zeeland 133 Bevrijdingsfeest met een bijsmaak 'Wisselen van arts te moeilijk' Strand spie en span voor de lente Gemeente verhelpt schade aan natuurstenen pad in Hulst George Borm benoemd tot hoogleraar Bernardusschool houdt creatieve markt Gemeentewinkel gesloten door feesten Scholieren kruipen in huid van kunstenaars zaterdag 24 april 2010 Z Het gezin Meijaard tijdens de periode dat vader Jan Meijaard geïnterneerd was, vlnr: Cor, Hannelore, Marga en Olga Othilde. door Jan van Damme De eerste week van mei: we herdenken, we vlaggen en drinken Oranjebitter. Er zijn mensen, die hun leven lang een bijsmaak overhouden aan die periode van opluchting en bevrij- ding. Hannelore Meijaard, galeriehoud ster in Vlissingen, was kind tijdens de oorlogsjaren. Ze groeide op in Oudelande. Haar vader Jan Meij aard (1899-1991) was commissio nair - tussenhandelaar - in groen ten en fruit. Hij trouwde op 6 sep tember 1928 met Olga Othilde Westerfeld, afkomstig uit Düsseldorf Hun dochter Hannelo re heeft gezien hoe alleen al de Duitse nationaliteit van haar moe der hun gezin tijdens en na de oor logsjaren in diskrediet bracht. Haar herinneringen zijn nu door Jan en Gert Kuipers geboekstaafd in Hannelore, kind van een Duitse moeder in oorlogstijd. Twee gebeurtenissen zijn in die ja ren bepalend geweest. Er waren al meteen vanaf mei 1940 roddels en geruchten. Het huis van Meijaard zou vol Duitsers zitten, er zouden koffers met spionagemateriaal wor den afgeleverd. In de nacht van 27 op 28 juni 1941 brandde de wo ning van het gezin Meijaard aan de Slikstraat - nu Stationsstraat - in Oudelande volledig af Haar va der was op zakenreis in Zeeuws- Vlaanderen, haar moeder wist op het nippertje haar drie kinderen uit het brandende huis te redden. „Ik zie m'n moeder daar nog staan... Ja, toen is het verdriet begonnen bij mij. Als je je moeder zo ziet staan en vader was er niet. Wat was dat ver schrikkelijk." (pag. 11) De brand was aangestoken, vertelt Hannelore in het boek, een andere conclusie is niet mogelijk. De com plete inboedel ging verloren, al leen de bijbel en de kinderbijbel bleven gespaard. De nachtmerrie van de oorlogsja ren werd nog zwarter toen haar va der kort na de bevrijding werd ge arresteerd op beschuldiging van NSB-lidmaatschap. Dat kon met een ontkracht worden. Maar hij zou ook met de vijand hebben ge handeld. Uiteindelijk werd hij an derhalfjaar gevangen gehouden in Fort Ellewoutsdijk. Boeken en huisraad werden in beslag geno men, inclusief een piano. „Er is nooit iets van onze spullen terugge komen. Weg, weg. In een grote vuilniszak en zo naar buiten. Dat doet pijn hoor..." (pag. 57) Jan Meijaard werd op 22 december 1947 uit zijn gevangenschap ontsla gen. „Ik wil gewoon meegeven: zó kun je dat als kind ook meemaken, niet alleen in een dorpje in Afghanis tan of waar dan ook, maar ook hier, gewoon in Nederland. In jouw huis, in jouw leven." (pag.67) Jan J.B. Kuipers Gert P. Kuipers: Han nelore - kind van een Duitse moeder in oorlogstijd, 1940-1947 - Uitgeverij Den Boer-De Ruiter, 12,50 euro. Het boek wordt vandaag gepresenteerd in Cineci- ty in Vlissingen, 16.00 uur. door Nadia Bcrkelder middelburg - Het wisselen van huisarts is vaak onnodig lastig, ter wijl mensen het wettelijk recht hebben om hun zorgverlener te kiezen. Dat zegt patiëntenorganisa tie Klaverblad Zeeland. En het Klaverblad is niet de enige organisatie die dat vindt. Mededin gingsautoriteit NMA deed vorige week een inval bij de Landelijke Huisartsenvereniging, onder meer omdat het vermoeden bestaat dat huisartsen onderling patiënten ver delen. „Ze zullen het ontkennen als je het ze vraagt", zegt Ad van de Kreeke, directeur van Het Kla verblad. „Maar het lijkt erop dat huisartsen elkaar belangrijker vin den dan de patiënt." Van de Kreeke heeft persoonlijk er varen dat praktijken ineens vol blij ken als een patiënt een andere huisarts zoekt. „En dat is voor een buitenstaander natuurlijk niet te controleren, je kunt niet hard ma ken dat het niet waar is." Boven dien zijn er allerlei ongeschreven regels over welke huisarts je in een bepaalde wijk of dorp zou moeten kiezen. Ookdie regels hebben geen wettelijke basis. „Huisartsen komen bovendien nog nauwelijks aan huis. En als ze dat doen, is het vaak vanuit de huisartsenpost." Barry (links) en Damian laten de volle zak afval zien, die ze van het strand haalden. In één keer in de rolemmer gooien mag niet. Het afval wordt gescheiden in bakken voor onder meer hout, karton en plastic, foto Peter Nicoiai door René Hoonhorst groede-bad - Barry en Damian haalden vrjidagmiddag met zijn tweeën een hele vuilniszak troep op. De twee scholieren hadden geen aansporing nodig om een paar honderd meter strand een echte 'lenteprikkel' te geven. Negentig leerlingen van groep 7 en 8 van de openbare basisschool Breskens maakten gisteren een paar kilometer strand rondom pa viljoen Puur bij Groede-Bad schoon. De naam van het pavil joen past prima bij de actie, maar de locatie was niet om die reden gekozen. De jaren er voor waren strandvakken bij Cadzand en de Verdronken Zwarte Polder gerei nigd, dus was Groede nu aan de beurt, verklaarde de beleidsambte naar milieu Albert Ingels. De ge meente Sluis laat scholieren jaar lijks een stuk strand schoon ma ken om hen bewust te maken van de hoeveelheid afval die aanspoelt of door strandgangers wordt ach tergelaten. Educatief en leerzaam. Niet alleen omdat de kinderen het nut zien van het meenemen en in vuilnisbakken deponeren van af val. Maar ook omdat ze de natuur lijke materialen zien, die op het strand zijn te vinden. Een strandreinigingsmachine ziet geen verschil tussen afval en na tuurlijk materiaal. Maar schelpen en zeewier mogen gewoon op het strand blijven liggen. Die geven al lerlei insecten en weekdiertjes voe ding en huisvesting, legden Sluise ambtenaren en medewerkers van Natuur en Zo de kinderen uit. De gemeente, de VW en de mi lieu- en natuurorganisatie waren verguld met het aantal deelnemen de kinderen. De openbare school Breskens vaardigde maar liefst ne gentig kinderen van de groepen 6, 7 en 8 af Die hoeveelheid, de enor me inzet én het feit dat de profes sionele schoonmakers pas over twee weken het strand op gaan, zorgden er voor dat de scholieren een recordopbrengst aan afval inza melden. De meegebrachte weeg schaal liet het afweten, maar In- gels schatte dat de scholieren ruim honderd kilo afval ophaalden. „Een prachtige start voor de Week van de Zee", vond eenieder. hulst - Tijdens de rioolwerkzaam heden in de Lange- en de Korte Bellingstraat in Hulst is schade ont staan aan het natuurstenen pad voor de Gemeentewinkel aan de Grote Markt. Nu de rioolwerken zijn afgerond, wordt die schade aan de natuur steen hersteld. De werkzaamhe den vinden plaats op 3 tot en met 5 mei. Omdat de natuurstenen te- VOGELWAARDE Oud-inwoner van Vogelwaarde George Borm is benoemd tot hoog leraar Biostatistiek aan de Rad boud Universiteit in Nijmegen. De biostatistiek richt zich op me thoden voor de opzet en analyse van medisch wetenschappelijk on derzoek. Borm is al sinds 2002 ver bonden aan de Nijmeegse universi teit als hoofddocent en hoofd van de sectie Biostatistiek. CLINGE Basisschool St. Bernardus uit Clin- ge houdt zaterdag 29 mei een crea tieve middag met tal van kraam pjes op het schoolplein. Wie geïnte resseerd is in een (gratis) kraam kan contact opnemen. De markt wordt gehouden van 14.00 uur tot 17.00 uur. Voor meer info en aan meldingen kunt u terecht op verstraten@zeelandnet.nl of 0114-316954. gels worden gelijmd, moeten deze daarna nog enkele dagen drogen. Daarom is dit gedeelte van de weg maandag 3 tot en met zondag 9 mei afgesloten voor het verkeer. Het verkeer in de richting van de Lange Bellingstraat moet tijdens die dagen omrijden via de Paarden markt. Het marktplein is gewoon bereik baar. HULST De Gemeentewinkel aan de Grote Markt in Hulst is in verband met Koninginnedag (30 april) en Bevrij dingsdag (5 mei) de gehele dag ge sloten. Op Koninginnedag is ook het servicepunt te Kloosterzande gesloten. Ook de milieustraat is op Koninginnedag gesloten. Op woensdag 5 mei is de milieustraat open van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. OOSTBURG Leerlingen van basisschool De Be renburcht in Oostburg kropen don derdagavond als levend standbeeld in de huid van schilders als Dali, Rembrandt en Van Gogh. Die be roemdheden dienden ook als inspi ratie voor eigen kunstwerken. Ouders en andere belangstellenden konden naast de kunstuitingen van de jeugd ook werk bekijken van kunstenaars uit de streek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45