Alexander Vinokoerov SpOR 29 Nette oefening brengt Zonderland zilver Crosser Herlings brengt Valkenswaard in extase Alexander Vinokoerov maandag 26 april 2010 „Als er één probeert alles eruit te halen, is het Robert Gesink wel. Jammer dat zijn gezondheid hem parten speelt." Rabo-ploegleider Erik Breukink door Edward Swier ans - Boegeroep aan de finish, wei nig sympathie van de organisatie, ongemakkelijke commentaren van collega-renners en lastige vragen op de persconferentie. Alexander Vinokoerov is terug. De 36-jarige Kazak, terug van een dopingschorsing, heeft meer no dig dan een grote overwinning om het vertrouwen van de buiten wacht terug te winnen. Na Luik-Bastenaken-Luik deed hij een krampachtige poging. Wat Vinokoerov zelf betreft is zijn overwinning het bewijs dat er veel in de wereld veranderd is. Dat hij zelf veranderd is. De oude Alexan der Vinokoerov, die in 2005 Luik-Bastenaken-Luik ook al eens won, bestaat niet meer. Wat ge weest is, is geweest. Vindt Vino. „Ik heb mijn straf toch uitgezeten, ik heb moeten boeten", stamelde hij. Nadat de Astana-renner in de slot- kilometer medevluchter Alexan der Kolobnev achter had gelaten en er al eerder ook nog eens in ge slaagd was een tegenaanval van Alejandro Valverde (derde), Philip pe Gilbert (vierde) en Cadel Evans (vijfde) te pareren, was Vino op de streep ontvangen met gefluit. In 2007 werd Alexander Vino koerov op één van de meest geden- Geboren: 16 september 1973, Pe- tropavlovsk (Kaz). Grootste zeges: 2000: Etappe Vuel- ta, zilver OS-wegwedstrijd Sydney. 2002: Eindklassement Parijs-Nice. 2003: Amstel Gold Race, eindklas sement Parijs-Nice, eindklassement Ronde van Zwitserland, etappe Ronde van Frankrijk, derde in eind klassement Ronde van Frankrijk. kwaardige rustdagen in de geschie denis van de Tour de France uit het peloton gezet. Betrapt op bloeddoping ontvluchtten Vino en de zijnen Pau. Tourorganisator ASO, ook verant woordelijk voor de organisatie van Luik-Bastenaken-Luik, sprak toen schande van de schurken uit Ka- zachstan. En is eigenlijk nog steeds niet blij met de ploeg. Wie wist hoe nadrukkelijk de Ka zak aan de touwtjes trok bij Asta- na, kon zich nauwelijks verbazen dat Vino na een schorsing van twee jaar terug zou keren. „Ik heb alle dagen van mijn schorsing ge traind, geen dag verzaakt." Afgelopen najaar maakte hij zijn rentree. Zijn eerste koers, de Tour de l'Ain, won hij direct, in de Vuel- ta en op het WK kwam hij min der nadrukkelijk voor het voet licht. Na zijn winst in Luik-Baste naken-Luik kon Vinokoerov ech ter niet meer om de lastige vragen heen. „Dat ik hier win, is een be wijs van mijn klasse. Vino staat voor klasse. De donkere bladzij den heb ik omgeslagen, ik fiets nog om de jeugd te laten zien dat je er met hard werken kunt ko men. Ik wil laten zien dat ik kan winnen zonder doping." Vino noemde het vanzelfsprekend een 'droom', was hevig geëmotio neerd, sprak van 'wraak' en wist te 2004: Drie etappes Parijs-Nice. 2005: Luik-Bastenaken-Luik, twee etappes Ronde van Frankrijk. 2006: Drie etappes en eindklasse ment Ronde van Spanje. 2007: Twee etappes Dauphiné Libéré. 2010: Etappe en eindklassement Ronde van Trentino, Luik-Bastena- ken-Luik. vertellen dat ze „in Kazachstan heel erg blij zullen zijn." Rechtstreeks uit de Ronde van Trentino naar Luik gereisd, was de prestatie van de Kazak in Luik op zijn minst opmerkelijk te noemen. „Ik heb zaterdag niet meer op het parkoers getraind, maar gerust." Of daar de hulp van een dokter bij geweest was, wilden sceptici we ten. Vinokoerov zegt zich echter niet meer in te laten met dergelij ke 'adviseurs'. „Ik werk niet meer met Ferrari. En ik ging niet trainen op Tenerife omdat Fuentes daar zit, maar om dat de omstandigheden daar zo goed zijn." Met zijn winst in Luik-Bastenaken-Luik zegt Vino koerov zijn dromen verwezenlijkt te hebben. „Ik hoop nu in de Tour de France nog aan de zijde van winnaar Alberto Contador op de Champs Elysées te rijden. En mis schien wel een gooi te doen naar de wereldtitel tijdrijden. Ik weet dat Cancellara vrijwel onklopbaar lijkt, maat ik wil ervan dromen. Daarna zou ik kunnen stoppen." De Nederlandse renners konden opnieuw geen belangrijke rol spe len in een voorjaarsklassieker. Toen Andy Schleck en Philippe Gilbert op de Cöte de la Ro- che-aux-Faucons demarreerden, Alberto Contador counterde en vervolgens de latere winnaar Alexander Vinokoerov met Alexan der Kolobnev wegsprong, waren de Rabo-renners gezien. „Het is opvallend dat de échte kopman nen, de mannen met ervaring en heël wat trainingsjaren, het doen. Het zou de makkelijkste weg zijn ook zo iemand te kopen, maar zo gaan we het niet doen", gaf tech nisch directeur Erik Breukink aan vertrouwen in de (Nederlandse) jeugd te houden. Kopman Robert Gesink kwam al vroeg ten val en had last van een zware verkoud heid. Hij werd zestiende. birmingham - Epke Zonderland bezorgde Nederland gisteren op de valreep nog een medaille bij de Europese kampioenschappen tur nen in Birmingham. Met een niet foutloze maar wel net geturnde oefening pakte de Fries, begeleid door gelegenheids- coach Rob Stout, zilver op rek. „Ik heb toch weer een stap gemaakt", constateerde Zonderland na een gemankeerde voorbereiding. Aan een zestienjarig verbond met Gerard Speerstra kwam begin maart een einde. Gymnastiekbond KNGU greep in nadat de coach zich kritisch had uitgelaten over het beleid. De samenwerking met Zonderland leek al langer aan sleet onderhevig, al lieten beiden zich daar niet over uit. „Ik hoop dat er snel een opvolger gevonden wordt", zei Zonderland in de ang stig lege National Indoor Arena. De lokale voetbalderby tussen Aston Villa en Birmingham City had in de Engelse stad duidelijk meer impact. Ook zonder vaste coach bleek Zon derland progressie te hebben ge boekt. „Ik was altijd de man van de hoge uitgangswaarde die echter niet netjes genoeg turnde. Ik heb hard gewerkt aan een nettere uit voering, dat loont hier." De student medicijnen toverde de Kovacs-Kolman - een unieke com binatie vluchtelementen - tevoor schijn, voor het laatst door hem in een grote wedstrijd uitgevoerd tij dens de kwalificaties bij de Spelen in Peking en daarna afgevoerd we gens het hoge risico. Tijdens de training, kort voor de wedstrijd, had hij moeite om na zijn vlucht de rekstok weer te vin den. „Dat beïnvloedde de uitvoe ring in de finale, ik zat er juist te dicht op. Dat was balen, ik had naar mijn gevoel moeten luisteren. Eigenlijk dacht ik dat ik daar een medaille liet liggen." Met zijn sco re van 15,375 zat hij net achter de Griek Vlasios Maras: 15,400. Zonderland keek onderuitgezakt naar zijn concurrenten. Landge noot Jeffrey Wammes was als eer- valkenswaard - Je moet maar durven. Met startnummer 111 de Grote Prijs van Nederland ingaan en vervolgens de eerste manche winnen, dat kunstje in de tweede manche herhalen en daardoor ook nog eens de dagzege pakken. De 15-jarige motorcrosser Jeffrey Her- lings deed het gisteren in Valkens- waard. Hij werd praktisch in zijn eigen achtertuin de jongste Neder landse winnaar ooit van een grand prix in de motorcross. Herlings loste Dave Strijbos af, die 26 jaar geleden in 1984 de Grote Prijs van Nederland won op 16-ja- rige leeftijd. Strijbos zou twee jaar later dé wereldtitel veroveren in de 125CC. Het lijkt niet gewaagd om te voorspellen dat voor de talentvolle puber uit Elsendorp ook een we reldtitel in het verschiet ligt. „Ik had eigenlijk verwacht dat hij de tweede seizoenshelft het po dium zou kunnen halen", zei cross legende Stefan Everts. „Dat hij dat ste aan de beurt met een voor zijn doen strakke oefening: 15,025, de vijfde plaats bleek later. Toppers als Fabian Hambüchen en Aljaz Pe- gan volgden, maar geen van allen slaagde erin de Fries het zilver nog af te pakken. „Blijkbaar heb ik de rest van de oefening heel netjes ge turnd." Het zilver verzachtte ook de pijn van een gekwetste rechterschou der. De klachten waren afgelopen week weer opgekomen, maar ver hinderden Zonderland niet ook op brug (vijfde) een sterke oefe ning af te werken. „De adrenaline en een paar pijn stillers hebben geholpen", glim lachte Zonderland die een paar da gen rust neemt. Daarna wacht een ongewis traject richting WK in Rotterdam. „Ik weet in ieder geval zeker dat er volgende week in Hee renveen geen nieuwe trainer staat." De bond zoekt en betracht nauw keurigheid. Mogelijk krijgt Zonder land ook de kans in het buiten land stages af te werken. „Dat het hier lekker gaat wil niet zeggen dat ik zonder trainer kan." Jeffrey Wammes wist niet precies wat hij aan moest met zijn vierde plaats op sprong. Met zijn optre den was weinig mis, maar een Fin se verrassing vloog zonder hogere uitgangswaarden naar het goud. Een zevensprong - wat staat voor een moeilijkheidsgraad van ten minste 7,0 - is nodig om bij EK's en WK's medailles te winnen, is de algemeen heersende opinie. Wammes heeft er een op voor raad, maar vindt het nog te riskant om die sprong in wedstrijden met een harde ondergrond uit te voe ren. Met twee sprongen van 6,6 is hij, mits goed uitgevoerd, altijd subtop. Zo ook in Birmingham waar hij met een gemiddelde score van 15,862 vierde werd. Verrassend genoeg won Tomi Tuu- ha zonder zevensprong. De Fin, met twee sprongen van 6,6 de gelij ke aan Wammes qua moeilijk heidsgraad, had in de National In- door Arena de dag van zijn leven. nu al doet in zijn derde grote prijs had ik niet kunnen dromen. Zo snel als dat die jongen bijleert en de dingen oppikt. Hij is een zeer intelligente crosser", aldus de tien voudig wereldkampioen uit België, die nu manager is van Herlings bij het fabrieksteam van KTM. Herlings won op sensationele wij ze in de klasse MX2. Hij bracht de duizenden toeschouwers in extase met een flitsende start in beide heats, nam op het zandcircuit met een in de eerste ronde de kop om vervolgens in razend tempo af stand te nemen van de concurren tie. Ken Roezen, een evenoude tie ner uit Duitsland, reed in beide manches op gepaste afstand van Herlings naar de tweede plaats. Roezen (Suzuki) nam wel de lei ding in het WK-klassement over van de tegenvallende Fransman Marvin Musquin (KTM). Herlings bleef derde, maar verkleinde wel zijn achterstand in punten. Elco van der Geest (blauw pak) krijgt een handje van Henk Grol nadat hij hem verslagen heeft in de finale van het EK in de klasse tot 100 kilogram. foto Robert Vos/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55