Goed geïnformeerde burger 'straft' mild binnenland 15 Geen bonnen, wel veel straatvuil door stakingen rond Koninginnedag Wilders: Cohen is er voor de gelukzoekers Tuchtrechter zet 13 advocaten uit ambt Rouvoet gruwt van frietgeur op scholen Zittingzaal dicht voor media' 'Nieuw overleg over cao ambtenaren' dinsdag 27 april 2010 'Want iedereen moet vrijuit kunnen spreken. Maar in de toekomst ben ik erg voor openheid' Annemarie Penn-te Strake, hoofdofficier van justitie Het OM probeert aanslui ting te houden bij de me ning van het volk. Dat valt volgens hoofdofficier van justitie Annemarie Penn-te Strake niet mee. door Gerard den Elt In de zittingszaal van het ge rechtshof in Maastricht wordt een toneelstuk opgevoerd. Het gaat om een ernstige zaak, mishandeling in de huiselij ke sfeer. De acteurs zijn medewer kers van justitie die zich op basis van ervaring bedrieglijk echt inle ven in de rollen van verdachte en rechter. Alleen de officier van justi tie speelt zichzelf en hij neemt de vijftig toeschouwers mee door het labyrint van dilemma's dat hij moet doorkruisen. Eerst lijkt het een simpele zaak: Man mishandelt vrouw. Welke straf is passend? Het publiek mag het zeggen. Maar dan blijkt er alco hol in het spel. Is dat een verzach tende omstandigheid of juist niet? Even later blijkt dat het slachtoffer ook letsel heeft overgehouden. Als klap op de vuurpijl blijkt de verdachte een regelmatige klant van justitie te zijn. Dan wordt de maximumstraf voor dit misdrijf al snel benaderd, wat de verdachte ook ter verdediging (werkloos heid, dronkenschap, slechte jeugd) te berde brengt. Het Openbaar Ministerie heeft de afgelopen twee jaar meerdere van dit soort 'zittingen' met burgers ge organiseerd. De vervolgingsinstan tie is benieuwd naar het oordeel van het publiek over haar hande len en heeft zich voor de verande ring deze maandagavond kwets baar opgesteld. Eenmaal geconfron teerd met de opdracht een passen de straf te formuleren, blijkt die voor het publiek nog niet zo een voudig. „Alles mag op tafel ko men", belooft Annemarie Penn-te Strake, hoofdofficier van justitie in Maastricht. Zij houdt de deur van de zittingzaal dicht voor de media. „Want iedereen moet vrijuit kun nen spreken. Maar in de toekomst ben ik erg voor openheid. We moeten de nieuwe media gebrui ken om uit te leggen waarom we ons werk op onze manier doen." Zij heeft.de burgers uitgenodigd ongezouten hun mening te geven. Hetzelfde gebeurt dezer dagen in Alkmaar, Almelo en Den Bosch. Het burgerforum moet antwoord geven op de vraag of het OM nog wel namens het volk spreekt. In Maastricht hebben zich 150 deelne mers aangemeld voor dit publieke tribunaal, waaruit er vijftig wille keurig zijn gekozen. Een eerdere ronde, in 2008, heeft het OM veel nieuwe inzichten ver schaft, meent Penn. Ze zegt te we ten hoezeer de samenleving in vloed heeft: „Een paar jaar geleden leefde het geweld tegen politie mensen en hulpverleners nog niet zo zeer. Nu zie je dat het rechtsge voel wezenlijk is veranderd en dat de officieren hogere straffen ei sen." Niet iedereen juicht over het initia tief van het OM burgers meer in vloed te geven. John Blad, hoofd docent strafrecht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, heeft ge mengde gevoelens. „Want het OM eist alleen maar, de rechter legt de straf op", tekent Blad aan. Toch spreekt ook hij lovend over de bedoeling van het OM, dat zich staande moet zien te houden in een samenleving waarin het gezag DEN HAAG - Geen parkeercontroles in Den Haag, Utrecht en Haarlgm en ophopend straatvuil in Amster dam, Den Haag en Utrecht. Ge meenteambtenaren willen een be tere cao en laten dat steeds duide lijker blijken. De gemeente Den Haag stapt naar de rechter om een staking van stadsreinigers te voor komen. In tegenstelling tot Amsterdam hoeft Utrecht niet bang te zijn voor een stad vol afval op 30 april. De reinigingsdienst legt het werk neer van 1 tot en met 5 mei. De sta king begint aan het einde van 30 april, precies om middernacht. Ongeveer 140 ambtenaren van de gemeentelijke diensten Toezicht en Handhaving en de afdeling Par keren in Utrecht hebben aangege ven morgen te staken. Dat bete kent onder meer dat er geen par keerbonnen worden uitgedeeld en dat er geen toezicht is voor kleine re vergrijpen. Ook in Den Haag, Haarlem, Haarlemmermeer en Hoorn zijn automobilisten mor gen geen parkeergeld verschuldigd. Den Haag heeft gisteren een kort geding aangespannen tegen de vak bonden om een staking van de straatvegers op donderdag en vrij dag te voorkomen. Het geding dient vandaag. Amsterdam haalde vorige week bakzeil bij de rechter. De stad wil de net als Den Haag een staking van straatvegers voorkomen, maar de voorzieningenrechter wees een verbod af De vakbonden besloten gisteren dat werknemers van de reinigingsdienst op Koninginne dag 24 uur staken, maar de dag er na weer aan het werk gaan. Ze zul len dan wel vanaf 6 mei het werk een week neerleggen. In de week vanaf 6 mei doet zich wel een ander probleem voor: op 8 mei heeft de start plaats van de Giro d'ltalia in de hoofdstad. Am sterdam gaat nu kijken wat de ge volgen en voorwaarden van de nieuwe stakingsplannen zijn. ROTTERDAM - PW-leider Geert Wilders heeft zich gisteren bij de start van de verkiezingscampagne van zijn partij sterk afgezet tegen PvdA-lijsttrekker Job Cohen. Vol gens Wilders is Cohen een man zonder ruggengraat die als burge meester amper iets betekende voor de oorspronkelijke inwoners van Amsterdam, maar wel 24 uur per dag in touw was voor 'de ge lukszoekers'. Ook is hij '100 pro cent pro-islam'. Wilders waarschuwde zijn achter ban dat een stem op WD-leider Rutte of CDA-leider Balkenende zomaar een stem op Cohen of D66-leider Pechtold kan zijn. De PW had voor Rotterdam geko zen om de campagne te beginnen. In de stad van Pim Fortuyn 'plan ten we onze vlag en beginnen we aan de herovering van Nederland'. In de marge van de bijeenkomst werd bekend dat het proces tegen Wilders in oktober start, niet zoals verwacht in juni. Volgens de recht bank is het een agendakwestie. van politie en justitie aan het afkal ven is. „Het is goed om burgers bij het strafproces te betrekken, want de kloof tussen de rechtspraak en de samenleving bestaat nu een maal. Elke poging dat gat te dich ten is de moeite waard." Uit de literatuur blijkt volgens hem dat burgers evenwichtiger denken over strafeisen, naarmate ze meer van het dossier weten. „Uit de wetenschap blijkt zelfs dat burgers in zulke gevallen juist mil der zijn dan rechters." Dat bleek vorig jaar ook uit een enquête on der ruim 2500 mensen, gehouden door het Verweij-Jonker Instituut. Waar in de politiek de roep om strenge straffen doorklinkt, bleken de ondervraagden afgewogen te denken over het strafrecht. Waar om meteen straffen, als je ook een waarschuwing kunt uitdelen? internet werkt prima Onderzoekers van het Verweij-Jon ker Instituut, het Utrechtse bureau voor maatschappelijke vraagstuk ken, vinden internet een prima middel om de gevoelens in de sa menleving over strafoplegging te meten, ook bij ingewikkelde straf zaken. Niet-juristen blijken vaak ver re van ondeskundig. 'Er komt een vaoalae aan argumenten en me ningen naar voren die kan wedijve ren met de kennis van juristen', al dus een onderzoeksrapport. Twee jaar geleden gaf het OM de eerste aanzet tot burgerraadple ging. Dat leidde tot bijeenkomsten in Den Haag en Den Bosch. Deze eerste inspraakronde heeft tast baar resultaat opgeleverd: Hogere strafeisen bij ruzies met een discri minatoir karakter, verkeersruiaes met geweld eri wapenbezit. DEN HAAG - Ruim duizend advoca ten stonden vorig jaar voor de tuchtrechter, van wie er dertien hun beroep niet meer mogen uit oefenen. Dat leren de gisteren ge publiceerde cijfers in het eerste jaarverslag van de gezamenlijke tuchtrechtelijke colleges van de ad vocatuur, de vijf Raden van Disci pline en het Hof van Discipline. In totaal werden 32 advocaten voor onbepaalde tijd geschorst, kregen er 22 een voorwaardelijke schorsing, 67 een berisping en 110 een waarschuwing. De meeste straffen zijn opgelegd aan advocaten die onder de maat presteerden of zich niet aan de vooral financiële gedragsregels heb ben gehouden. Ook gerommel met geld van anderen heeft tot sancties geleid. Een voor altijd geschorste advo caat had zijn praktijk beëindigd zonder dat aan anderen te laten weten en zonder zijn dossiers over te dragen aan een andere advocaat. In een andere zaak liet de advocaat de termijnen in een echtschei dingszaak voortdurend verlopen terwijl hij zijn cliënt in de waan liet dat de scheiding rond was. DEN HAAG - Demissionair minister André Rouvoet (Jeugd en Gezin) vindt het onbegrijpelijk dat er nog scholen zijn die 'blijkbaar lucratie ve contracten met cola-, sinas- en frietleveranciers belangrijker dan de gezondheid van de leerlingen' vinden. De bewindsman zei dat gisteren tij dens een symposium waar de sti- muleringsprijs voor De Gezonde Schoolkantine werd uitgereikt. „Tot mijn verbazing, tot mijn te leurstelling, bezoek ik soms scho len waar de frietgeur mij al in de hal tegemoetkomt", aldus Rou voet. Hij stelt dat de regering op basis van een motie van Tweede Kamer lid Kees Vendrik (GroenLinks) werkt aan beleid om ervoor te zor gen dat in 2015 elke middelbare school een gezonde kantine heeft. Scholengemeenschap W.J. Blader groen uit Purmerend heeft de sti- muleringsprijs De Gezonde Schoolkantine 2009-2010 gewon nen. Ongeveer negentig scholen hebben meegedaan aan de wed strijd die voor de derde keer werd gehouden. Volgens Rouvoet is het belangrijk dat er aan de gezond heid wordt gedacht op school, zo wel in de kantine als tijdens de les sen. De ChristenUnie-bewinds- man wees erop dat jongeren steeds zwaarder worden. Gemid deld zijn er nu in een klas met 25 leerlingen vier te zwaar. André Rouvoet DEN HAAG - De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) no digt de vakbonden deze week uit voor nieuw overleg over de cao voor gemeenteambtenaren. De werkgeversvereniging wil een 'ul tieme poging' doen om met de bonden tot een collectieve arbeids overeenkomst te komen. De VNG heeft dit gisteravond bekendge maakt. De VNG zegt het belangrijk te vin den dat de onzekerheid over de cao voor gemeenteambtenaren niet langer voortduurt. „Rust in de sector is van groot be lang bij de grote opgaven waar ge meenten de komende jaren voor staan." Morgen leggen Haagse ge meenteambtenaren massaal het werk neer, kondigden de vakbon den gisteren nog aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5