4 Imago kroonprins snel afgebrokkeld T@©S 'Echte leiders geven CDA wil AOW al in 2020 naar 67 jaar «Sar-, - Voetballer (23) overlijdt na trap Goede doelen mikken op rijke Nederlander Bossche jeugd gooit eieren naar Verdonk Zes politieke partijen hielden afgelopen weekeinde hun verkie zingscongressen. Programma's en kandidatenlijsten werden vastgesteld. Hier en daar werd al naar elkaar uitgehaald. Tienduizend dode muggen in reclameabri maandag 26 april 2010 i %ge i Drie jaar geleden zeiden vriend en vijand dat Wil lem-Alexander klaar was voor de troon. Morgen wordt hij 43 en liggen de kaarten duidelijk anders. Rijp fruit moet niet te lang blijven liggen, anders gaat het rotten. Ook een kroonprins kan aan be derf onderhevig zijn. Het zijn niet de meest vriendelijke observaties die anno 2010 over prins Wil- lem-Alexander de ronde doen. De jubel rond zijn 40e verjaardag in 2007 heeft veelal plaatsgemaakt voor schimpscheuten en boege roep. Niet alleen van republikei nen, maar juist uit onverwachte hoek, zoals De Telegraaf en de Bond van Oranjeverenigingen. De roep om snel aftreden van konin gin Beatrix is geheel verstomd. Willem-Alexander lijkt de omme keer maar moeilijk te kunnen be grijpen. Hij schuift de media, die beeldvorming zwaarder zouden la ten wegen dan feiten, de schuld in de schoenen. De prins voelt zich slachtoffer van mediahypes. De ge moederen over zijn vakantiehuis in Mozambique waren nauwelijks tot bedaren gekomen of hij werd lastiggevallen met vragen over in vesteringen in Argentinië. Minister-president Balkenende is daarover vorige week zelfs te rade gegaan bij de Raad van State: is dat nu een privéaangelegenheid van de prins van Oranje of niet? (pi kant detail: de prins is zelf lid van de Raad van State en zijn moeder ANALYSE door Hans Jacobs is de voorzitter). De werkzaamhe den 'in en voor Nederland' moch ten niet lijden onder alle commo tie, aldus een emotioneel aangesla gen prins, eind vorig jaar. Maar bin nenskamers was hij lange tijd met geen tien paarden te vermurwen om toe te geven inzake het met veel hele en halve onwaarheden omgeven huis in Mozambique. Hij wilde zich niet onder curatele la ten stellen. Niet door familie, niet door de politiek en al helemaal niet door de media. Mede door dat verbeten koninklijk verzet was er het afgelopen jaar vooral aandacht voor de lusten van de koninklijke positie, niet de las ten. Het zorgvuldig opgebouwde imago, waarbij 'prins flierefluiter' koninklijke allure had gekregen, brokkelde af Het leidde onlangs op een door het Nederlands Juristenblad georga niseerde bijeenkomst tot de raad aan Alexander om zich eens wat 'minder in New York te laten zien en wat meer in Stavoren'. Kennelijk is er in het paleis of aan het Binnenhof niemand die vol doende tegengas kan of durft te ge ven. En dat leidt weer tot vraagte kens bij de geschiktheid van de kroonprins: een koning die niet wil luisteren of geen goede advi seurs heeft, maakt onherroepelijk brokken. ZWOLLE - Een 23-jarige man uit Zwolle is zaterdag overleden aan een opzettelijke schop tegen het bovenlichaam die hij kreeg tijdens een voetbalpartijtje met vrienden. De vermoedelijke dader, een 23-ja- rige plaatsgenoot, is aangehouden. Tijdens het wedstrijdje ontstond volgens de politie onenigheid, wat uitmondde in een opstootje. De man kreegt toen een schop tegen zijn bovenlichaam en raakte bui ten bewustzijn. De voetballers, en later ambulancepersoneel, hebben geprobeerd hem te reanimeren, maar tevergeefs. De 23-jarige dader is aangehouden en ingesloten. Op last van het OM wordt sectie op het slachtoffer gepleegd om te on derzoeken of er een verband be staat tussen het toegebrachte letsel en het overlijden van de man. DE VERKIEZINGEN DEN HAAG - Rijke Nederlanders ge ven bijna tien keer zoveel aan goe de doelen als mensen met minder geld. Mensen met een goed gevul de portemonnee geven jaarlijks ge middeld 2275 euro, minder gefortuneerde landgenoten 239 eu ro. Vermogende Nederlanders ge ven weliswaar vaker en meer geld, maar in verhouding tot hun inko men geven ze minder dan de ge middelde Nederlander. Goede doe len willen rijke gevers daarom va ker gaan benaderen voor een gift, blijkt uit verkennend onderzoek van de werkgroep filantropische studies van de Vrije Universiteit Amsterdam. DEN BOSCH - De politie in Den Bosch is een onderzoek begonnen naar een incident rond lijsttrekker Rita Verdonk van Trots op Neder land, die zaterdag filmopnamen maakte in de stad. Een groep jon geren zou haar hebben uitgeschol den en een of meer eieren naar haar en de filmcrew hebben ge gooid. Verdonk zelf zou niet ge raakt zijn. Er was een wijkagent aanwezig, die hulp kreeg van colle ga's toen duidelijk werd dat de toe loop van belangstellenden groot was. De partij besloot aangifte te doen, omdat er gegevens over de vermoedelijke daders beschikbaar zouden zijn. AMSTERDAM - Het was de bedoe ling dat er tienduizend levende malariamuggen te zien zouden zijn in een reclamezuil op het Ko ningsplein in Amsterdam. Op die ludieke manier wilde de stichting Malaria No More aandacht vragen voor de ziekte waaraan jaarlijks we reldwijd een miljoen mensen ster ven. Maar toen de onthulling van de abri gistermiddag plaatshad, la gen alle gevreesde beestjes dood onderin een hoek. De beestjes kon den klaarblijkelijk niet tegen de inkt op de poster in de abri. Voor de zekerheid had de stichting een bak met daarin tweeduizend nog levende malariamuggen bij zich. SUPERWEEKEND DEN HAAG - Het CDA wil dat de AOW-leeftijd al in 2020 is verscho ven naar 67 jaar. Daarmee loopt de partij voorop wat betreft de snel heid waarmee de hogere pensioen gerechtigde leeftijd zou moeten worden ingevoerd. Het CDA heeft de versnelling opgenomen in het verkiezingsprogramma op voorstel van de CDA-jongeren en twee loka le afdelingen. De partij wil nu de AOW-leeftijd in 2015 optrekken naar 66 jaar, en in 2020 naar 67. An dere partijen nemen langer de tijd. De PvdA wil dat in 2025 alle 67-jari- gen AOW ontvangen. De WD stelt die invoeringsdatum op 2023, D66 op 2024. PW en.SP zijn tegen een verhoging van de AOW-leef tijd. Tijdens de congressen van zes poli tieke partijen werden afgelopen weekeinde op enkele punten op last van de leden wijzigingen door gevoerd. Zo willen de CDA-leden verder dat gemeenten zelf mogen bepalen of ze de winkels op zondag open laten of niet, op aandringen van onder meer de Limburgse afge vaardigden. Tijdens het congres is ook het Zeeuwse Kamerlid Ad Kop- pejan een plaats opgeschoven op de kandidatenlijst, van 21 naar 20. Bij de SP is in het programma de passage opgenomen dat de verplich te inburgeringstoets voor buitenlan ders die met een Nederlander wil len trouwen of voor gezinshereni ging naar Nederland komen, moet worden afgeschaft. Bij de PvdA werd het programma niet noemenswaardig gewijzigd. Wouter Bos neemt tijdens het partijcongres in Nijmegen afscheid alsleider NIJMEGEN - Met staande ovaties, tranen en een grote bos rode ro zen heeft de PvdA gisteren af scheid genomen van haar partijlei der Wouter Bos. Na twaalf jaren in de landelijke politiek stopt hij ermee om meer tijd aan zijn gezin te kunnen besteden. De Amsterdamse ex-burgemeester lob Cohen is hem opgevolgd. Bos zei dat hij de politiek was inge- gaarf omdat hij gelooft in de eerste zin van het PvdA-beginselprogram- ma: Politiek doet ertoe: „De we reld wordt vanzelf niet beter. Daar moet je idealen voor hebben en macht voor willen organiseren. De mensen die het van ons moeten hebben, hebben niets aan idealen alleen." Een van de gelukkigste momenten in zijn politieke carrière beleefde Bos na afloop van een tv-program- ma. T\vee mannen spraken hem daar aan en bedankten voor het realiseren van het generaal par don. Daarmee mochten in 2007 in één klap tienduizenden asielzoe kers in Nederland blijven. „Die twee mannen studeren nu voor ac countant en arts. Zulke momen ten koester ik en neemt niemand PAUL KUSTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4