Niemand wil van haar af II 'Je hoeft niet alles te lezen, dat doen de ministers ook niet' dmSdag27 apni 2010 vandaag uitgelicht Bij haar aantreden werden openlijk vraagtekens gezet bij haar geschiktheid voor het ambt. Nu, dertig jaar later, is ko ningin Beatrix (72) boven elke twijfel verheven. Ze heeft een vrijwel foutloos parcours afgelegd. 30 x 30 april Prins Claus tegen zijn echtgenote door Hans Jacobs De veiligheidsmaatre gelen die in Zee land zijn genomen om de verjaardags viering van konin gin Beatrix vrijdag in goede banen te leiden, doen wei nig onder voor het politionele machtsvertoon bij haar inhuldiging dertig jaar geleden. Op 30 april 1980 ontaardde krakersverzet tegen de ge vestigde orde in rellen van ongeken de omvang. Als het goed is krijgen amokmakers in Wemeldinge en Middelburg geen enkele kans. Bivak mutsen en zelfs klompen zijn langs de wandelroute verboden. In het collectief geheugen staan de 'kroningsrellen' nog diep geëtst. De weerzin gold destijds minder de persoon Beatrix als het systeem waarvan zij als koningin bij uitstek het symbool werd. Maar dat de toenmalige kroonprinses weinig po pulair was, speelde ook een rol. Er werden openlijk vraagtekens gezet bij haar geschiktheid voor het ambt. De eigenzinnigheid van Bea trix, door een oudere generatie nog als schokkend ervaren bij haar keu ze voor een Duitse partner veertien jaar eerder, deed in sommige politie ke kringen het ergste vrezen. Bij het aantreden van Beatrix had de monarchie ook een gedeukt en stoffig imago. Koningin Juliana had de boel laten versloffen, ze was in haar laatste regeringsjaren ook niet meer zo scherp. Prins Bernhard bracht de Oranjes enorme schade toe door steekpenningen aan te ne men van de Amerikaanse vliegtuig fabrikant Lockheed, al heette het toen nog dat hij zich slechts 'ont vankelijk' had getoond voor giften. De ruiterlijke bekentenis kwam pas in postuum verschenen interviews. In dat klimaat moest de nieuwe vor stin een koers uitzetten. Dertig jaar later is Beatrix (72) bo ven elke twijfel verheven. Ze heeft een vrijwel foutloos parcours afge legd, daar is zelfs het gros van de re publikeinen het over eens. Dat is een enorme prestatie, niet alleen de valse start in aanmerking genomen. Het is weinigen gegeven in het vol le licht van de schijnwerpers zo lang en goed overeind te blijven, ge zag uit te stralen en alom respect te oogsten. Aan het begin van de rit mocht Beatrix dan niet gewenst zijn, aan het einde van de rit wil ei genlijk niemand van haar af De spe culaties over spoedig aftreden zijn verstomd. En dat heeft niet alleen te maken met bezwaren tegen zoon Willem-Alexander, waarbij de ge schiedenis uit 1980 zich herhaalt. Beatrix koos vanaf het begin be wust voor een meer afstandelijke benadering van haar werk dan Julia na. Het ambt werd opgepoetst, ge moderniseerd en het 'no-nonsense' beleid van toenmalig minister-presi dent Ruud Lubbers was ook in de hofhouding en de werkwijze van het staatshoofd terug te vinden. Beatrix maakte maximaal gebruik van haar grondwettelijke speelruim te. „Meer dan je van een koningin zou verwachten", aldus de Amerikaanse oud-president Bill Clinton in een in terview met de NOS. Meer ook dan haar collega-monarchen in de rest van Europa. Met het klimmen der jaren groeide de waardering, al vroeg de familie zich wel eens af of het niet een tandje minder kon. „Je hoeft niet al les te lezen, dat doen de ministers ook niet", aldus echtgenoot Claus in die jaren. Beatrix ging bij haar werk wel eens op tenen staan, maar alleen omdat die van een aantal mi nisters langer waren dan normaal. Het leidde rond haar zestigste ver jaardag tot gemor over 'Beatrixis- me'. De koningin werden haar werklust en ver doorgevoerde per fectionisme verweten. Natuurlijke ontwikkelingen in de fa milie - rouwen en trouwen, geboor ten van kleinkinderen - verzachtten het beeld dat de 'kille' Beatrix eind jaren negentig had gekregen. Maar populariteit is niet iets waar konin gin Beatrix naar streeft. Aan opiniepeilingen heeft ze een broertje dood. Ze kunnen makke lijk worden gemanipuleerd, zijn vluchtig als gas en geven slechts dag- koersen aan. Daar kan iemand die dertig jaar of langer vooruit moet, niets mee. Helemaal negeren kan Beatrix de uitkomsten niet, al was het maar omdat politiek Den Haag zich er meer dan pakweg dertig jaar gele den wél door laat leiden. Mede daar door is het natuurlijke beschermen de schild rond de monarchie lang zaam afgesleten. Verschillende partijen willen de mo narchie kortwieken. Discretie is niet langer vanzelfsprekend, terug houdendheid van Kamerleden en anderen in de samenleving is ook in discussies over het koningshuis verdwenen. De felheid van de debat ten over het declaratiegedrag van de Oranjes, de hoogte van de koninklij ke uitkering vorig jaar en de media storm rond het vakantiehuis van haar zoon Willem-Alexander in Mo zambique, illustreerden dat nog eens. Dat leidde in het paleis tot ver twijfeling, alsof de Oranjes opeens niets meer goed kunnen doen. Dit maakt het voor Beatrix moeilijk een goed moment te kiezen voor de overdracht van het ambt. Maar voor het eindoordeel over haar rege ring zal het niet meer uitmaken. Dat valt zonder meer positief uit. Staatsbezoeken leveren Nederland geld op. De export naar een door koningin Beatrix bezocht land stijgt in de eerste tijd daarna met zo'n 8 tot 10 procent, om in latere jaren weer af te zwakken. Daar staat een prijskaartje van zo'n 1,5 miljoen euro tegenover, gebruik van het regeringstoestel en de kosten van beveiliging niet meegerekend. Het is een van de interessante weetjes uit de eerste aflevering vanavond van een drieluik Over Beatrix, waarin achtereenvolgens haar buitenland se reizen, de Koninginnedagen en haar werkzaamheden in het algemeen aan bod komen. Aanleiding is het dertigjarig regeringsjubileum op 30 april, waaraan de vorstin zelf zo min mogelijk aandacht wil besteden. Vrijdag is voor haar immers een gewone 'werkdag', met een vermoeiend en - vanwege het drama in Apeldoorn vorig jaar - beladen bezoek aan Zeeland. Dertig jaar koningin Beatrix: De Reizen, vanavond op Nederland 1, 22.30 uur; De Koninginnedagen, morgen op Nederland 1, 22.15 uur; Het Koningschap, donderdag op Ne derland 1, 22.20 uur. foto Vincent Mentzel/CPD/RVD 30 April 2000 Leiden 30 April 2003 Wijhe 30 April 2009 Apeldoorn Wat doet Apeldoorn dit jaar op 30 april? Hoe maak ik mijn kraampje winstgevend? Plus een overzicht van dertig jaar Koninginnedag op: www.pzc.nl/uitgelicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11