buitenland 19 strij der tegen aids Pakistan op stelten om fiets Nederlander Eis: helft van Duitse deelstaten afschaffen Turkije opent nudistenhotel Verloving Zweedse prinses ontbonden Husky bijt baby dood in Duitsland Doden door tornado in Mississippi Bouw omstreden dam Brazilië begint snel 'Aanval met gifgas' op schoolmeisjes Abbas bespreekt vredesproces met Obama maandag 26 april 2010 MnsnninHi 5,4 miljoen mensen geïnfecteerd met hiv. Elke dag sterven zo'n dui zend mensen aan de gevolgen. In het kader van de nieuwe campag ne zullen alle instellingen voor ge zondheidszorg voorlichting geven, diagnoses stellen en behandelplan nen opstellen. Ook kondigde de president aan 1,5 miljard con dooms te verstrekken. Dat Zuma zich nu manifesteert als de grote strijder tegen hiv en aids, mag op z'n minst opmerkelijk he ten, gezien zijn eerdere uitlatingen en gedragingen. Toen hij in 2006 terecht stond op verdenking van verkrachting van een seropositieve vrouw, maakte hij zich belachelijk door te verklaren dat hij na de seks een douche had genomen om de kans op besmetting te verklei nen. Begin dit jaar moest Zuma, die trots is een polygamist te zijn, toegeven een buitenechtelijk kind te hebben verwekt. Anti-aidsacti- visten reageerden furieus. Dit alles lijkt hem nu vergeven. Met zijn nieuwe aidsbeleid breekt hij ook radicaal met zijn voorgan ger Thabo Mbeki. Vriend en vij and prijzen hem daarom. Mbeki, die het land tien jaar regeerde, twijfelde publiekelijk aan de link tussen hiv en aids. Zijn minister van Gezondheid, Manto Tshabala- la-Msimang, maakte reclame voor het eten van knoflook en rode bie ten als alternatief voor aidsrem- mende medicijnen. Volgens een studie van de universiteit van Har vard hadden 330.000 doden verme den kunnen worden als het duo ef fectievere maatregelen had geno men. Hoewel de ambitieuze plan nen van de huidige regering warm zijn onthaald, wordt ook getwij feld aan de haalbaarheid ervan. „Als we inderdaad 15 miljoen men sen testen, is de kans groot dat 1,5 miljoen hiervan seropositief zijn. Die moeten dan wel de juiste me dicijnen, behandeling en begelei ding krijgen", zegt Vuyiseka Dubu- la van de aids-actiegroep TAC. BERLIJN COTTBUS Het aantal deelstaten van Duits land moet worden teruggebracht van zestien naar acht Dit eist Wolf gang Clement, die van 1998 tot 2002 premier was van de dichtstbe volkte Duitse deelstaat, het aan Ne derland grenzende Noord-Rijn- land-Westfalen. Volgens Clement zijn de zestien deelstaatparlemen ten en zestien deelstaatregeringen te duur. ANKARA In Turkije gaat op 1 mei een hotel open dat exclusief is bedoeld voor buitenlandse nudisten die ook bin nen hun kleding uit laten. Het Ada- burnu-Golmar hotel is volgens de Turkse krant Miliyet in de buurt van Marmaris gevestigd. Het zou het eerste nudistenhotel van Tur kije zijn. Voor de gasten is er een speciaal busje dat hen naar een na bijgelegen nudistenstrand brengt. STOCKHOLM De Zweeds prinses Madeleine (27) en haar verloofde Jonas Bergström gaan uit elkaar. Dat maakte het hof zaterdag op zijn website bekend. De jongste dochter van de Zweed se koning was sinds augustus ver loofd met de advocaat Bergström. In de Zweeds media verschenen de afgelopen maanden steeds vaker berichten over problemen tussen het tweetal. In de Duitse stad Cottbus heeft een hond een baby doodgebeten. De husky gooide de kinderwagen met daarin het acht weken oude meisje omver en stortte zich op het kind, aldus de politie gisteren. Het meis je stierf korte tijd later aan haar ver wondingen in het ziekenhuis. Het gezin heeft meer kinderen en niets uit het verleden wees erop dat het dier gevaarlijk was. JACKSON Een tornado heeft zaterdag dood en verderf gezaaid in de Ameri kaanse staat Mississippi. Zeker tien mensen kwamen om het leven toen de anderhalve kilometer bre de windhoos door de zuidelijke staat trok met windsnelheden tot meer dan 240 kilometer per uur. In grote delen van Mississippi viel de stroomvoorziening uit. Meer dan twintig mensen raakten gewond. BRASILIA Braziliaanse aannemers beginnen uiterlijk in september aan de bouw van de omstreden Belo Montedam in het Amazoneoerwoud. Dat heeft minister Marcio Zimmerman van Energie in Brazilië zaterdag ver klaard. „We kunnen niet langer blij ven wachten", zei hij. Tegenstan ders van de waterkrachtcentrale hebben aangekondigd dat ze zich tot het uiterste blijven verzetten. KABUL - Tientallen Afghaanse schoolmeisjes zijn de afgelopen da gen ziek geworden, mogelijk door gifgasaanvallen op hun scholen. Een zegsman van president Hamid Karzai zei gisteren dat opstandelin gen verantwoordelijk zijn, maar een woordvoerder van de Taliban sprak dat tegen. Dertien meisjes werden gisteren in de provincie Kunduz opgenomen in het zieken huis. De slachtoffers klaagden on der meer over misselijkheid, duize ligheid en koortsrillingen. Hun toe stand is niet ernstig. Alle kinderen klaagden over een vreemde geur in de klas. De precieze oorzaak moet nog worden vastgesteld. De vrees bestaat dat opstandelingen, die ge kant zijn tegen onderwijs voor meisjes, gif gebruiken om de kinde ren van school te jagen. vm^EsmsBatBasBSSmm Roovers wordt geïnterviewd voor de Pakistaanse televisie, foto Koen Roovers JERUZALEM - De Palestijnse presi dent Mahmud Abbas gaat in mei naar Washington voor gesprekken met zijn Amerikaanse ambtge noot, Barack Obama. Hij is door de Amerikaanse speciale gezant voor het Midden-Oosten, George Mitchell, uitgenodigd zei de Pales tijnse topdiplomaat Saeb Erekat gisteren in Ramallah. Een datum is nog niet afgesproken. Mitchell sprak Abbas vrijdag in de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever. Abbas en Obama zul len de kansen bespreken voor een nieuw door de VS 'gecoacht' vrede sproces tussen Israëli's en Pales- tijnen. Het laatste vredesproces liep vast in 2008. Abbas heeft er in het weekeinde bij Obama op aangedrongen een oplossing af te dwingen die een onafhankelijke Palestijnse staat be helst. door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - Televisie-interviews. Een boze minister. En een massale klopjacht van de politie. De dief stal van de fiets van Nederlander Koen Roovers, in Pakistan, heeft het hele land in rep en roer ge bracht. „Het is ongelooflijk", laat een en thousiaste Roovers weten vanuit Hyderabad, in het zuiden van Paki stan, „Een vervelende ervaring is veranderd in een heel leuk avon tuur." Afgelopen vrijdag nog werd de fiets van Roovers gestolen in Hyderabad. De 29-jarige man uit Weert fietst 16.000 kilometer van Nederland naar China en Hydera bad ligt op de route. „Ik baalde na tuurlijk van die diefstal", vertelt Roovers. „Ik ging ervan uit dat ik dat ding nooit meer terug zou zien." De fiets werd gejat voor een school in Hyderabad waar de Ne derlander een tijdje vrijwilligers werk doet. Pakistanen die ervan hoorden, schaamden zich allemaal diep. „Het land heeft al een slech te reputatie, dus de nationale trots was geschonden", aldus Roovers. Pakistaanse kennissen adviseerden hem om de media erbij te halen. Dat lukte. Binnen een dag stond zijn verhaal op de voorpagina van veel Pakistaanse kranten. Vervol gens zonden vier nationale televi siezenders interviews uit met Roovers. De teneur van alle verha len was: Pakistan schaamt zich. Hier bleef het echter niet bij. De minister van Binnenlandse Zaken van de provincie Sindh, waar Hy derabad ligt, zag het verhaal op te levisie. Hij eiste vervolgens van het hoofd van de politie dat 'de fiets binnen 24 uur wordt terugbe zorgd'. Op zaterdag begonnen hon derden politiemannen met een klopjacht in wijken waar veel cri minelen wonen. Dat bleek een goe de zet. Een blije Roovers kon zijn fiets gisteren weer in ontvangst ne men van trotse Pakistaanse func tionarissen. De dieven hadden wel de twee pedalen en het zadel ver vangen. Ook hingen er knipperen de discolampjes aan het stuur. „Die verlichting laat ik maar zitten voor als ik China binnenrijd", zegt Roovers grinnikend. De Nederlan der heeft nog achtduizend kilome ter voor de boeg voordat hij Pe king bereikt, naar verwachting in november van dit jaar. ren tegen kernenergie. Het was een van de grootste anti-atoomenergiebetogingen van de afgelopen decennia. De keten verbond de twee kerncentrales van Krümmel en Brunsbiittel met elkaar. foto Heribert Pröpper/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9