Iedereen krijgt 161 zeeland 'Koninklijk gevecht' PZC zeeland in de vorige eeuw www.pzc.nl/webwinkel Braintraining! maandag 26 april 2010 door Willem Nijssen In de Raadkaart kunnen we in deze periode niet achterblijven met kaarten of foto's over de festiviteiten rond Koninginnedag in onze provincie. Onze vraag is telkens: wie staan er op de foto en in welke plaats was de koninklijke familie op bezoek. We zijn ook benieuwd naar anekdotes. De oplossingen kunnen voor vrijdag verstuurd worden naar de redactie van de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Inzenden bij voorkeur via email: redactie@pzc.nl Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Veere viert Koninginnedag op 30 april 1981. Bijna alle in zenders hadden het bij het rechte eind en veel van hen memo reerden het kussengevecht tussen de prinsen en de jongeren van Veere. „Links koningin Beatrix, naast haar de Veerse burgemeester Hack, achter haar Prins Claus en het blonde koppie van Willem Alexander, zijn broertje geheel rechts met witte coltrui", schrijft Wilma Franke uit Veere. Haar moeder was bestuurslid van de oranjevereniging. „Mijn schoon vader was gemeentebode en hij ontving de koningin op het stad huis; mijn man mocht als enige fo to's maken in het stadhuis, waar de koningin en haar echtgenoot dronken uit de beker van Maximili- aan. Mijn schoonmoeder, schoon zusje en ik (toen 24 jaar oud) mochten, gestoken in traditionele klederdracht, de koninklijke fami lie bedienen. Dat laatste was niet erg praktisch: met zo'n grote Wal- cherse kap op je hoofd steeds drankjes uit de koelkast pakken. Dat is vragen om ongelukken." Ook was er 'enige consternatie rond de aanwezigheid van een 'nepkoningin'. „De avond voor Koninginnedag meerde de mijnen veger HMS 'Hoogeveen' af „HM bracht 's avonds een (onverwacht) bezoek aan boord onder begelei ding van verslaggever Dick Pas- schier en sprak twee uur met de bemanning. Daarna vertelde ze dat ze niet de koningin was maar een dubbelgangster. De beman ning wilde het niet geloven. Ze leek zoveel op de koningin. De vol gende dag wandelde Janny Baay 'want zo heette ze', door Veere en bracht menig bezoeker in verwar ring", schrijft N. Willeboordse uit Serooskere. „Toen Koningin Bea trix die dag haar dubbelgangster zag zwaaide ze vriendelijk." De prijswinnaars zijn: S. Breden- beek Terneuzen, J. van der Hiele Middelburg en Tannie Verhage- de Bruijn Vrouwenpolder. Theaterrecensent Willem Nijssen geeft wekelijks zijn impressies weer van voorstellingen die hij heeft be zocht. Deze week: 'Thaibox Verdriet' van De Toneelmakerij en 'Tourne sol!'. Toneel als metafoor. Eigen lijk zou het gevoel, dat dat het geheim van to neel is, je veel vaker kun nen overvallen. Per slot van reke ning is het visuele, het beeld dus, een vast onderdeel van toneel, waar nog een hoop geld voor wordt neergeteld ook (decor, licht). In werkelijkheid begint het toneelbeeld zelden uit zichzelf te spreken, meestal doet het niet meer dan ondersteunen, aanvul len, of nog minder dan dat. Geen wonder dat er dan altijd weer thea tervernieuwers zijn, die het hele maal zonder decor willen doen (in 'de lege ruimte'). Maar toneel als metafoor, het kan dus wel. Ik spreek nu over 'Thaibox Ver driet' van De Toneelmakerij, afge lopen woensdag in 't Beest in Goes. Een stuk met meervoudige problematiek. Een traumatiserend zoon-vader conflict (dubbel nog wel). En daarnaast nog een incestu euze broer-zus relatie. Natuurlijk worden deze thematie ken benoemd in woorden, wor den ze ook voor een deel ook uit gespeeld in woorden. Maar ze wor den vooral uitgebééld, samengevat in één beeld: dat van een bokswed strijd. De liefde, het leven, de wereld is (als) een bokswedstrijd. Iedereen komt in de ring, en krijgt er zijn portie aan opdoffers en uppercuts. Dat is wat het beeld ons wil vertel len. En op mij maakte dat eigenlijk wel een overtuigende indruk. Er bestaat ondertussen heel veel to neel dat wil vertellen over trauma tische ervaringen. Parallel aan een vergelijkbaar verschijnsel in de (jeugd)literatuur, waar geen taboe meer wordt gevreesd, waar mis handeling en misbruik, waar kwet sen en kwellen de norm lijken. Dat is allemaal uit het leven gegre pen. Dat bewijst de actualiteit he laas nog dagelijks. Maar als publiek ga je je daar al snel geheel of gedeeltelijk voor af sluiten, uit machteloosheid. Wan neer je als maker dan tóch niet wilt zwijgen, zal je op zoek moe- Scène uit Thaibox Verdriet. ten gaan naar nieuwe vormen om het oude nieuws in te vertellen. En dat is wat De Toneelmakerij in 'Thaibox Verdriet' heel goed lukt. Het publiek zit rond een levensech te boksring (IK!, die nog nooit een bokswedstrijd bezocht heeft). We zijn in de boksschool van Hank en zijn zus, die in een verwarrende liefdesrelatie zijn beland. Daar traint de jonge belofte Boris. Zijn vechtlust blijkt vooral gesublimeer de woede te zijn. Woede op zijn 'krankzinnige' vader, die door zijn onverantwoordelijk gedrag Boris' moeder én broer het huis heeft uit- Als die vader in indianentooi in de ring verschijnt (bizarre maar ver teerbare dissonant in de conse quente metafoor) heeft hij een boodschap: „Bange mensen begin nen altijd als eerste te slaan, wist je dat? Hebben ze wetenschappe lijk onderzocht. Is ook logisch: als je bang bent voor klappen, wil je ze liever uitdelen. Afwachten ver eist moed. Dat hebben de meeste mensen niet." Hij is de enige die probeert te slaan met woorden. En die blijken machteloos. Een échte finalewor steling brengt wél de bevrijding uit de traumatisch vicieuze cirkels. Ook bevrijdend om dat te zien. Ik heb nu zelfs zin om eens naar een echte bokswedstrijd te gaan... Is het toeval, of krijg ik door die frisse kijk een oog voor metafo- ^WEBWINKEL Slechts 5,- per boek! categorie Boeken Set van 4 puzzelboeken Geef uw hersens een echte workout. Deze 4 puzzel boeken bevatten een groot aantal verschillende hersenkrakers. Hoe verder u in een boek komt, des te uitdagender de opdrachten worden. De set bestaat uit 2 titels voor beginners en 2 titels voor gevorder den. Een uitdaging voor elke puzzelaar! Uitvoering paperback, 700 pagina's. Lezersprijs 19,95* exclusief €2,95 verzendkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68