i In de woneüió Knoop in je struik Oplaadtafel Zaterdag 24 april 2010 wonen@wegener.nl 1 024-3650509 Chinese knopenstruik. foto Romke van de Kaa O 7\ Eindelijk weer een gewone winter gehad.In de tuin zijn de sterken van de kasplantjes gescheiden. Bananenplanten blij ken geen blijvertjes te zijn in de tuin, tenzij je er 's winters een cou veuse omheen bouwt. Misschien is het dan ook niet de juiste tijd om het te hebben over een struik die maar matig winterhard is: de Edgeworthia, ook wel papierstruik of Chinese knopenstruik wordt ge noemd. Maar het spreekwoord luidt niet voor niets: „Aan de rand van de afgrond is het uitzicht het mooist." Wie tui nieren ziet als een avontuur, zal altijd blijven experimente ren met net-Wei, of net-niet-winterharde planten. In het vroege voorjaar was ik in het Belgische Kalfnthout, net over de grens bij Breda, om een lezing te geven over sneeuwklokjes. Er is daar een mooi arboretum dat bekendstaat om zijn toverhazelaars die er tot grote bomen zijn uitgegroeid. Maar er staan nog veel meer en veel zeldzamer bomen en planten. Ga er eens op een zondag naartoe. )e kunt er planten ko pen, en tuinboeken, en de lunch is er uitstekend. Tijdens mijn rondwandeling na afloop van mijn be toog kwam ik in een serre terecht waarin een zwa re, zoete geur hing. Je kon er je fiets bijna tegenaan zetten, zó sterk was die geur. Het zware aroma bleek afkomstig van een struikje van anderhalve meter hoog met primulagele bloemen die als een soort sneeuwballen aan de uiteinden van de kale takken zaten. Ik moest even graven in mijn geheu gen, want sinds ik in Engeland woonde, had ik geen Edgeworthia meer ontmoet. Edgeworthia chnjsantha is een struikje dat in het wild in China langs beken en rivieren groeit. Dat geeft al aan dat het niet van droge zandgrond houdt, maar van vochtige bosgrond. De naam papierstruik heeft de plant te danken aan het feit dat er in Japan op grote schaal papier wordt gemaakt. Er groeien in Japan dan ook meer Edgeworthia's dan in China. Zijn leukste eigenschap zijn de soepele twijgen. Ze zijn nog buigzamer dan die van een wilg. Je kunt er met gemak knopen inleggen, vandaar de naam knopenstruik. Chinezen leggen een knoop in de tak ken en doen een wens, zo heb ik me laten verteilen. Zo'n wensstruikje zou een aardige aanwinst zijn voor de schooltuin, om kinderen belangstelling voor plantkunde bij te brengen. Terwijl ik dit opschrijft besefik dat ik dan nog wel van de schooltuingeneratie ben, maar dat de schooltuin niet meer bestaat. Wat je wel kunt doen, is ieder school kind een stekje van de knopenstruik geven om dan na af loop van de schooltijd te kijken wie de meeste knopen in zijn struik heeft gelegd. Ik weet het: we moeten bezuinigen, maar voor dit project moet toch een sponsor te vinden zijn? Misschien een fabrikant van bestrijdingsmiddelen? Powerkiss, een Fins bedrijf dat hightech en design met elkaar verenigt, heeft een nieuwe ma nier bedacht om mobiele appara tuur, zoals bijvoorbeeld mobiele telefoons, op te laden. Gaat dat nu nog omslachtig via een draad je, oplader en een stopcontact, de Finse vinding is compleet draadloos in de vorm van een koffietafel of een willekeurig an der meubelstuk. Hoe het werkt? Eeen beetje het zelfde als de speciale oplaadmat- jes die al iets langer bestaan. De techniek bestaat uit twee compo nenten: een transmitter (zen der), die aan de tafel wordt beves tigd, en een reciever (ontvanger), die je als een soort usb-stick aan je mobiel kunt koppelen. Om de gsm op te laden, hoefje dan niets meer te doen dan 'm sim pel op tafel neer te leggen. Zie voor meer (verkoop)informatie: n www.powerkiss.com Foto's: De 302-stoel in de NED by Kembo- collectie is er in veel nieuwe kleuren, stoffen en leren bekledingen. Het frame is verkrijgbaar in wit en zwart. De Triënnalestoel uit 1954 van Willem Hendrik Gispen. Eerste prijs Noordelijke Ontwerpprijs. Tweede prijs Noordelijke Ontwerpprijs. Derde prijs Noordelijke Ontwerpprijs. Foto's PR Hij stond er trots bij. Ont werper en woonwinkel ondernemer Bart Vos mocht onlangs de win naars bekendmaken van de Noordelijke Ontwerpprijs. Hij koppelde de wedstrijd aan het Neder landse label NED (Nederlandse Een voud in Design) by Kembo, waar hij zich al jaren voor inzet. Jonge ontwerpers kregen de kans en opdracht een stoel te ontwerpen die past binnen de uitgangspunten van Gispen en Kembo: tijdloos, eenvou dig, van hoge kwaliteit, betaalbaar en in serie produceerbaar. De diversi teit van de ontwerpen was groot: van stoelen van gebogen hout tot veel Gispiaans gebogen staal, maar ook gestoffeerde stoeltjes en zelfs een exemplaar in de vorm van een gebogen vork. De winnaars krijgen de kans hun ontwerp bij NED in pro ductie te krijgen. De NED-collectie trapt in 2008 af met een serie Gispenmeubels uit de jaren vijftig, door Bart Vos in nieuwe kleuren en stoffering gestoken. Vos: „Ik zag de Gispenstoelen bij Kembo in haar 'stoelenmuseum' staan. Ik vond dat we er iets mee moesten doen. Deze stoelen waren 55 jaar ge leden enorm actueel. En nu nog steeds: wat mooi is, blijft." Vos is een soort schatbewaarder van de erfenis van Gispen binnen Kem bo. Die afkorting verwijst naar die andere afkorting: Kembo, wat staat voor Kom Eerst Maar Bij Ons. Onder die naam begon Willem Hendrik Gispen, een van de oervaders van het Nederlandse design, in 1953 zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 98