IO o Minder macht en belasting betalen dinsdag 27 april 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Lange tijd was het onder werp Koninklijk Huis een politiek taboe. Iedere par tij die zich eraan waagde iets over de positie van de konin gin te zeggen moest tegelijkertijd vrezen voor een teruggang in het aantal stemmen. Die tijd is ge weest. Steeds meer politieke partijen vin den dat het koningschap naar een meer ceremoniële functie toe moet. Daarnaast staan ook de kos ten van het Koninklijk Huis steeds vaker ter discussie. D66 is al heel lang een voorstander van inperking van de macht van het staatshoofd. De democraten vinden dat de koningin geen voor zitter van de Raad van State meer moet zijn. Ze zou bovendien niet degene moe ten zijn die bij kabinetsformaties de formateur benoemt. Die taak past beter bij de gekozen leden van de Tweede Kamer. Helemaal de monarchie afschaf fen, dat wil D66 ook weer niet. De koning of koningin zou een puur ceremoniële functie moeten bekle den. Inmiddels hebben ook de PvdA, Groenlinks, SP en PVV zich achter dat standpunt geschaard. Wat hen betreft verliest de konin gin al haar functies binnen het landsbestuur en tekent ze dus ook geen wetten meer. Het CDA, de WD en de Christenunie blijven vooralsnog voor behoud van het huidige staatsbestel. Inclusief de bijbehorende kosten. Over die kosten van het konings huis is de laatste jaren veel te doen geweest. Op aandrang van de poli- i tiek zijn de uitgaven op een rij ge zet: zo'n 120 miljoen euro (inclu sief persoonlijke toelagen, beveili ging en paleizen). De PW heeft daar in het verkie zingsprogramma een duidelijk standpunt over: 20 procent bezui nigen op het Koninklijk Huis. Ook de SP vindt dat het minder kan: le den van het Koninklijk Huis moe ten voortaan zelf hun privékosten betalen en ze moeten - net als ie der ander - gewoon belasting gaan betalen. Een van de nieuwe officiële staatsieportretten van koningin Beatrix die zijn gemaakt ter gelegenheid van haar regeringsjubileum. 30 April 1985 30 April 1988 Anna Paulowna Amsterdam 30 April 1982 Zuidlaren 30 April 1995 Sittard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10