zeeland 115 geven boek de zegen PZC de Zeeuwse 'taele van i'arte Zadels gestolen in 's-Heer Arendskerke The Slaves en Tape-it in café High Life Goes Twee gewonden na vechtpartij Lezing over expositie uit Hermitage A'dam Motorrijder aan de kant om snelheid Korte cursus in computergebruik Belg in de sloot naast A58 bij Krabbendijke Bermtoeristen maandag 26 april 2010 het een menselijk gevoel." De Vos gebruikt het Zeeuws om dat, zoals hij het in het voorwoord schrijft, het de 'taele van j'n arte' is; het komt toch net een 'bitje kor- terbie'. Hij bleef bij zijn vertaal werk ook geregeld 'haken' in de Nederlandse teksten, geeft hij toe. „Perzisch lees ik ook niet, maar ik ontdekte dat ik met de Engelse vertaling beter overweg kon. Het Engels is toch rijker in woor denschat dan het Nederlands." Het Zeeuws zorgt ervoor dat de verhalen bekend aanvoelen, zeker voor de lezer met wat oud-testa- mentische kennis. Er komen heel wat bekenden uit die teksten voor bij, hoewel soms in een wat ander aanzien dan volgens de christelijke traditie. Maar het paste zondag allemaal bij elkaar in het Kerkje van Ellesdiek, waar het boek van De Vos gepre- een oude soefie-meester. foto Izaak Verkeste senteerd werd. In goed Zeeuws en gestoken in pront boerenpak gaf Johan de Dreu enkele vertellingen ten beste, goedkeurend aange hoord door de Islamitische gasten uit Ridderkerk. Die konden het al lemaal best volgen, gaf Dédé aan. „Ik moet alleen soms zoeken naar. de betekenis van een woord." Hij begeleidde drie der wisjen van de Haqqani Mevlevi Derwisjen. De Derwisj-orde is opgericht door de zoon van Rumi, Daha al-Din Wa- lad. De orde is bekend om de op zienbarende manier van medita tie: wervelend om de eigen as, de armen hoog geheven, bijna op de plaats blijvend. Hun witte gewaad bolt fraai op, de hoge konische hoofddeksels versterken het draaiende beeld nog eens. Elk gewoon mens zou er dol van worden, maar de derwisjen tollen minutenlang op hun hakken, de ogen gesloten, terwijl sjeik Ach- med zacht zingt van de liefde voor de eenheid met de schepper en alles wat geschapen is. De dans is meditatie en gebed tegelijk, legde hij het geïntrigeerde publiek uit. De verhalen - gelijkenissen,fabels, anekdotische vertelsels en twee spraken - lezen prettig weg en ma ken een tijdloze indruk. Het gaat er immer nog steeds zo aan toe als bij de 'De kaerel die a 'n tatoe wou' of D'n dööven die a nae z'n zieke buurman gieng'. En in de Roemie-bundel staat ook het verhaal dat hier bekend is van het gedicht van Van Eyk, De Tuin man en de Dood: de dood die de tuinman denkt te kunnen ont vluchten naar Ispahan. Burak ver klaart dat makkelijk: „Ispahan ligt in de buurt van waar Rumi van daan komt; het is logisch dat hij be kende verhalen uit zijn streek mee nam naar Turkije." Sjeik Achmed Dédé toonde zich blij met de ontvangst in Ellewouts- dijk en de nieuwe verbanden tus sen Zeeland en het soefisme. „Ik heb het gevoel dat hier vandaag een opening naar de eenheid is ge maakt", knikt Dédé tevreden. Roemie in Zeeland is te koop voor 12,50 euro. De schildering van dan sende derwisjen op het boekom slag is gemaakt door Elans Sarneel. Het originele schilderij is te koop. 'S-HEER ARENDSKERKE Zeker tien katalysatoren van auto's en enkele paardenzadels zijn gesto len bij een bedrijf aan de Arend straat in 's-Heer Arendskerke. De inbraak moet in de nacht van donderdag op vrijdag zijn ge pleegd. In totaal bedraagt de waarde van de gestolen goederen ettelijke dui zenden euro's, naar de inschatting van de politie. De braakschade is onbekend. GOES De bands The Slaves en Tape-it tre den zondag 2 mei in cafe High Life aan de Westwal in Goes. The Slaves is een Zeeuws-Brabant se rockband met voornamelijk ei gen nummers. The Slaves brengen dit jaar de eerste cd uit: Nervine Banquet. Tape-it speelt liedjes in de stijl van singer-songwriter en Bob Dylan. De aanvang is 20.00 uur en de en tree is gratis. YERSEKE Bij een vechtpartij in Yerseke zijn zaterdagavond twee mensen ge wond geraakt. Toen agenten ter plaatse kwamen, was het gevecht in een horecazaak al voorbij. Ze troffen de gewonden buiten op straat aan. De twee mannen (38 en 43) uit Goes werden per ambulan ce overgebracht naar het zieken huis. Een hondengeleider van de politie was aanwezig om escalatie te voorkomen. De aanleiding van de vechtpartij is nog onduidelijk. GOES Brigitte Mommers van Art 8c Lei sure in Amsterdam geeft zondag middag 2 mei een lezing over de ex positie in museum Hermitage in Amsterdam. Daar hangen nu schilderijen uit de collectie van de Hermitage in Sint Petersburg: meesterwerken uit het begin van de twintigste eeuw, van Matisse tot Malevich. De lezing is in Historisch Museum de Bevelan- den. Aanvang is 13.30 uur. Entree kost 10 euro Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuid-West Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst THOLEN De politie heeft zondag het rijbe wijs ingevorderd van een 48-jarige motorrijder uit de gemeente Mid- delharnis omdat hij meer dan 50 ki lometer per uur te hard reed. Agenten zagen de motorrijder rond het middaguur met een snel heid van 136 km over de N286/Provincialeweg binnen de ge meente Tholen rijden. Omdat ter plaatse niet meer dan tachtig kilometer per uur is toege staan, werd de motorrijder aan de kant gezet en mocht hij niet meer verder rijden. KRUININGEN Stichting Seniorweb Zuid-Beve land begint een korte basiscursus computergebruik. Met acht lessen in vier weken leert een groep van twaalf cursisten om te gaan met een computer. De eerste les is dins dag 25 mei van 9.30 tot 11.30 uur. Se niorweb bestaat uit vrijwilligers die mensen helpen met hun (be roepsvaardigheid. De cursus is voor jongeren en ouderen in het dorpshuis in Kruiningen: Inschrij ven tot 8 mei: 0113-381437. KRABBENDIJKE Op de snelweg A58 ter hoogte van Krabbendijke raakte zondagmor gen omstreeks 09.30 uur een auto in de sloot. De bestuurder was een 22-jarige Belg. Hij was naar zijn zeggen de macht over het stuur verloren. De automobilist belandde met zijn wa gen vervolgens rechts naast de weg in de sloot. De Belg kwam met de schrik vrij. Zijn auto was dermate beschadigd dat die moest worden weggetakeld. Puzzel ouderwets gezellig mee en maak deze week kans op een een handige tafelbarbecue! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl Een initiatief van WISSENKERKE - Ze krijgen komende week nog een gezicht en gepaste kle ding van studenten van Edudelta in Goes; Klaartje en Kees, de vijf meter ho ge strooien poppen die halverwege de Noord-Bevelandse Oost-Westweg de bermtoerist uithangen. Het paar hoort bij de routeversiering van boerenor- ganisatie ZLTO en de gemeente voor de Giro en de Tour. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81