zullen niet de laat- sten zijn die door de verkoop van hun onderdeel te maken krijgen met een nieuwe werkgever, denkt FNV-bestuurster Schoone. „Dow wil zo min mogelijk productie in eigen handen houden, maar blijft wel de belangrijkste opdrachtge ver." Het bedrijf steekt ook niet on der stoelen of banken dat het een nieuwe strategie volgt. FNV Bond genoten zit in een lastige positie. Dow overlegt traditiegetrouw niet met vakbonden, maar met de on dernemingsraad. Schoone: „Het is aan de mensen welke rol wij kun nen spelen." Ronaut den Hollander (ROC Westerschelde): „De Zeeuwse bedrijven voor kinderopvang zijn heel actief om naar hun gastouders toe alles snel te regelen." foto Mark Neelemans www.pzc.nl door Martijn de Koning OOSTBURC - De jaarlijkse herden king van oorlogsslachtoffers op dinsdag 4 mei in Oostburg krijgt dit jaar een speciaal tintje. Naast de 'gewone' herdenking worden dit keer tijdens een speciale mid dagbijeenkomst de namen opgele zen van de 140 inwoners uit het dorp die in de TWeede Wereldoor log om het leven kwamen. De herdenking volgt op een jaren lange speurtocht van leden van het comité naar de namen van de slachtoffers. Basis was een handge schreven lijst met 106 inwoners, die omkwamen tijdens bombarde menten die Oostburg eind 1944 teisterden. Vervolgens werden er beetje bij beetje andere slachtof fers, onder wie omgekomen dwangarbeiders, verzetslieden en militairen, gevonden. De namen komen later op een her denkingsmonument dat de stich ting wil laten maken. Het comité kiest binnenkort een ontwerp. De herdenking vindt plaats in de katholieke Eligiuskerk aan het Eli- giusplein en begint om 14.00 uur. Iedereen is welkom. 's Avonds om 18.45 uur volgt, zo als jaarlijks, een herdenking in de kerk van de hervormde gemeente aan het Kerkplein. MEEST GELEZEN 1. Gewonden bij ongeval op N61 2. SP wil verdienen aan wietteelt 3. Grote belangstelling voor regio STEM OP DE STELLING Braakmanweg moet weer open Uw mening naar: www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62