PZC Voortgezet onderwijs bundelt krachten Nieuwbouw bij Yara krijgt vorm Haan kraait weer van hallenkerk Groede Gratis 1 zak potgrond po ut») bij Koudekerke 18 en 19 17 20 en 21 ONDERZOEK Samenwerking onontkoombaar om kwalitatief onderwijs in regio in stand te houden TJ 'J Actiecomité niet naar inspraak over inrichting Hedwigepolder -«•«li Dinsdag 27 april 2010 SlUtKhN Diploma voor eerste Zeeuwse gastouders Oorlogsherinneringen Karei van Rijn aan het papier toevertrouwd Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Eugène Verstraeten terneuzen - De vier scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws- Vlaanderen gaan samen met het ROC Westerschelde onderzoek doen naar vormen van samenwer king. De scholengemeenschap De Rede en het Zeldenrust-Steelantcollege uit Terneuzen, het Zwincollege uit Oostburg, het Reynaertcollege uit Hulst en het ROC Westerschelde zijn ervan overtuigd dat samenwer king onontkoombaar is om duur zaam en kwalitatief onderwijs voor de regio in stand te houden. De gemeenten Sluis, Hulst en Ter neuzen steunen dit initiatief van harte en zijn bereid om waar dat nodig is bij het samenwerkingspro ces hand- en spandiensten te ver richten. De schoolbesturen hebben op uit nodiging van de gemeente Terneu zen recentelijk met elkaar over sa menwerking gesproken. Met el kaar samenwerken zal volgens de vijf onderwijsinstellingen een ant woord kunnen zijn op teruglopen de aantallen leerlingen. Die terug loop is het gevolg van de bevol kingsdaling en met name van ont groening. Er komen steeds minder jonge inwoners Ook de schaarste aan vakdocenten en te kleine oplei dingen per school spelen een rol in de afname van de leerlingenaan tallen. Voor ROC Westerschelde geldt dat deze school in het kader van het advies 'Kerend Tij' van de Taskforce Beroepsonderwijs paral lel aan de samenwerking in het Zeeuws-Vlaamse ook het gesprek over krachtenbundeling aangaat met het ROC Zeeland. Uitgangspunt is en blijft dat er vol doende ruimte is voor vier scho len voor voortgezet onderwijs en een ruim en passend aanbod aan middelbaar beroepsonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. De samenwer king kan de scholen afzonderlijk en het onderwijs in het algemeen sterker, beter en duurzamer ma ken, zo is de verwachting. Uitgangspunt is ook dat de scho len - mede in het kader van hun ei gen identiteit - autonoom blijven in het maken van keuzes. Nog voor de zomer zullen concrete sa menwerkingsvoorstellen nader worden uitgewerkt, denken de scholen. sluiskil - De nieuwe ureumoplos- singsfabriek van kunstmestprodu- cent Yara in Sluiskil-Oost krijgt langzamerhand vorm. Premier Bal kenende stortte september 2009 de eerste steen op een nog vrijwel maagdelijk bouwterrein. De hoofd aannemer van het project, het Duitse Uhde GmbH, verwacht 19 mei al het hoogste punt te kunnen vieren. De vrij strenge winter heeft nau welijks tot vertraging geleid. „Het is korte tijd wat moeizaam ge weest", aldus woordvoerder Jos van Damme, „maar dat is alles." Volgens planning is Ureum 7 - zo als de fabriek officieel heet - voor jaar 2011 gereed, waarna die kan proefdraaien. Honderden mensen werken momenteel aan het pro ject waarmee 400 miljoen euro is gemoeid. Ureum 7 vervangt de be staande fabrieken Ureum 5 en 6 én zal de helft meer produceren, vooral voor de productie van Ad- Blue, een stof die de uitstoot van schadelijke stoffen door motoren beperkt. :-S* - g&uiSSi ''"i'Vi - '4. - f r ri-ïc- Het silhouet van de nieuwe fabriek van Yara is al goed zichtbaar. De nieuwbouw komt zuidelijk van de huidige productie-eenheden van de kunstmestpro- ducent, waar ooit het villapark van de in 1929 opgerichte Compagnie Neérlandaise de l'Azote, de verre voorganger van Yara, stond, luchtfoto Peter Buteijn croeoe - De haan is voorzien van een nieuw laagje bladgoud. Niet al leen de haan, maar heel Groede zal verguld zijn als hij zaterdag zijn plaats inneemt op de toren van de eeuwenoude hallenkerk. Met het op de toren plaatsen van de windhaan sluit het kerkbestuur de restauratie van de kerk, waar van een deel uit de veertiende eeuw stamt, officieel af Bestuurs lid Henk Cijsouw zet de haan 's middag om drie uur op zijn ver trouwde stek terug. Daarna kun nen bezoekers tot vijf uur een kijk je nemen in het vernieuwde interi eur van de kerk. Een zangkoor luis tert de 'kijkmiddag' op. Nadat het Rijk eind 2008 eindelijk subsidie beschikbaar stelde voor de noodzakelijke restauratie is de Stichting tot instandhouding van het Nederlands Hervormde Kerk gebouw te Groede in touw geble ven om nog twee ton voor de in richting van het gebouw bijelkaar te sprokkelen. Ook het interieur ziet er weer piek fijn uit. „Er moeten nog wat klei ne dingetjes gebeuren, maar als de gemeente het godshuis met Pink steren in gebruik neemt, is de kerk af Als het orgel ook nog in 2012 kan worden gerestaureerd, zijn we helemaal tevreden. De subsi die-aanvragen liggen ai klaar." Alleen geldig tegen inlevering van deze bon. Maximaal 1 bon per betalende klant en alleen in te leveren bij Intratuin Koudekerke. Looptijd t/m 2 mei 2010. Intratuin Koudekerke 0118-551623. Koopavond donderdag en vrijdag, www.intratuin.nl UltréltUin terneuzen - Het actiecomité Red onze Polders boycot morgen de in loopbijeenkomst over het inpas singsplan Hedwige-Prosperpolder in Nieuw-Namen. De eigenaar wil de Hertogin Hedwigepolder niet verkopen en onderhandeld met pachters is er ook nog niet. Praten over een inrichtingsplan is 'voorba rig en onverteerbaar'. Leden van het comité gaan 11 mei wel naar Den Haag voor het bijwonen van een interpellatiedebat in de Eerste Kamer. De senaat voelt minister Verburg aan de tand over de ont- poldering van de Hedwigepolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61