Lintje voor Engel Reijnhoudt Staking bij Sabic van de baan na loonaanbod Mak RPVPi AMP 14 en 15 STREEKTAAL Zeeuwse zangers spannen samen in eerbetoon aan vertolker van het Zeeuws 13 16 en 17 Beschonken Belg ramt voorligger op snelweg Zeeuwse bonbon van Yerseker patissier Koopmansdank helpt sportvisboot almanak DL, V CLMINL Maandag 26 april 2010 Perzische verhalen in de Zeeuwse taal van je hart ML door Claudia Sondervan Wie denkt dat Zee land op te heften valt, had zaterdag in 't Kerkje van Elles- diek moeten gaan luisteren. Uit zo wat alle Zeeuwse windstreken brachten streektaalzangers in het kerkgebouwtje van Ellewoutsdijk een hommage aan het Zeeuwse lied en met name aan de fervente schrijver/vertolker daarvan, Engel Reijnhoudt. Hij dacht bij een normale avond met Zeeuwse artiesten te zijn, maar gaandeweg kreeg Reijnhoudt bange vermoedens over de samen komst in het kerkje, dat uitpuilde van het volk. Zoveel familie en vrienden bij een avond streekmu- ziek, dat is in deze tijd van het jaar, verdacht. Reijnhoudt kreeg daad werkelijk een lintje, maar niet van de burgemeester. Collega-zanger Jan van de Velde hing hem een oranje sjerp om ter viering van Reijnhoudts 35 jaar in de muziek en tien jaar organisatiedrift in het kerkje. Hij was er beduusd van. „Er is één ding waar ik een hekel aan heb, dat ik het zelf niet be dacht heb", reageerde Reijnhoudt toen hij zijn a propos hervonden had. „Om kwart over zeven begon ik de greep te verliezen", bekende hij. „Spaar me, dacht ik. Ik doe niks af aan de waarde van een on derscheiding voor andere mensen. Maar dit voelt goed." Ambras, Kopmels, Da Capo, Diele- man, De Meissen, Van de Velde, Jan Gunter en Bennie Hek vertolk ten liedjes van Reinhoudt. Zijn Zuid-Bevelands werd even makke- lijk omgezet in Waschappels, Kort- jeens en in de Snisse taole: ieder maakte de tekst pas naar zijn eigen tongval. Behalve Maikel Harte, die 'Nog slechter gitaar speelt' dan de 'drie akkoorden' waar Reijnhoudt het mee doet. Harte greep terug op de Zeeuwse versie van 'Zie ginds.." die hij met Reijnhoudt schreef voor het bezoek van de Sint in 2006, drie coupletten a ca- pella. En vanaf'd'n overkant' had Harte nog een boodschap aan zijn vrouw: „Schat, als het een jongen is, heet 'ie Engel." De liefde, het leven, de wereld is een bokswedstrijd Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl RILLAND Een beschonken Belg heeft vrijdag avond rond half elf een auto met twee mannen uit Ridderkerk van achteren geramd op de A58 ter hoogte van Rilland. De auto van de twee mannen be landde daardoor in de sloot naast de weg. De 27-jarige bestuurder en zijn passagier konden op eigen kracht uit hun auto komen. Ze zijn onderzocht door ambulanceperso neel. De 39-jarige man uit Stabroek had bijna 2,5 maal te veel gedron ken. De politie heeft zijn rijbewijs in beslag genomen. YERSEKE Patissier Timo Cornelisse (26) uit Yerseke heeft een nieuwe, Zeeuw se bonbon ontwikkeld. Hij zal de de lekkernij morgen, dinsdag, aanbieden aan commissa ris van de koningin Karla Peijs in haar werkvertrek. Volgens de Yersekenaar bestaat de bonbon uit louter Zeeuwse ingre diënten en past het snoepje hele maal bij de nieuwe imagocampag ne voor de provincie, 'Zeeland.... Echt waar!' COLIJNSPLAAT De reddingboot Koopmansdank heeft zaterdagmorgen de sportvis boot Dolfy naar de steiger bij de Roompotsluis gebracht. De vijf me ter lange sportvisboot, met twee vissers aan boord, kreeg motorpro blemen op de terugweg naar zijn thuishaven Colijnsplaat. Ter hoogte van boei OR 5 weigerde de motor dienst en dreef de boot stuurloos op de Noordzee. De KN- RM reddingboot van station Neel- tje Jans pikte bemanning op en bracht die en het vaartuig thuis. Tip? redactie@pzc.nl door Claudia Sondervan r BERGEN OP ZOOM - Vijf minuten voordat het ultimatum zou verlo pen kwam de directie van Sabic In novative Plastics haar werknemers tegemoet. Het bedrijf heeft de looneis van de veertienhonderd werknemers vrijdagavond groten deels ingewilligd. De directie biedt 1,75 procent loonsverhoging. Bij Sabic werken veel Zeeuwen, cir ca een derde van het werknemers bestand woont in Zeeland. FNV Bondgenoten legt het cao-aanbod komende week aan haar leden voor. De aangekondigde acties voor komende week - het pesro- neel was stakingsbereid - zijn van de baan. Het aanbod is magerder dan waar bond en personeel op hadden inge zet. De werknemers hadden twee procent loonsverhoging geëist. Vo rig jaar zag het personeel af van een loonstijging in ruil voor twee extra vakantiedagen, omdat de plasticsproducent onder de reces sie te lijden had. Dat is in toenemende mate voor bij, oordeelt de vakbond. „Het is tijd om de loyaliteit en het harde werken van het personeel te belo nen", stelt FNV-bestuurder Liliane Schoone. De loonsverhoging gaat in per deze maand. Verder biedt de directie aan om de helft van de vacatures die ontstaan door natuurlijk verloop in te vul len met vaste contracten. Ge vraagd was om alle openvallende plaatsen op te vullen. Het bedrijf draagt een kwart procent bij aan de arbeidsongeschiktheidspremie. Sabic IP streeft er naar om maxi maal tien procent van de werkne mers in tijdelijke dienst te hebben. Uitzendkrachten in de productie krijgen na maximaal een jaar de mogelijkheid om een basis-veilig heidsopleiding in de procesindus trie te volgen. In een werkgroep buigen bond en bedrijf zich over het pensioen fonds. Op de Boerenlanddag in het stads park in Vlissingen was het zaterdag middag erg druk en gezellig. Er was van alles te doen en te zien. Er liep een verscheidenheid aan (boerderij)dieren rond. Kinderen konden ook ponyrijden. Zo tegen vieren had één van de po ny's het blijkbaar helemaal gehad. Althans, hij deed niet wat zijn baasje wilde. Die had er op een gegeven moment schoon genoeg van en begon de viervoeter zo luidruch tig uit te foeteren, dat het ge schreeuw tot ver buiten de tent hoor baar was. Korte tijd later zagen de omstanders het beest gedwee naar buiten komen lopen; aan de hand van z'n eigenaar. Zegt een van de bezoekers, die op een strobaal van het zonnetje zit te genieten, tegen zijn kompaan: „Heb je dat gezien? Dat is nou een paar denfluisteraar." Beduusd kijkt Zeeuws zanger Engel Reijnhoudt naar hetlintje' dat collega-artiest Jan van de Velde hem omhangt. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79