Afscheid nemen van Vredelust doet iS| zeeland Straatbeeld van Terneuzen is veel gevarieerder na afschaffen welstand VERHUIZING Bewoners van zorgcentrum in Yerseke gaan over naar gloednieuw gebouw Moerzicht in Yerseke-West Middelburgse Markt wordt picknickplein Nog een laatste blik uit het raam... middelburg - De Markt in Middel burg staat van vrijdag 7 tot en met zondag 9 mei vol met 250 picknick tafels die door iedereen te gebrui ken zijn. De winkeliers regelen de Stadspick- nick voor de Giro d'Italia. Er wor den Italiaanse en Zeeuwse waren verkocht en lunchpakketten. Muzikanten en theatergezelschap pen lopen van de Vlasmarkt naar het Damplein - waar het festival Klein Italië is - en van de Lange Viele naar de Markt, de Noord straat, de Pottenmarkt en de Lan ge Delft. „Er wordt gekweeld en ge zongen met veel gevoel voor dra ma en straatmadelievenroman- tiek", beloven de organisatoren. MEESTGELEZEN 1Geluk bij een ongeluk 2. Oranje-versieringen vernield 3. Geen fouilleerpoorten bij route EN VERDER Volg het nieuws over Koninginnedag via het weblog van Lilian en Maurits: op www.pzc.nl/oranjeboven STUUR UW TIPS: bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto door Luc Oggel Aan een tafeltje op het einde van de gang in zorgcentrum Vrede lust in Yerseke zit me vrouw Zuydwegt (85) ogenschijnlijk rustig een Libel- Ie te lezen. „Je zou me van binnen moeten zien", zegt ze. „Ik ben een ontheemde". Mevrouw Zuydwegt heeft haar heil op de gang gezocht, omdat haar kamer wordt ontruimd. Alle bewoners verhuizen vandaag en morgen namelijk naar het gloed nieuwe Moerzicht in Yerse ke-West. Een logistiek hoogstand je, maar voor de veelal hoogbejaar de bevolking van Vredelust, tegen woordig onderdeel van zorggroep Ter Weel, is het een ingrijpende ge beurtenis. Er heerst deze maandag dan ook een opgewonden, rumoe rige sfeer. Overal lopen familiele den te sjouwen met dozen en meu belstukken, het zweet op het voor hoofd. Want warm, dat is het in het gebouw aan de Damstraat. De bewoners laten alles gelaten over zich heenkomen. „Mensen van on-, ze leeftijd moet je niet meer ver huizen", verzucht mevrouw Zuyd wegt. „Ik ben zes keer verhuisd in mijn leven, ik raak er gestrest van." Voor de bewoners is het dubbel, weet teamleider Nelly Suijk van Ter Weel. „Je hebt erbij die zeg gen: liever vandaag dan morgen, Verhuizing Vredelust door Eugène Verstraeten terneuzen - Sinds in grote gedeel ten van Terneuzen het welstands toezicht is afgeschaft, ziet het straatbeeld er veel gevarieerder uit. Toch heeft de deregulering niet ge leid tot foeilelijke bouwwerken. Dat blijkt uit de evaluatie van de Welstandscommissie over de afge lopen twee jaar. Vanwege het afschaffen van het welstandstoezicht in grote delen van de gemeente wordt grofweg de helft van het aantal bouwplan nen niet meer voor advies aan de welstandscommissie voorgelegd. De commissie constateert dat het maar ook die er tegenop zien en mensen voor wie het helemaal niet hoeft." Mevrouw Zuydwegt behoort tot die laatste categorie. „Ik vind het niks, maar het moet." In totaal verhuizen vandaag en morgen 44 bewoners naar het fonkelnieuwe Moerzicht, aan de andere kant van het dorp. Ee nendertig ervan gaan naar het ver zorgingsgedeelte op de eerste en tweede verdieping, dertien nemen hun intrek in een kleinschalige woonvoorziening op de begane grond. In die 'nieuwe' afdeling, voor dementerenden, wordt zo veel mogelijk de thuissituatie nage bootst. „We proberen de bewo ners overal bij te betrekken, en creëren een huiselijke sfeer. Er wordt koffie gezet en gekookt, zo dat de bewoner dat thuisgevoel krijgt", legt Suijk uit. Wat wellicht nog een probleem kan worden, is het feit dat' er in het kleinschalig woongedeelte gedeelde badkamers zijn. „Helaas is het niet anders", zegt Suijk. Als je Vredelust ziet, zou je verwachten dat er veel meer bewoners zijn. „Ooit woonden er inderdaad zeventig mensen", weet Suijk, „maar op een gegeven moment kwamen er steeds minder echtparen. Daarom hebben we een aantal kamers om gevormd tot éénpersoonskamers. Ook liep het aantal opnames terug doordat er minder indicaties kwa- beeld van de openbare ruimte steeds diverser wordt, 'omdat ie dereen naar eigen inzicht en goed dunken bouwt en verbouwt. Dat gaat soms ten koste van de oor spronkelijke kwaliteit van het straatbeeld'. Dan gaat het volgens de commis sie over het plaatsen van dakkapel len boven elkaar op één dakvlak, het bouwen van schuttingen op lo caties langs de openbare weg, schreeuwerige reclame's, dito kleurtoepassingen of 'buiten pro portionele' aan- en uitbouwen. Het diversere straatbeeld is vol gens de welstandscommissie ook toe te schrijven aan andere facto- men, de overheid wil toch dat mensen zo lang mogelijk zelfstan dig wonen. En de veroudering van dit gebouw speelt mee, bewoners moeten nu bijvoorbeeld nog met hun rollator over de gang naar de badkamer." Dat is straks in het nieuwe Moer zicht wel anders. „Dat is heel erg in trek, er is al een wachtlijst. Dus eigenlijk is het nieuwe gebouw nu al te klein", lacht de teamleider. Overigens ziet Vredelust er nog he lemaal niet onderkomen uit. Na de fusie met Ter Weel in 2004 is er het één en ander opgeknapt, maar de kamers zijn volgens de huidige maatstaven te klein. „We hebben noodgedwongen wel eens iemand moeten overplaatsen, omdat er ge woon geen ruimte was voor alle hulpmiddelen." Mevrouw Dixhoorn (82), die een kleine drie jaar in Vredelust woont, zit tussen de ingepakte do zen. Ze heeft gemengde gevoelens over het aanstaande vertrek. „Ik heb het naar mijn zin hier, je bent gehecht aan je kamertje. Het is af wachten hoe het straks zal zijn, maar weet je, als je ouder wordt, is het allemaal niet meer zo makke lijk." De bewoners mogen dan verkas sen, Vredelust blijft voorlopig nog gewoon dienst doen als zorgcen trum. Over een poosje krijgen de bewoners van zorgcentrum Ma- ria-oord in Hansweert er tijdelijk onderdak, als daar nieuwbouw wordt gepleegd. ren als illegaal bouwen, bouwen in afwijking van de vergunning en toepassing van ruime vrijstellin gen. Volgens burgemeester en wethou ders zijn er in de gemeente echter ook genoeg voorbeelden te vinden waar een goede invulling heeft plaatsgevonden. „De commissie heeft naar onze opvatting weinig oog voor die situaties, maar bena drukt de 'negatieve' beelden." De afgelopen periode is er tussen het college van B en w en de wel standscommissie een 'verschil van inzicht ontstaan over de bedoeling en de uitwerking van het wel- standsbeleid'. dinsdag 27 april 2010 1 B Mevrouw Dixhoorn: „Je bent toch gehecht aan je kamertje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38