20 zeeland Tumult over braderie in Scherpenisse 'Wie is nou de vrouw Spreekwoorden vertaald in glas-in-loodpanelen Koninginnedag is geblokt in agenda Talud in plaats van damwand in Stavenisse Organisator stopt vanwege grote weerstand ©RANJEKENNERS Twee meiden van het vijfkoppige Royal Zeeland Team waren gisteren op bezoek bij basisschool De Moolhoek in Kapelle. Een lesje over het koningshuis in een notendop. Wedstrijd PvdA Kapelle wil oplossing De Oesterbaai dinsdag 27 april 2010 door Rob Paardekam SCHERPENISSE - In Scherpenisse is tumult ontstaan over de braderie van afgelopen zaterdag. Na aanhou dende klachten uit streng-christe- lijke hoek besloot de organisator een country-dansgroep te weren. Verder werd alle muziek heel zacht gezet. „Ik denk niet dat er volgend jaar nog een braderie komt", stelt Jan Beleter van organi satiebureau De Markten. „Er is te veel weerstand." Voor het eerst in jaren werd er vo rig jaar weer een braderie georgani seerd in Scherpenisse. Veel dorps bewoners waren er blij mee, maar een andere groep ziet het evene ment liever verdwijnen. Organisa tor Beleter zegt dat hij in aanloop naar de braderie van dit jaar veel telefoontjes heeft gekregen van streng-christelijke omwonenden. Die waren soms ronduit onvrien delijk. Eén persoon vertelde hem dat hij niet gediend was van het optreden van de Small Town Dan cers uit Sint-Maartensdijk. Beleter stelde toen voor om de coun try-dansgroep aan de andere kant van de Hoge Markt te zetten. „Maar even later kreeg ik alweer twee telefoontjes. 'Als je dat doet, gaan we weer klagen bij de ge meente' kreeg ik te horen." In overleg met diezelfde gemeente heeft Beleter toen maar besloten om de dansers helemaal uit het programma te halen. Hij wil geen problemen. Verder werd de mu ziek op andere delen van de brade rie heel zacht gezet. De organisa tor benadrukt dat de gemeente niets heeft opgelegd, zoals sommi ge dorpsbewoners denken. „Het is in goed overleg gegaan." De ge meente bevestigt die lezing. Volgens Corina Priem van de Small Town Dansers zijn veel le den van het gezelschap erg boos over het schrappen van het optre den. Niet op de organisator, maar vooral op de klagende bewoners. „Kijk, dat deze mensen niets heb ben met braderie en country-dan- sen begrijp ik. Maar we moeten toch iets van elkaar kunnen verdra gen? Op deze manier krijg je twee spalt in het dorp." Priem, die in Scherpenisse woont, zegt dat er al zo weinig te doen is in het dorp. „Op deze manier gaat alles kapot. Ik bedoel: straks mo gen we ook de Sint niet meer ver welkomen of een optocht houden met koninginnedag, omdat er mu ziek bij zit." Spreekwoorden in glas en lood. oostburg - Componiste Anita Frenks slaagde er maar niet in om spreekwoorden en gezegdes in een muzikale compositie te vangen. Met man Peter Clijsen besloot ze vervolgens de spreekwoorden te vertalen in glas-in-loodpanelen. Het resultaat mag gezien worden en beide kunstenaars zijn dan ook blij dat er nu een dozijn-spreek- door Lilian'Dominicus Bijna ademloos zitten de kinderen van groep 4 en 5 van openbare basis school De Moolhoek in Kapelle te luisteren naar de verha len van Marieke Maas (22) en Joy ce van de Kasteele (19). „Wie weet met wie prins Constantijn ge trouwd is?", vraagt Marieke op ge routineerde wijze, alsof ze elke dag voor de klas staat. „Margriet?", pro beert een jongetje. „Marylène?", roept een ander. Maar nee, ze moe ten het antwoord schuldig blijven, ook al plopt de foto van de prinses Laurentien in het groot op het beeldscherm. Dat de twee in Brus sel wonen, is ook amper bekend onder de schoolkinderen. Marieke en Joyce zijn het Royal Zeeland Team, een clubje van vijf meiden dat met enige regelmaat het land afschuimt om officiële ko ninklijke gelegenheden bij te wo nen als huwelijken, presentaties, lintjes doorknippen en natuurlijk Koninginnedagen. Dat trekt de aandacht van de media en zo kan het gebeuren dat ze ineens voor de klas van de basisschool in Kapelle staan om een lezing te geven over het koningshuis in het algemeen en wat ze zelf doen mét dat ko ningshuis in het bijzonder. „Met Koninginnedag gaan we al een dag van te voren van huis in een auto die we helemaal rood-wit-blauw en oranje met'crè- pe-papier hebben versierd", vertelt Joyce aan de kinderen. „We ma ken altijd een spandoek en zorgen dat we op een goede plek langs de route staan. Vorig jaar hadden we de tekst: 'Bezorg ons de dag van ons leven en kom ons een handje geven. Groeten van de Zeeuwen'. Dat valt op. De media komen dan ook vaak, voordat het koninklijk gezelschap is gearriveerd, met ons een praatje maken." De meiden van het Zeeland Royal ty Team zijn zaterdag 1 mei te zien in het programma De Grootste Royaltykenner van Nederland. Het programma wordt uitgezon den om 20.00 uur, direct na Blauw Bloed, op Nederland 2. De finale wordt een week later uitgezonden op 8 mei, zelfde zen der, zelfde tijd. Het Zeeland Royal Team houdt een weblog bij op: http://royalzeelandteam.web-log.nl Volg het laatste oranjenieuws uit Wemeldinge en Middelburg op www.pzc.nl/oranjeboven. „We vinden het ook leuk om een praatje te maken met de prinsen en prinsessen", vult Marieke aan. „En of het koninklijk gezelschap na afloop nog iets samendoet we ten we niet, maar wij wel. Soms lo geren we bij een tante van een van ons." De meiden, ze zijn in totaal met zijn vijven, hebben ieder hun favo riete prinses. Arina en Mirjam vin den prinses Maxima de leukste, Ankie prinses Annette en Marieke prinses Marylène. „Margriet is mijn lievelingsprinses", onthult Joyce. Het heeft even geduurd voordat ze samen met haar op de foto mocht. Maar het is haar uitein delijk gelukt. „Omdat iemand an ders tegen haar zei: 'Maar zij is uw grootste fan!'." „We hebben natuurlijk wel veel te lang gekletst", suggereert Marieke, maar dat schat ze toch een beetje verkeerd in. „Nééééééééé", roepen de kinderen in koor. En na de vraag wie allemaal naar Koningin nedag in Wemeldinge gaat, ont aardt de klas in chaos. De helft wel, de andere helft niet, zo blijkt. Een geslaagde ochtend, wat de kin deren betreft. „Ik vond het leuk", zegt Ola van zeven na afloop. Ze heeft veel geleerd, maar weet niet meer precies wat. En ze gaat naar Wemeldinge. „Met de scouting." Gemiddeld eens in de twee maanden zijn de vijf meiden van het Royalty Zeeland Team wel bij een of ander koninklijk evenement. Werk en/of studie zitten wel eens in de weg, maar: „Koninginnedag staat natuurlijk doorgestreept in de agenda, daar komt niets anders tussen", zegt Marieke. Tenzij je stageloopt in Thailand, zoals Mirjam nu doet. De vijf meiden zijn ooit bij elkaar gekomen via het in ternetforum All Things Royal. Van lieverlee zijn ze naar elkaar gegroeid en begonnen ze een blog. „Ons eerste bezoekje was het huwelijk van prins Floris en prinses Aimée", vertelt Marieke. Vorig jaar waren ze er bij op die zwarte Koninginne dag in Apeldoorn. Dat ze nu weer gaan, geeft een 'dubbel gevoel', geven ze toe. Marieke: „We hebben de auto niet door het publiek zien rijden, maar heb ben wel op de plek gestaan waar het is gebeurd. Maar het zo pas raar zijn als we niet meer zouden gaan." De meiden weten nog niet in welke publieksvakken ze staan, maar ze zorgen er wel voor dat ze de avond ervoor in Wemeldinge zijn. Ze logeren bij iemand en de volgende ochtend vroeg gaan ze op pad. „Pas dan gaan we ook de tekst voor het spandoek schrijven." Cadeautjes hebben ze al klaar liggen. Joyce heeft een dienblad met foto's voor haar favoriete prinses, Mar griet, die zij het afgelopen jaar heeft gemaakt. Marie ke heeft bonbonnetjes besteld met daarop foto's van haar en prinses Marylène. „Ik wist ook niet dat het kon, maar een bedrijf op internet doet dat. foto Mark Neelemans woorden en gezegdes in de Oost- burgse bibliotheek in centrum Den Hoekzak hangt. Sommige ramen geven hun gehei men direct prijs. Een kat in een boom met een oog op de stam laat direct zien de kat uit de boom te kijken. En appels die rakelings langs een boomstam scheren, val len niet ver van de boom. WEMELDINGE - De FVdA van Kapel le wil van het college van burge meester en wethouders maatrege len afdwingen voor een definitieve oplossing voor vakantiepark De Oesterbaai in Wemeldinge. De fractie wil daarvoor vanavond tij dens de behandeling van het coali tieakkoord een motie indienen. De FVdA vindt dat De Oesterbaai zou moeten worden gebruikt waar voor het aanvankelijk was be doeld: recreatieve en toeristische doeleinden. Verder dient de fractie een tweede motie in waarin het college wordt gevraagd om structu reel beleid om op een humane wij ze met de huisvesting van arbeids migranten om te gaan. door Rob Paardekam STAVENISSE - De slechte damwand in Stavenisse wordt waarschijnlijk niet vervangen door een nieuwe damwand, maar door een talud. Daarmee bespaart de gemeente vijf ton. Volgens het college is een dam wand niet per se nodig. Vroeger was dat anders. Toen was een verti cale wand noodzakelijk om goede ren en buiktransport over te zet ten. Daar is in Stavenisse geen spra ke meer van. Een nieuwe damwand zou de ge meente een miljoen euro kosten. Voor een talud hoeft maar de helft te worden neergeteld. Toch is het geld volgens de gemeente niet de enige reden om voor die optie te gaan. Een talud zou ook visuele voordelen hebben. De overgang van land naar water zou vriendelij ker zijn. Een nadeel is dat een mo gelijke uitbreiding van de jachtha ven minder groot kan zijn. Een definitief besluit is overigens nog niet genomen. De gemeente gaat de mogelijkheid voor een ta lud nader onderzoeken en wil on der meer overleggen met de ge bruikers van de haven. Het college hoopt dat de werk zaamheden komende winter kun nen worden uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40