Deur op een kier voor gengewassen spectrum 8 Zaterdag 24 april 2010 'Frankensteinvoedsel' werd het genoemd. Eind vorige eeuw mobiliseerden tegenstanders van genetisch gemanipuleerde gewassen met allerlei doemscenario's de publieke opinie in Europa. Sindsdien zit de ontwikkeling in Europa op slot. Maar inmiddels past Nederland 32 keer in het areaal van vermeende horrorgewassen die elders in de wereld worden verbouwd. Ook Europa moet er aan geloven, voorspellen de deskundigen. Even buiten Rilland, op het ter rein van plantenveredelingsbe- drijf Limagrain, staat een kloek laboratorium, dat begin jaren ne gentig is gebouwd. Het heeft miljoenen euro's gekost en was bedoeld voor de ontwikkeling van genetisch gema nipuleerde gewassen. Maïs bijvoorbeeld, dat zo beter bestand gemaakt zou kunnen worden tegen vraatzuchtige beestjes. De nieuwe gentechnologie beloofde veel efficiënter te zijn en veel meer mogelijkhe den te bieden dan de traditionele verede ling. Maar eind jaren negentig trok het be drijf zich gefrustreerd terug uit de genge wassen. Sindsdien staat het lab leeg. Zo staan er in Europa tal van dergelijke com plexen te verstoffen. Hoe het zover is gekomen? Kees Noome, bioloog en manager regelgevingszaken van Limagrain, noemt onder meer de vernie ling van proefveldjes met genmaïs door actiegroepen als de Ziedende Bintjes. Maar de kentering kwam midden jaren ne gentig, toen Greenpeace zich het onder werp meester maakte en het publiek be kwaam wist te bespelen. In dat anti-gentechklimaat gedijden ook wilde fantasieën over planten die schor pioengif bevatten. Daarin kon ook de poli tiek niet achterblijven. Jarenlang zijn alle aanvragen van bedrijven om gengewassen commercieel te mogen telen, blijven ste ken in het politieke oerwoud in Brussel. Daar liggen landen als Oostenrijk en Grie kenland steevast dwars. Noome noemt nog een factor die heeft bij gedragen aan de anti-houding in Europa: door Harm Harkema Monsanto. Deze Amerikaanse agroreus be zit veel gentechpatenten waar niemand aan mag komen. Volgens Noome en ande re betrokkenen uit die tijd opereerde de multinational als de agressiefste deelnemer aan een spelletje Monopoly: op zoek naar gewin bulldozerde het over alles en iede reen heen. Het bedrijf werkte op de Euro pese milieubeweging als een rode lap op een stier. Noome weet nog precies hoe Monsanto het klimaat in Europa heeft verpest. Mid den jaren negentig, zegt hij, bracht het Brit se Zeneca in eigen land gentomaten op de markt. Het bedrijf had er keurig voor sa mengewerkt met de supermarkten. Geen centje pijn. Maar eind 1996 verscheepte Monsanto de eerste scheepladingen gen- soja naar Europa. Greenpeace zette zijn rubberbootjes in, de publieke belangstel ling was gewekt en in Engeland moest Zeneca inrukken met zijn gentomaten. Huib de Vriend, een in Wageningen opge leide adviseur en gentechwatcher, voerde in die tijd al jaren actie tegen het zijns in ziens ongecontroleerd oprukken van gen- tech. „De ontwikkelingen" werden door een klei ne groep mensen bepaald, terwijl er veel onduidelijkheden waren over de mogelij ke gevolgen. Dat verontrustte ons. We wil den meer maatschappelijke sturing." Die is er dus gekomen, met als voorlopige uitkomst dat in Europa de discussie ernstig is gepolariseerd. Terwijl gengewassen over al in de wereld in sneltreinvaart oprukken, staan de ontwikkelingen in Europa nage noeg stil. Tegenstanders als Greenpeace, dat alom als veruit de belangrijkste actie groep wordt beschouwd, zijn nog net zo onwrikbaar tegen als vijftien jaar geleden. De Wageningse hoogleraar plantenverede ling Evert Jacobsen heeft afgeleerd zich er al te veel over op te winden. Al blijft het frustrerend. Dat mensen vijftien jaar gele den ongerust waren, akkoord, „Er werd door bedrijfsleven en wetenschap onvol doende geluisterd naar wat er leefde in de maatschappij." Maar de tijd heeft niet stilgestaan. In de Amerika's en Azië worden inmiddels op 130 miljoen hectare gengewassen ver bouwd, vooral soja, maïs en katoen. „Daar blijkt in al die jaren geen mens aan te zijn doodgegaan." Europa lijkt daar (nog) niet van te willen leren. Jacobsen legt uit dat je met "technolo gie verder komt door, onder strenge veilig heidsvoorschriften, met voorzichtige proe ven te beginnen. Met het toenemen van het inzicht pas je dan de voorschriften aan. Maar, zegt hij, in Europa zijn die voor schriften nog dezelfde als vijftien jaar gele den. „Greenpeace zegt dat gentech zich nog niet heeft bewezen. Dus moet je proeven doen. Maar dan stappen ze naar de rechter om die tegen te houden. Zo kun je dus nooit iets bewijzen." Jacobse doneerde jarenlang aan Green peace, op grond van de acties voor de zeeën. Vanwege de onveranderde houding over gentechnologie („waar ze geen ver stand van hebben") houdt hij sinds een paar jaar de portemonnee op zak. „Ze wil len niet zien dat met gengewassen het ge bruik van bestrijdingsmiddelen drastisch verminderd kan worden. Het treurige is ook dat door clubs als Greenpeace procedu res en regels enorm zijn opgeschroefd. Ont wikkeling van gentechgewassen is daar door zo duur geworden, dat kleine bedrij ven het niet meer kunnen opbrengen en er nog slechts een paar grote multinatio nals overblijven, waar de hele wereld straks afhankelijk van is. Greenpeace be reikt zo het omgekeerde van wat het wil." Huib de Vriend wijst er wel op dat er te genwoordig nieuwe, op kennis van het DNA gebaseerde technieken worden ont wikkeld, die binnen de klassieke planten veredeling worden toegepast. Organisaties als Greenpeace proberen dit soort technie ken als alternatief voor de gentechnologie te stimuleren. Maar ook De Vriend vindt de milieubewe- DNA-materiaal van gemodificeerde aardappelplanten wordt bewaard bij -80 graden Celsius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76