binnenland 17 Nee, dat spul verkopen we niet' 200m2 jsa* •.ïsSss sti preizen Exclusief topvoordeel RREURBESTRIJDING Commerciële bedrijven melden zelden verdachte aankoop chemicaliën VAN IWAARDEN Cees Nooteboom wint Gouden Uil Man rijdt in op verkeersregelaar TMF wijst luisteraars op gevaar hard geluid Man knipt remmen politiewagens door Personeel winkels steelt vaker van baas Hilton Valencia4 maandag 26 april 2010 door Arjen de Boer Zelf met explosieven knut selen. Kwajongens doen het. En terroristen na tuurlijk. De eerste maakt een rookbom voor de lol, de ander een zwaar explosief dat zoveel mo gelijk mensen moet doden. Een deels zelf in elkaar geknutselde bom is de nummer één methode om een aanslag te plegen, aldus Glenn Schoen, terrorisme-expert bij adviesbureau Ernst Young. „Kijk naar de aanslagen in Londen en Madrid." Een populair ingrediënt is het zo geheten kalkammonsalpeter (KAS), een kunstmest met een hoog stikstofgehalte. Handige ter roristen kunnen er een bom mee maken. KAS is gewoon te koop bij een groothandel als Weikoop of Boe renbond. Maar even langs Wei koop rijden en een paar honderd kilo KAS bestellen, heeft geen zin. „Een particulier moet zich legiti meren en krijgt hooguit één zak van 25 kilo mee", zegt een mede werker. Bij grote bestellingen door onbekenden rinkelen de alarmbel len. „Dan volgt er direct overleg met het hoofdkantoor." Verder is het de bedoeling dat er een melding gaat richting het vo rig jaar juli ingestelde Meldpunt Zelfgemaakte Explosieven (MZE) van het ministerie van VROM en de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding (NCTb). Volgens een woordvoerder kwam hier slechts een klein aantal meldingen binnen. „Het is goed dat het be drijfsleven erbij wordt betrokken", zegt Edwin Bakker, terrorismeon- derzoeker bij Instituut Clingen- dael. „Terreurbestrijding is niet een zaak van de overheid alleen." Een ander populair ingrediënt voor het maken van een bom is waterstofperoxide. Een manager van een Kruidvatfiliaal erkent het in huis te hebben. Ook flessen met meer dan 3 procent? „Nee, die mo gen we niet verkopen", zegt ze. De manager van het filiaal is op de hoogte van de regels. Tijdens trai ningen krijgen ze de boodschap op het hart gedrukt. Ook apothe kers verhandelen geen grondstof fen. „Zeker niet aan particulieren. Achter heb ik genoeg liggen om China mee op te blazen, maar ver kopen doen we het absoluut niet." Bij de Weikoop staat wel sterke wa terstofperoxide in de schappen. Maar zomaar meenemen gaat niet. Elke fles heeft een speciaal num mer. Wie het spul wil kopen, moet zich legitimeren. „Als er in Nederland ooit een aan slag wordt gepleegd, is de kans groot dat er een zelfgemaakte bom wordt gebruikt", zegt terreurex- pert Schoen. Hij wijst op het verle den: de Hofstadgroep experimen teerde met explosieve stoffen. Op de zolderkamer van de onlangs tot een celstraf van twaalf jaar veroor deelde beroepscrimineel Eric Jan Q. werden bij zijn aanhoudingen grondstoffen voor bommen aange troffen. Hij wilde aanslagen plegen op onder meer het Botlekgebied en de hogesnelheidslijn. Met de goedjes die hij in zijn bezit had, zou inderdaad een explosief kunnen worden gemaakt, stelden deskundigen tijdens het strafpro ces. De meeste daarvan staan in middels op de lijst met gevaarlijke stoffen, die bedrijven in de gaten moeten houden. Op de lijst staan klinkende schei kundige namen als aceton, citroen zuur, waterstofperoxide, ka- liumchloraat en perchloraat. De Hofstadgroep en Q. konden ja ren geleden, voor de instelling van het MZE, nog relatief simpel aan de benodigde spullen komen. „In voeren vanuit het buitenland ging redelijk makkelijk, of het werd ge jat of op de zwarte markt ge kocht", zegt Schoen. „Dat is nu al lemaal veel moeilijker geworden." Het meldpunt is een radertje in een groter geheel van maatregelen, en bewustwording bij bedrijven die potentieel gevaarlijke stoffen verkopen. „Die bewustwording is goed. Zo'n meldpunt creëert geen schijnveiligheid", zegt Bakker. „Maar verwacht er geen wonderen van. Als je radar niet aanstaat, dan zie je helemaal niets." mmmmmeuBmKmiaHtÊmasmmumBBSBmm SCHILDERSBEDRIJF SPUITCABINE voor alle spuitwerken (o.a. timmerwerk en industrie) Ampereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400 ANTWERPEN Cees Nooteboom (1933) heeft de Gouden Uil Literatuurprijs 2010 ge wonnen. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 euro verbonden. Hij kreeg de Belgische prijs gisteren voor zijn verhalenbundel 's Nachts komen de vossen. In de bundel kijkt de romancier, dichter en reiziger Nooteboom terug naar mensen en gebeurtenissen uit het verleden. LOENEN AAN DE VECHT De politie heeft zaterdagochtend een 61-jarige man uit Voorthuizen aangehouden omdat hij in Loenen aan de Vecht met zijn auto op een verkeersregelaar inreed. Deze raak te daarbij gewond aan een been. De automobilist werd boos omdat hij wegens wegwerkzaamheden moest omrijden, terwijl een bus wel mocht passeren, aldus de politie. DEN HAAG De Nationale Hoorstichting lan ceert vandaag in samenwerking met TMF de campagne 'Doof wor den doe je zo'. De zender gaat een jaar de boodschap dat harde mu ziek blijvende gehoorschade kan toebrengen 'omarmen'. Omdat een belerende vinger averechts werkt bij de doelgroep, wordt de bood schap met een knipoog gebracht. TILBURG De politie heeft gisterochtend vroeg in Tilburg een man aangehou den die de remleidingen van vier politieauto's had doorgeknipt. De 30-jarige man uit Haghorst werd 's nachts betrapt op het terrein van het politiebureau aan de Ring baan-Zuid, waarna hij de benen nam door een gat in het hek. Agen ten konden hem snel aanhouden. DEN HAAG Winkels in Nederland hebben steeds meer last van diefstal door het personeel. Dat blijkt uit de nieu we Monitor Criminaliteit Bedrijfsle ven. Vooral supermarkten en waren huizen hebben last van eigen men sen die geld of spullen stelen of vrienden korting geven. Een kwart van de supermarkten zei er vorig jaar mee te maken te hebben gehad en 32 procent van de warenhuizen. Bij het opblazen van onder meer een dubbeldekker in Londen in 2005 gebruikten terroristen explosieven met wa terstofperoxide. foto GPC 'oirberlin Venei'*®/ venei*® Zie stipreizen.nl/cmvg of stipreizen.nl/crnvo Zie stipreizen.nl/spchv 3- en 4-daagse stedentrip Vertrek mei t/m augustus Inclusief: vliegreis vanaf Amsterdam en 2 of 3 nachten in hets-sterren hotel Hiltpn Valencia inclusief ontbijt. Wilt u de sfeer van het échte Spanje proeven? Boek dan nu een citytrip naar Valencia. Destad heeft een prachtig historisch centrum, vele gezellige restaurantjes en een heerlijkklimaaL 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per boek online of bel 020 - 66 22 222 •voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenlonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7