Zelfs goedgetrainde vechter jazz Nieuw huis vereniging watersport Jordan Francke jeugdkampioen bij opening nieuw seizoen ringsteken 141 In het uitgaansleven, en ook op scholen, duiken steeds vaker steek- en snijwapens op. Daarom vond zaterdag in Vlissingen een weerbaarheidstraining mesvechten plaats. Auto's vliegen bij Middelburg van de weg af ▼festival Trio opgepakt na vernielingen maandag 26 april 2010 w VECHTSPORT arnemuiden - Feestend hebben de ruim zeshonderd leden van water sportvereniging Arnemuiden zater dag hun nieuw clubhuis in ge bruik genomen. Ze hadden hun bootjes in de jachthaven Oranje plaat kleurrijk met vlaggen ver sierd. En het Vlissings Loodsen- koor zorgde voor zang en muziek. Door financiële hulp van de stich ting Recreatie Toervaart Neder land en de gemeente Middelburg kon het nieuwe clubhuis gebouwd worden. Ook de leden zelf staken de afgelopen .jaren de handen uit de mouwen om de haven- en club voorzieningen te verbeteren. Het nieuwe clubgebouw telt twee verdiepingen. Boven bevindt zich een zaal met bar die uitzicht biedt op het Veerse Meer. Beneden zijn moderne sanitaire voorzieningen. Naast het clubgebouw is een terras aangelegd, grenzend aan de speel tuin die ook is vernieuwd. Wethouder Albert de Vries ver richtte de officiële opening. De ha ven beschikt over 365 ligplaatsen. Er wordt naar gestreefd het club huis ieder weekend open te hou den. Of dat lukt is afhankelijk van de animo van vrijwilligers. middelburg - Bij Middelburg vlo gen dit weekend twee auto's van de weg. Vrijdag omstreeks 23 uur racete een 20-jarige Middelburger de sloot in bij de Wilgenhoekweg. Dat gebeurde tijdens een inhaalma noeuvre. Daarbij scheerde hij via de verkeerde kant langs een vlucht heuvel. Hij moest zijn rijbewijs in leveren wegens gevaarlijk gedrag. Na onderzoek in een ziekenhuis konden hij, en zijn 23-jarige passa- giere, naar huis. Zaterdag omstreeks 20 uur knalde op de A58 bij Nieuw- en Sint Joos- land een auto tegen de vangrail. De auto raakte zwaar beschadigd. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. De bestuurster was een vrouw (26) uit Den Bosch. door Henk Postma Alsof er al niet genoeg ge weld plaatsvindt in het uitgaansleven. Gaan ze in Vlissingen ook nog eens een workshop mesvechten ge ven. Maar het zijn niet bepaald ru we vechtersbazen die zich op deze zonovergoten zaterdag in het Body and Soul Fitnesscollege terugtrek ken om met steek- en snijwapens te leren omgaan. Hoewel hen is aan te zien dat ze hun mannetje staan, gedragen ze zich eerder inge togen dan agressief Of het geweld op straat nu echt zo veel is toegenomen, daar zijn de meningen over verdeeld. Maar ze ker is wel dat in het uitgaansleven, en ook op scholen, steeds vaker steek- en snijwapens worden ge bruikt. „Alsof we weer terug zijn in de middeleeuwen." Daarom in troduceerde Quandt Trainingen za terdag in de Boeddha-zaal van het spiritueel zakencentrum aan de Edisonweg een workshop mes vechten. Eerste les: als je een steek- of snijwapen ziet, maak je zo snel mogelijk uit de voeten! Hoeft niet eens een mes te zijn. „Hier, neem dit schroevendraaier- tje", zegt vecht- en weerbaarheids trainer Vicente Quandt. Hij werpt het onschuldig ogend knutselge- reedschap met een snelle polsbe weging naar een houten plankje, waarin het nog even natrillend blijft staan, rechtop tussen de ner ven. De bewoonster van het naastgele gen appartement steekt meteen haar hoofd om de deur. Wat er in hemelsnaam aan de hand is? „Ja, klinkt niet goed. Dat hoor je met een", zet de docent zijn waarschu wende woorden nog even kracht bij. „Of neem nou dit houtje. Kom je zo mee door een metaaldetec tor. Ziet er niet eens zo gevaarlijk uit. Maar zelfs deze ballpoint kan, in handen van een agressieveling, een moordwapen zijn. Vijftien se conden, en je hebt al meer dan achttien steken." Het kan nog ge vaarlijker. „Dit", en hij houdt een stanleymesje omhoog, „is nog het ergst van allemaal." De workshop is nauwelijks begon nen of de zeven cursisten hebben de belangrijkste les al achter de rug. „Nooit geweten hoe gevaarlijk een mes kan zijn", zegt de 45-jari ge ondernemer uit Koudekerke, die zich als liefhebber van sierlijke, doeltreffende lichaamsbewegingen al in menige vechtsport heeft be kwaamd. „Ik weet nu dat ik moet weglopen als iemand een mes trekt." Quandt knikt. „Een mes is altijd sneller dan je denkt. Zelfs de best getrainde vechtsporters realiseren zich vaak niet de gevaren. Dus hang niet de held uit. Heb je een meningsverschil, hou afstand. Dat haalt ook de spanning een beetje weg. En je bewaart het overzicht. Een goed getrainde politieagent zal dat ook doen. Sta je te dichtbij, dan ben je weerloos, zelfs met een pistool in de holster. Nog voor je kan richten, heb jij al steken te pak ken." Afstand houden mooi, oppert een cursist. Maar wat als iemand zo'n dolk naar je.góóit? „Komt in de praktijk zelden voor", glimlacht de docent. De cursist begrijpt de hint: „Ja logisch, ben je meteen je wa pen kwijt." Kalm blijven, doceert Quandt, is de beste verdediging. „Met de juis te psychologische benadering kan je de aanvaller misschien kalme ren. Zorgen dat je iets in je hand hebt, kan al helpen. Al is het maar een tasje." Maar wat als het te laat is, en je kan niet meer weg? Dan is het han dig te weten wat je kan doen. Dus brengt Quandt zijn cursisten ook een reeks ontwijk- en ontwape ningstechnieken bij. Het gaat om de juiste reflexen. En vooral ook om zelfbeheersing. „Wie een mes draagt is angstig en onzeker. En je weet nooit hoe het afloopt. Onderschat niet wat een messteek met je doet. Als je een haal krijgt, en je ziet bloed, dan doet dat iets met je manier van denken. De een zal onbezonnen de aanval kiezen. Een ander raakt meteen de kluts kwijt. Je zou het een licht trauma kunnen noemen. Maar als je weet wat te doen, blijf je in controle." Voor Quandts 19-jarige zoon Mikhael een reden om ook aan de workshop mee te doen. Want hij kent het uitgaansleven als z'n broekzak. „Simpele woordenwisse lingen eindigen vaak met een mes. Ik zie dat vaak, tegen sluitingstijd van cafés, als de mensen stijf staan van de alcohol, de pillen, en de agressie. Al hebben ze maar een zakmes bij zich, dan wordt het ge trokken." Weerbaarheidstrainer Vicente Quandt demonstreert één van zijn technieken om een mesvechter, als weglopen en ontwijken niet meer kan, te ontwapen. foto Ruben Oreel BMBintemaiiona] Pinksterweekend 21 t/m 24 mei 2010 reserveren: 0900 53 000 53 <<G www.theaterverkoopzeeland.nl vlissingen - In de Vlissingse bin nenstad zijn vrijdagavond rond elf uur drie Vlissingers aangehouden wegens vernielingen en bedrei ging. Het drietal, 18 tot 20 jaar oud, had zich eerder op de avond bij een terras op het Bellamypark vervelend en agressief gedragen. Eén van hen bedreigde een horeca- medewerker. Korte tijd later kreeg de politie de melding dat bij een pand in de Walstraat vier ruiten waren vernield. Dat leidde tot hun aanhouding. Daarna bleek dat ze tegen een scooter hadden getrapt en iemand hadden bedreigd. Het drietai is opgesloten in Toren- tijd. De politie zoekt contact met slachtoffers en andere getuigen. In de Aagje Dekenstraat is zondag een Vlissinger (22) opgepakt na mishandeling van een plaatsgenoot. door onze correspondent Sjaak Janse kapelle - De 14-jarige Jordan Fran cke uit Biggekerke is zaterdag in Kapelle jeugdkampioen geworden van de Zeeuwse Ringrijders Vere niging (ZRV). De wedstrijd gold als de opening van het seizoen. Er deden 54 ringrijders aan mee tus sen 12 en 18 jaar. Jordan Francke stak 29 van de 30 ringen met een doorsnede van 38 mm. Op het laatst werd het nog spannend, want hij miste de laat ste ring. Daardoor kwam Ricardo de Visser uit Oostkapelle op gelij ke hoogte. In de kamp om het kampioenschap stak Jordan Fran cke hem toch nog de loef af bij het steken van de 32 mm ring. De der de beker was voor Koen Minder- houd uit Koudekerke met 28 rin gen. De vierde beker was voor Ke vin Maljaars uit Oostkapelle met 27 ringen. Hij won de strijd om die plek in een tweekamp met Patty Brouwer uit Westkapelle. Maar liefst 20 rijders slaagden er in de laatste twee beurten de ring te steken. Ze mochten hierdoor kam pen om de pollepel. Ricardo de Visser wist tot twee maal toe de ring van 20 mm te steken, wat hem de mooi beschilderde polle pel opleverde. Victor Versluis uit Middelburg toonde .zich de sterkste bij de kamp op de kleinere ringen. Vic tor wist zowel de ring met een doorsnede van 26, als die van 20 en 14 mm op zijn lans te steken. De eerste beker voor de mooist versierde trekpaarden ging naar Marlies Volmer. Daarna volgden Joyce de Buck en Antoinette Ver mast. Bij de overige paarden won Vera Wijkhuis voor Kristel Blok en Maud Maljaars. Agenda ZRV: Vrijdag 30 april demonstratie ringrijden Middelburg (Abdijplein) 10.00-17.00. Zaterdag 1 mei ringrijden Middelburg (Abdijplein) 08.00-17.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16