cultuur 113 Zeewering kan ook sieraad zijn De Hobbyisten spelen in op WK voetbal agenda EXPOSITIE Creatieve geesten belichten de dijk als cultureel fenomeen Voorpremière van animatiefilm Fantastic Mr. Fox Symfonieorkest conservatorium naar Middelburg dinsdag 27 april 2010 Ontwerpvoorstel voor de Plompe Toren: door de dijk door te snijden en het verkeer om de toren heen te leiden, komt deze weer buitendijks te staan. door Rolf Bosboom Honderden miljoenen eu ro's worden momen teel geïnvesteerd in het vernieuwen van de be kleding van de zeeweringen in het Oosterscheldebekken. Voor het ga randeren van droge voeten mag dat dan nodig zijn, ze blijven een beetje saai, al die identiek beklede dijken, terwijl er op die bijzondere plekken toch meer mogelijk zou moeten zijn. Tijd om een aantal creatieve geesten er eens naar te la ten kijken. De resultaten ervan zijn te zien op de tentoonstelling Bloedkoralen van de Oosterschelde. Deze werd gis termiddag geopend bij CBK Zee land, het Zeeuwse centrum voor beeldende kunst en vormgeving in Middelburg. De expositie is een ini tiatief van Projectbureau Zeewerin gen, Rijkswaterstaat Zeeland, wa terschap Scheldestromen i.o., de provincie en de Stuurgroep Zuid westelijke Delta. De achterliggende gedachte is dat een dijk een drager is van vele functies en betekenissen: dus niet alleen zeewering, maar ook bij voorbeeld beeldmerk, 'tribune', route, natuur en erfgoed. Voor de toekomst wil Projectbureau Zeewe ringen, verantwoordelijk voor het VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het jaar' is vanavond de animatiefilm The Fan tastic Mr. Fox te zien. De voorstel ling in de Vlissingse bioscoop Cine- City begint om 19.30 uur. In deze film, geregisseerd door Wes Anderson en geïnspireerd op een verhaal van Roald Dahl, staat Mr. Fox centraal. De vos heeft zijn vrouw plechtig beloofd dat hij op het rechte pad zal blijven. De kwaadaardige boeren Bolus, Bits en Biet willen wraak nemen nadat bij hen is ingebroken. Mr. Fox ziet zich genoodzaakt voor zichzelf, maar ook voor alle dieren in het bos, de aanvallen te pareren. Door te variëren met vormen en kleurschakeringen kunnen uiteenlopende soorten dijkbekleding ontstaan. herstel van de bekleding, kijken of er meer rekening kan worden ge houden met die omgevingsfacto ren. Kortom, de dijk als cultureel fenomeen. Daarvoor is een aantal ontwerpbu reaus benaderd. „Flet gaat om men sen in de kunstenaars- en vormge- vingshoek", zegt Bert Kortsmit, projectmanager bij Projectbureau Zeeweringen. „We hebben vooral gezocht naar creatieve geesten," Die hebben op verschillende ni veaus naar de dijken gekeken, van gedetailleerd tot veelomvattend. Studio Makkink 8c Bey in Rotter dam richtte zich op de bekleding zelf en bedacht, kijkend naar de di verse doelgroepen, talrijke alterna tieven voor de grijze stenen. Waar bijzondere bloemen of vogels zijn, kunnen bijvoorbeeld afbeeldingen ervan in de dijk worden verwerkt. Rietveld Landscape in Amsterdam keek op dijkvakniveau en maakte een ontwerp voor het gebied bij de Plompe Toren (Schouwen-Dui- veland). Door de dijk er in een hal ve cirkel omheen te laten lopen, komt de toren weer buitendijks te VLISSINGEN - Met het oog op het wereldkampioenschap voetbal in Zuid-Afrika heeft de Zeeuwse band De Hobbyisten een nummer opgenomen: Wij gaan door. Het ap pelleert aan het wij-gevoel rond het Nederlands elftal. De op brengst van het nummer gaat naar KiKa (Kinderen Kankervrij). „Het is niet zo makkelijk om als band aan de bak te komen", zegt Fred Harinck van Band On Tour, die De Hobbyisten begeleidt. „Daarom heb ik gezegd: kijk of je kunt inspringen op een groot eve nement. Dat werd het WK. Zo is Wij gaan door ontstaan." Het num mer is geproduceerd door Peter Bauwens, bekend van zijn samen werking met onder anderen Blof. De komende dagen wordt een vi deoclip bij het nummer gemaakt. Vrijdagochtend zijn er opnamen in Voetbal Experience in Middel- burg en 's middags vanaf ongeveer twee uur tijdens de koninginne dagactiviteiten op en rond het Bel- lamypark in Vlissingen. Wie wil fi gureren in de clip, is dan welkom. Zaterdag worden opnamen ge maakt bij een wedstrijd van arties ten en oud-voetballers, waar een groot aantal Bekende Nederlan ders het refrein zullen playbacken. Aan PSV en Feyenoord is gevraagd hetzelfde te doen. staan. Daarmee wordt zichtbaar ge maakt dat het gaat om een restant van een verdronken dorp. Paul van Beek Landschappen in Amsterdam nam een compleet ge bied onder de loep: de Oesterdam, waar de bekleding aan vervanging toe is en men te maken heeft met de zandhonger van de Oosterschel de. Een oplossing kan zijn het weg halen van de Molenplaat in het Zoommeer en daarmee aan de westkant van de dam duin en nat te vallei creëren. Kortsmit hoopt dat de expositie vooral een gedachtewisseling op gang brengt en het creatief denken over de zeewering stimuleert. „Ik hoop voor de zomer alle belang hebbende partijen rond de tafel te krijgen en hun te vragen: wat vin den jullie ervan?" Enthousiasme alleen is echter niet voldoende, want een mooie dijk kost extra geld. „Het is niet een eenzijdig verhaal", zegt Kortsmit. „We proberen partijen bij elkaar te brengen en als je meedoet moet je ook meedragen. Als Projectbu reau Zeeweringen kunnen we wel aanjager zijn en meedenken." Expositie 'Bloedkoralen van de Ooster schelde', t/m 24 mei bij CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg. Geopend: ma. t/m vr. (en 1e zo v.d. maand) 9-17 uur. MIDDELBURG - Het Codarts Sym phony Orchestra (het symfonieor kest van het Rotterdams Conserva torium) treedt morgen onder lei ding van Hans Leenders op in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Het gezelschap bestaat uit hon derd studenten van twintig ver schillende nationaliteiten. Solist is morgenavond de jonge talentvolle Russische violist Eugene Ugorski, student van het conservatorium. Het programma bestaat uit delen van The Gadfly Suite van Shostako vich, Vioolconcert nr. 2 van Prokof- jev en Le Sacre du Printemps van Stravinsky. Meer agendanieuws en de filmagenda op onze website. OP PAD Goes Boekpresentatie van tuinarchitect Arend Jan van der Horst, Movements in green. Boekhandel De Koperen Tuin, 19.30 uur. Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West-Europa. Foto's vier seizoenen Rammekens en ex positie keramiek van stichting Arduin. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Clash of the Titans: 20.00 uur; Capita lism: 20.30 uur; Kick Ass: 20.00 uur; De Gelukkige Huisvrouw: 20.00 uur. GOES 't Beest, The Sound of Insects: 20.30 uur. Merral, Alice in Wonderland: 20.00 uur; Clash of the Titans: 20.00 uur; De Gelukkige Huis vrouw: 20.00 uur; Kick Ass: 20.00 uur. MIDDELBURG Schuttershof, La Danse: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheafer, Dear John: 20.30 uur. TERNEUZEN View, De Gelukkige Huisvrouw: 20.15 uur; Kick Ass: 20*15 uur; Clash of the Titans: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Clash of the Titans: 16.15 en 21.45 uur; De Gelukkige Huisvrouw: 13.45, 16.15, 19.15 en 21.45 uur; Alice in Wonderland (3D): 16.15 en 19.30 uur; Dear John: 22.00 uur; Green Zone: 16.45, 19.15 en 21.45 uur; Harry Brown: 14.00 uur; Hoe Tem je een Draak (3D): 14.00 uur; I Love you Phillip Morris: 13.45, 19.15 en 21.45 uur; Kick Ass: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Millennium 3: 13.45 uur; Oceans: 14.00, 16.30 en 19.30 uur; The Fantastic Mr. Fox: 19.30 uur; Wickie de Viking: 14.00 uur; Shutter Island: 16.15 uur; The Cra zies: 22.00 uur. UIT-AGENDA Een compleet overzicht van het theater-, podium- en bioscoopaan bod staat op: www.pzc.nl/uit. ETEN Avondje uit eten? Alle restaurant recensies uit de PZC zijn terug te vin den op www.pzc.nl/smaakvan STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13