Helft school Kloetinge acuut dicht Twaalfjarige Delano is I I 111 18 'Mijn favoriete dub is Barcelona' Spreekwoorden in glas in lood 20 Leerlingen naar huis Hoogste, hoogste punt JONGEREN Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In deze wekelijkse serie worden ze nader belicht. Prof in de dop dinsdag 27 april 2010 door Frank Balkenende kloetinge - Het bestuur van de Kloetingseschool in Kloetinge stuurt deze week alle 120 leerlin gen van de groepen één tot en met vier naar huis omdat de vloe ren in het oude deel van het schoolgebouw zijn aangetast door betonrot. Het bestuur wil voorko men dat een groep leerlingen door de vloer zakt. De wapening is door betonrot ver gaand aangetast. Het euvel kwam aan het licht bij een bouwkundige inspectie die Nobego, het bestuur van openbare basisscholen in Goes en op Noord-Beveland, liet uitvoeren met het oog op een re- stylingsplan. Dat is bedoeld om het oude deel van de school, dat uit 1956 stamt, hetzelfde gezicht te geven als de nieuwbouw die vier jaar terug is aangebouwd. Directeur Jos Ernst van Nobego kreeg het rapport dit weekeinde onder ogen. Hij besloot in te grij pen. Volgens Ernst bestaat de kans dat de vloer instort als een groep leerlingen staat te springen. „De si tuatie is te gevaarlijk voor leerlin- gen en leerkrachten. We nemen geen enkel risico en sturen de leer lingen van de groepen één tot en met vier naar huis." Ouders zijn inmiddels per brief geïnformeerd. Wie zijn kind over dag niet thuis kan opvangen, kan terecht bij Stichting Kinderopvang De Bevelanden. Daarmee heeft het schoolbestuur dagopvang gere geld in Sportpunt Zeeland. Vanaf dorpshuis Amicitia worden kinde ren met busjes vervoerd. Deze week praat Nobego met de gemeente Goes, eigenaar van het schoolpand, over tijdelijke vervan gende huisvesting na de meivakan tie. „De onderbouw zal elders moe ten worden ondergebracht. Op Kloetinge zie ik weinig mogelijkhe den. De bovenbouw kan blijven zitten, tenzij we het omdraaien en die tijdelijk uitplaatsen." Wethou der Jo-Annes de Bat kon gistermid dag nog geen alternatieven uit de mouw schudden. „Ik heb het net gehoord." Duidelijk is dat verder onderzoek noodzakelijk is. Ook moet de vraag worden beantwoord of in specties van het oude deel tijdig en adequaat zijn uitgevoerd. VLISSINGEN - Eén van de hoogste woongebouwen van Zeeland heeft het hoogste punt bereikt. Appartementencomplex Hooglicht in Vlissingen te genover de Gamma, telt zeventien verdiepingen en vijftig woningen. Het ge bouw is ontworpen door Van Aken Architektuur uit Eindhoven en gebouwd door Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland. foto Ruben Oreel door Marijke Vael Hangend op de bank kijkt hij televisie. Maar zijn voeten bewegen. Ze jongleren met een zachte voetbal van stof. Dat gaat door tijdens het gesprek, terwijl hij alert rechtop zit. En ook wan neer hij opstaat om naar zijn va der te bellen omdat hij niet op de naam van een toernooi kan ko men. „Zo gaat het altijd. Delano is met een bal geboren," lacht Nata lie Smit uit Burgh-Haamstede. Het is duidelijk dat ze trots is op haar 12-jarige zoon. Hij heeft dan ook heel wat over voor zijn passie: profvoetballer worden. Iedere och tend staat Delano Westerink om kwart over zes op om op tijd in Vlissingen te zijn. Daar zit hij op het Scheldemond College, een officiële topsport- school waar jongeren die zijn ge kwalificeerd als (top)sporter sport en school kunnen combineren. Daarom staat op het havo/vwo brugklasrooster van Delano, behal ve de gebruikelijke vakken, ook zes uur voetbaltraining en consulten bij de fysiotherapeut, zodat hij zijn knieën niet te veel te belast nu hij 'in de groei' zit. Het houdt tevens in dat de jonge Haamstedenaar meestal pas om half zeven 's avonds weer thuis in Burgh-Haamstede is. Zwaar? „Leuk zwaar, omdat ik zoveel trai ning heb," vindt Delano. Op 2-jarige leeftijd trapte hij zijn eerste ballen met vader Kenneth Westerink. „Die voetbalde vroeger bij Sparta in Rotterdam," vertelt Delano trots. Maar hij kreeg de liefde voor voet ballen van twee kanten in de ge nen, want zijn moeder speelde in het jongensvoetbalteam van haar Rotterdamse school. Als 5-jarige kwam Delano bij de F-jes van voetbalclub DFS, waar Frits van Oeveren en Marco van Het Scheldemond College in Vlis singen, waar Delano Westerink da gelijks heen reist, is sinds 1 augus tus 2009 officieel LOOT school. LOOT is de afkorting van Lande lijk Overleg Onderwijs en Top sport. Het houdt in dat leerlingen met een officiële status, die is beves tigd door het Olympisch netwerk, op deze school ondersteund wor den in hun sportieve ambitie. Als het nodig is kunnen ze in be perkte mate worden vrijgesteld van leerstof om zich in hun sport te ontwikkelen. Oeveren hem de regels en technie ken van het spel bijbrachten. Maar vooral plezier ook het in voetbal len. „Dat vonden ze nog belangrij ker dan dat we scoorden." Delano houdt van scoren. „Ik geniet wan neer we in balbezit zijn, acties ma ken en voor de goal komen." De jonge aanvaller maakte heel wat doelpunten voor DFS, waar hij achtereenvolgens in het F-, D- en E-team speelde. „We werden met alle teams kampioen." Zijn toekomstdroom om te blijven voetballen en daar geld mee te ver dienen, kwam een stap dichterbij toen hij, na deelname aan voetbal- dagen in Nieuwerkerk, door de ge broeders De Nooijer werd uitgeno digd om deel te nemen aan een voetbalclinic. „Dat is een soort ta lentenjacht waarbij ze kijken of je goed genoeg bent voor de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland (JVOZ)." Delano werd geselecteerd en voet balt sindsdien in dit team, dat be staat uit de beste Zeeuwse jeugdspelers. Daarmee speelt hij begin mei in de bekerfinale Zeeland/West-Brabant. Hij ver heugt zich op dat treffen. „Een wedstrijd die je zelf speelt is nog leuker dan kijken naar bijzondere voetbalwedstrijden op televisie." zie ook www.mijndingdoen.nl en www.watisnouje.nl Toen hij nog heel klein was wilde hij dolfijnen- verzorger worden in de Rotterdamse dieren tuin Blijdorp. Maar dat was het toch niet hele maal. Op zijn vijfde wist Delano Westerink uit Burgh-Haamstede het zeker. Hij wordt profvoetbal ler. Dat ideaal staat zeven jaar later nog steeds overeind. Daarom volgt de 12-jarige Delano met grote belang stelling zijn grote voorbeeld Lionel Messi, sterspeler van zijn favoriete club Barcelona. „Het allerliefste zou ik ook bij Barcelona willen voetballen en dan een bal letje trappen met Messi. En zijn handtekening vra gen. Maar waarschijnlijk is hij niet meer bij Barcelona als ik zover ben." Al Delano's favorieten zijn aanval lende voetballers, net als hij zelf. „Ik speelde nog maar in vier wedstrijden in de verdediging. Ik houd meer van zelf acties maken en op goal schieten." Daarom bewondert de jonge voetballer Wesley Sneijder en Arjen Robben, die ook vaak het doel weten te vinden. Delano kijkt met belangstelling uit naar het WK-voetbal in juni, hoewel hij niet alle wedstrijden op televisie zal bekijken wanneer hij, vanaf 19 juni, zomervakantie heeft. „Televisie kan ook teveel wor den. We voetballen zelf op het veldje hier vlakbij en trekken naar het strand om te skimboarden." De jonge voetballer denkt dat Spanje de beste kansen heeft om wereldkampioen te worden. „Maar Neder land maakt ook een goede kans. Ze spelen best goed, vooral Van Persie, Sneijder en Robben." door René Hoonhorst Componiste Anita Frenks slaag de er maar niet in om spreek woorden en gezegdes in een muzi kale compositie te vangen. Met man Peter Clijsen besloot ze ver volgens de spreekwoorden te verta len in glas-in-loodpanelen. Het resultaat mag gezien worden en beide kunstenaars zijn dan ook blij dat er nu een dozijn spreek woorden en gezegdes in de Oost- burgse bibliotheek in centrum Den Hoekzak hangt. Sommige glas-in-loodramen geven hun ge heimen direct prijs. Een kat in een boom met een oog op de stam laat direct zien de kat uit de boom te kijken. En appels die rakelings langs een boomstam scheren, val len niet ver van de boom. Hetzelf de geldt voor spreekwoorden als 'na regen komt zonneschijn' en 'een oogje in het zeil houden'. Een enkele keer staat een paneel voor meer uitdrukkingen. Zo wilden Frenks en Clijsen met een grote rode mond met twee rijen blinkend witte tanden 'hun tanden laten zien'. Maar de tand- pasta-smile kan net zo goed bete kenen dat iemand 'met de mond vol tanden staat'. Andere zegswijzen zijn minder goed te herkennen. Zo duurt het vaak even voor je aan een bloe menrand om een raam ziet dat je om de tuin wordt geleid. Eén spreekwoord is zelfs zo in onbruik geraakt dat veel mensen het niet kennen: liefde haalt alles omhoog wat er niet aan gelijk is. Zo heb ben de in glas in lood vertaalde spreekwoorden en gezegden ook nog educatieve waarde, vindt Clij sen. „Daarom is het zo mooi dat de panelen nu in de bibliotheek hangen. Het zou prachtig zijn als scholieren de spreekwoorden pro beren te vinden. Spreekwoorden en gezegden maken tenslotte deel uit van de literaire cultuur van Ne derland." De tentoonstelling is nog tot woensdag 5 mei te zien in Oostburg. Van maandag 17 mei tot begin juli zijn de glas-in-loodra men in de openbare bibliotheek van Terneuzen te bewonderen. Als het aan Clijsen en Frenks ligt, trekt de tentoonstelling vervolgens nog langs veel andere Zeeuwse bi bliotheken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52