21 zeeland Komst Giro stimulans Meimaand Fietsmaand barst WD in Kamer wil extra geld Giro Schoonmaak dinsdag 6 8 1""v jV 9 De krant 5 weken voor 15 euro! PZC dinsdag 27 april 2010 door Marleen Blommaert Opening Meimaand Fietsmaand Renesse 1e Fiets5zaterdaagse Sch.-Duiveland Begin Italiaanse Feestweek M'burg Fietstocht Verhalen in het Land op Noord-Beveland (Campervelden) FietsSzaterdaagse Zeeuws-Vlaandercn Giro-toertocht vanuit Middelburg Giro di Mama op Noord-Beveland Toertocht Giro di Schouwen-Duiveland Moederdagtandem- tocht vanuit Renesse Aankomst van Giro-etappe in Middelburg 13 Fietstocht Verhalen in het Land op Noord-Beveland: Oud Noord- Beveland Het is zaterdagochtend. De zon schijnt uitbun dig. Maar ik heb er geen oog voor. Ik kijk om me heen en constateer dat het huis eruitziet alsof de schoonma kersstaking hier op z'n hevigst woedt. Alsof alle kasten getroffen zijn door een fragmentatiebom. Lege batterijen naast de foto van mijn mooie jonge moeder; een verdwaald paar sokken naast een oplader; en kranten overal, onein dig veel kranten. Het is tijd voor familieberaad. Met tegenzin schuiven ze aan. Ik open de vergadering en leid het enige agendapunt in: „Opruimen en schoonmaken." Ze zijn, als al tijd, zeer inventiefin het ontlo pen van klusjes. De suggestie om een briefje op te hangen in de su permarkt 'werkster gezocht' veeg ik van tafel met het argument dat het leven erg duur is. Het mooiste argument is echter wel: „We heb ben toch een gelukkig leven, ook al is het niet opgeruimd." Kijk, uit eindelijk kom je er dan wel met zo'n instelling, maar een troep wordt het ook. Dus na veel gesoe bat worden er wat taken verdeeld en na een weekend hard werken is op een paar plekjes al het begin van orde te zien. 's Maandags ga ik naar Middel burg en er is geen groter contrast denkbaar. Werkelijk iedereen die in en om het Abdijplein een be zem kan vasthouden is bezig. Al weken wordt ieder onkruidje vak kundig verwijderd. Hogedrukspui ten, sopjes, veegwagens, alles. Kortom: de koningin komt. Nou had ik het volgende bedacht: Als de familie van Oranje nou vol gend jaar weer eens naar Zeeland komt. Maar dan bij mij thuis. Ge woon lekker ontspannen, hoefje ook maar drie hekken of trekkers neer te zetten en de boel is afge sloten. De kosten voor de gemeen te Hulst vallen ook reuze mee. Ze hoeyen alleen te zorgen dat mijn huis en tuin er piekfijn uitzien. Is ook daar geen geld voor, onder druk van bezuinigingen, zal ik haar toch rondleiden in het huis van deze MZP-er (Moeder zonder Personeel). Krijgt ze geheel gratis een rondleiding langs de normale chaos van het leven. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T:0118: 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T:-0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening Tirf/i 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In liet colofon treft ij nadeie infoi malie door René Schrier en Ondine van der Vieuten Meimaand, Fietsmaand staat voor de deur. Ook de Giro werpt zijn schaduw vooruit. Adri de Visser van wielrenspecia- list Endura Sport in Middelburg krijgt opvallend veel mensen in de winkel die de Giro Toertocht mee willen rijden en nog even hun fiets laten nakijken, of zelfs hun eerste racefiets aanschaffen voor dat doel. „Het is nu een goede maand aan de gang, zo'n beetje." Wielrennen is traditiegetrouw een echte mannensport. Leo Joosse van de gelijknamige rijwielhandel in Aagtekerke ziet echter het aan tal dames gestaag toenemen. Zijn collega De Visser spreekt zelfs van 'opvallend veel' dames. Gemiddeld geven de klanten die zich voor de Giro 'in het nieuw' steken, tussen de 700 en 1500 euro Gedragscode fietsers Een fietsbel is verplicht, óók voor racefietsers. Maak er gebruik van. Fietsers halen fietsers links in, ande ren mogen ze rechts inhalen. Passeer op gepaste snelheid. f? Geef tijdig aan welke richting je gaat volgen. In België moeten groepen vanaf vijftien racefietsers van het fiets pad af en de rijbaan op. In Nederland moeten ze voorals nog op het fietspad rijden. Racefietsers die in groepen rijden, waarschuwen de fietsers vóór en achter hen voor mogelijke gevaren. •■■En misschien het belangrijkste: blijf beleefd! uit voor een racefiets en daarnaast nog zo'n 350 euro voor de bijbeho rende pedalen, broeken, shirts, handschoenen, schoenen, helm, bril en - vaak ook nog - de fiets computer. Wat De Visser betreft is de uitzet zonder fietsbel niet compleet. „Mensen vragen er zelf ook om, hoor. Of ze komen ervoor terug. Het is hinderlijk als je de hele tijd moet roepen wanneer je iemand inhaalt." Misschien is zo'n fietsbel - die ove rigens op lang niet alle racefietsen te vinden is - wel het belangrijkste onderdeel van de uitrusting, ge zien de snelheid waarmee wielren ners het langzamere verkeer op het fietspad passeren. Gemiddeld haalt een wielrenner zo'n 30 kilo meter per uur, zegt De Visser. Uit schieters tot 50 kilometer zijn mo- gelijk. Dat 30 kilometer per uur officieel het maximum is op een fietspad, daarvan zijn de meeste wielren ners zich niet bewust. Dan maar de weg op? De Fietsersbond en de Ne derlandse Tour Fiets Unie (NFTU) bepleiten mo menteel bij het Ministerie van Ver keer en Waterstaat dat groepen amateurwielrenners verplicht van het fietspad, en de rijbaan op móe ten. Zo is het in België ook gere geld, voor groepen vanaf vijftien wielrenners. Henk Rheebergen, se cretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RO- VZ): „Binnen het ROVZ hebben we er nooit over gesproken, dus ik kan alleen mijn persoonlijke me ning geven: amateurwielrenners passen in elk geval niet op het fiets pad. We hebben in Zeeland veel fietspaden waar tweerichtingver- keer is. Daar moet je geen wielren ners tegenkomen, want dan kun je de berm in." Adri de Visser rijdt als fervent wiel renner regelmatig met een grote toerclub mee en herkent het soort situatie dat Rheebergen beschrijft. Net zo onplezierig zijn de irritaties die vaak ontstaan doordat de snel lere en de langzamere rijders het fietspad moeten delen. De Visser: „Dat geldt voor beide partijen. Vaak gaan recreatieve fietsers extra breed rijden als een wielrenner voorbij wil. Zo van: ik ga voor jou echt niet opzij." Rheebergen: „We hebben die Seg- ways, scootmobiels, skaters, skate boards, stepjes, fietsers: je kunt moeilijk voor al die weggebruikers aparte wegen aanleggen. Wielren ners de rijbaan opsturen is ook niet ideaal. Wat overblijft is het fat soen. Je moet de ruimte fatsoenlijk delen." Websites De Meimaand Fietsmaand heeft een eigen website in de lucht ge bracht: www.meimaandfiets- maand.nl Ook is er een Zeeuwse site over dat onderwerp: www.zeeuwsefiets- dag2010.nl Meer evenementen zijn te vinden op de site van de WV: www.vwzeeland.nl Over de giro is meer te vinden op: www.giromiddelburg.nl De Giro toertocht heeft een eigen site: www.girotoertocht.nl En dan is er nog: www.zeeuwsjaar- vandefiets.nl Hoewel het Zeeuws jaar van de fiets al enkele manden oud is, barsten de fietsacti- viteiten aanstaande zaterdag in vol le hevigheid los. Dan wordt in Renesse de landelijke Meimaand Fietsmaand geopend met allerlei festiviteiten daar omheen. Dat weekeinde is meteen ook het eerste in de serie Zeeuwse Fietssdaagsen. Op het evenemen tenterrein naast de Zeeuwse Stro men worden allerlei activiteiten ge organiseerd en natuurlijk kan er ook gefietst worden. Er zijn drie routes: een kinderroute van 15 kilo meter, een route van 35 kilometer en een extra lange route van 50 ki lometer. De officiële opening komt voor re kening van gedeputeerde Harry van Waveren, NBTC Nederland-di recteur Cees van der Padt en Carla Schönknecht, directeur Promotie Zeeland Delta. Ze zullen daar een enorme fietsbel voor gebruiken. Meteen daarna, kort na 10.00 uur, kunnen de eerste fietsers vertrek ken. Ze zullen bijvoorbeeld in de Noordstraat in Burgh-Haamstede door Jeffrey Kufierink DEN HAAG - De WD in de Tweede Kamer wil dat demissionair minis ter Ab Klink (Sport, CDA) toch een extra bijdrage geeft aan Mid delburg, Amsterdam en Utrecht voor de organisatie van de Ronde van Italië. De drie etappeplaatsen van de Gi ro d'Italia zouden 30 procent van de kosten, tot een maximum van 2 miljoen euro, van het Rijk vergoed krijgen, zo hebben de gemeenten steeds begrepen. Maar het ministe rie heeft dat teruggebracht tot 750.000 euro (elk 250.000). Klink wil niet meer geld uittrekken. De strop voor Middelburg bedraagt ruim vier ton. „Hoe kan zo'n mis verstand nou toch ontstaan?", vraagt WD-Kamerlid Helma Nep- pérus zich af. „Ik neem aan dat de organisatoren niet gek zijn. De ge meenten gingen uit van de maxi male subsidie en menen dat amb telijk de verwachting is gewekt dat te krijgen. Ik vind dat de gemeen ten moeten worden gecompen seerd." Voor Middelburg is het extra zuur, stelt Neppérus. „Een kleine gemeente heeft hier meer last van." Neppérus wil dat de minister met extra geld over de brug komt. „Dan hadden de ambtenaren maar duidelijker moeten zijn." De Italiaanse wielerronde start op zaterdag 8 mei in Amsterdam. Op maandag 10 mei begint de etappe op de Zuidas in Amsterdam en is de eindbestemming Middelburg.C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2